Kıbrıs’ta tatil yapmak isteyenlere müjdeli haber! KKTC Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye’den çıkış yapan kişiler çift kademeli PCR testi uygulamasının ardından Kıbrıs’a giriş yapabilecek.

Eğer Kıbrıs’ta sevdikleriniz ile birlikte güvenli bir tatil yapmak istiyorsanız izlemeniz gereke adımlar çok basit. İlk olarak Kıbrıs uçuş saatinize 5 gün (120 saat) kala PCR testinizi yaptırmanız gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi, PCR test numunesi alındığında uçuş saatinize en az 72 saat kalmış olması gerekiyor. Bu adımları tamamladıktan sonra sonucu negatif olan PCR testiniz ile uçağa biniş yapabiliyorsunuz.

Lefkoşa Ercan Havalimanı’na ulaştığınızda ise 2. PCR testi için numune veriyorsunuz. İkinci testiniz sonuçlanana kadar geçecek kısa sürede sizleri otelimizde misafir ediyoruz ve sonucun negatif çıkması ile birlikte Kıbrıs tatiliniz başlıyor!

Girne'de Gezilecek Yerler - Girne Limanı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre; 15-31 Temmuz 2020 tarihlerinde Kıbrıs’a günde 3 sefer yapılacak. Kıbrıs uçuşları, İstanbul Sabiha Gökçen – Lefkoşa, Ankara – Lefkoşa, Adana – Lefkoşa olarak gerçekleşecek.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı gereğince; ülkeye giriş kuralları kapsamında B kategorisinde yer alan Türkiye’den çıkış yapan kişilere çift kademeli PCR testi uygulanacak. Uygulamaya göre, Türkiye’den çıkış yapan misafirlerin uçuştan önceki son 72-120 saat aralığında yapılmış negatif sonuçlu PCR testi olması zorunlu olacak.

Kıbrıs’a gelen kişilere Kıbrıs girişinde tekrar PCR testi yapılacak ve bu testin negatif çıkması halinde Kıbrıs’a girişlerine izin verilecek. Kıbrıs’a gelen ve havalimanında yapılacak 2. PCR testi pozitif çıkan kişiler ise karantinaya alınacak.

Türkiye’de yaptırdıkları PCR testi sonucu uçuştan önceki 0-72 saat aralığında olan kişiler de uçuğa binebilecek, ancak Kıbrıs varışında 3 gün süreli olarak karantina altında kalacaklar. Bu kişiler karantina masraflarından kendileri sorumlu olacak. PCR testi olmayan kişiler ise kesinlikle uçuşa kabul edilmeyecekler.

Kıbrıs’a Giriş ve Çıkış Kuralları

KKTC Bakanlar Kurulu’nun COVID-19 tedbirleri kapsamında ülkeye giriş-çıkışlarla ilgili aldığı kararlar şu şekilde:

A KATEGORİSİ

“Tüm yolcuların seyehat edecekleri vasıtaya biniş tarihinden son 72 saat içinde yapılan PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri halinde karantina olmaksızın ülkeye giriş yapabileceklerdir. Ancak PCR sonucu ibraz edemeyen yolcuların PCR testlerinin Bakanlığımızca yapılacak ve sonuçları çıkıncaya kadar karantina altında tutulacak, yapılan test ve karantina ücretleri ilgili yolcu tarafından karşılanacaktır.

B KATEGORİSİ

Bu ülkelerden gelecek olan yolcular kendi ülkelerinde KKTC’ye gelmeden seyehat edecekleri vasıtaya biniş tarihinden son 72 saat içinde yapılan PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri zorunludur. Bu ülkelerden gelecek yolcular ayni zamanda KKTC’ye geldiklerinde Bakanlığımızca ikinci PCR test uygulanmasına da tabii olacaklardır. Bu uygulama 8 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 72-120 saat (3’üncü- 4’üncü ve 5’inci gün) öncesinden PCR testi yapılması şeklinde uygulanacaktır.
Otelde konaklayacak turistlerin giriş kapılarından gidecekleri otellere nakillleri ilgili otel yetkilileri tarafından yapılacaktır.

Turistlere kapılarda yapılan PCR testleri sonuçlanıncaya kadar otel odalarında karantina koşullarına uymaları zorunludur. Otel yetkilileri İlgili kişilerin karantina koşullarına uymasını denetleyecek ve bu konuda Bakanlığımıza taahhüt vereceklerdir. Aksinin tespit edilmesi halinde Ceza Yasası ve Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın ilgili maddeleri kapsamında cezai işlem başlatılacaktır. Ayrıca bu koşullar Sağlık Bakanlığı ve Emniyet yetkilileri tarafından da denetlenecektir. Evlerinde konaklayacak kişilerin PCR test sonuçları çıkıncaya ve kendilerine bildirilinceye kadar evlerinde izole olmaları zorunludur. Belirtilen koşullara uymayanlara Ceza Yasası ve Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın ilgili maddeleri kapsamında cezai işlem başlatılacaktır.

C KATEGORİSİ

Bu ülkelerden gelecek olan yolcuların ülkemize gelmeden önce seyehat edecekleri vasıtaya biniş tarihinden 3 gün önceden PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri aynı zamanda, ücretlerinin kendileri tarafından karşılanması kaydıyla 14 günlük karantina koşullarına uyması zorunludur.”

A GRUBU ÜLKELER

1. Almanya
2. Avusturalya
3. Avusturya
4. Danimarka
5. Estonya
6. Finlandiya
7. Güney Kore
8. İrlanda
9. İsviçre
10. İzlanda
11. Japonya
12. Letonya
13. Lihtenşayn
14. Litvanya
15. Macaristan
16. Maldivler
17. Malta
18. Norveç
19. Polonya
20. Slovakya
21. Slovenya
22. Yeni Zerlanda
23. Yunanistan

B GRUBU ÜLKELER

1. Andora
2. Arjantin
3. Belçika
4. Birleşik Arap Emirlikleri
5. Bosna Hersek
6. Bulgaristan
7. Çek Cumhuriyeti
8. Fransa
9. Gürcistan
10. Hırvatistan
11. Hollanda
12. İspanya
13. İtalya
14. Kanada
15. Karadağ
16. Katar
17. Kuveyt
18. Lüksemburg
19. Lübnan
20. Monako
21. Portekiz
22. Romanya
23. San Marino
24. Sırbistan
25. Singapur
26. Türkiye
27. Uruguay
28. Ürdün
29. Vatikan

C GRUBU ÜLKELERİ

1. Amerika
2. Brezilya
3. Hindistan
4. İngiltere
5. İran
6. İsrail
7. İsveç
8. Kazakistan
9. Kosova
10. Meksika
11. Mısır
12. Pakistan
13. Rusya
14. Türkmenistan
15. Ve Diğer Ülkeler”

Ek olarak, Otellerde Alınan Koronavirüs Tedbirleri başlıklı yazımızı okuyarak otellerde uygulanan Covid-19 tedbirleri hakkında da detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz