Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz kısmında ve Çankırı ile Kastamonu arasında kalan Ilgaz Dağı’na kurulu olan Ilgaz Kayak Merkezi ülkemizde kayak denilince ilk akla gelen adreslerden biri. Ilgaz Milli Parkı sınırları içerisindeki Ilgaz Kayak Merkezi, göknar ağaçları ile kaplı olması sebebiyle etkileyici bir doğal güzellik sergiliyor ve bu da merkezin tercih edilmesinde önemli rol oynuyor.

Ilgaz Kayak Merkezi - Genel

Özellikle kayağa yeni başlayanların ve orta seviyedeki kayakçıların favorilerinden biri olan Ilgaz Kayak Merkezi, kayak sezonu boyunca Türkiye’nin dört bir yanından kayakçıları ağırlıyor. Kastamonu’nun en önemli turistik noktası olan kayak merkezi gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Bu spora yeni başlayacaksanız, Kayak Sporu Hakkında Bilinmesi Gerekenler adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ilgaz Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Ilgaz Kayak Merkezi - Milli Park

Ilgaz Kayak Merkezi’ne şehir dışından gidecekseniz ve havayolunu tercih ederseniz merkezin Kastamonu Havalimanı’na uzaklığı sadece 40 kilometre. Kastamonu Havalimanı’ndan Ilgaz Kayak Merkezi’ne toplu taşıma servisleri bulunuyor, bu servisleri kullanarak merkeze kolayca ulaşabilirsiniz. Merkeze bunun yanı sıra çeşitli firmalar tarafından turlar da düzenleniyor, bu turlara katılarak gidebilir ya da özel aracınızla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Merkezde araçlar için otopark olduğunu da ekleyelim.

Ilgaz Kayak Merkezi Konaklama

Ilgaz Kayak Merkezi - Konaklama

Ilgaz Kayak Merkezi konaklama alternatifleri açısından zengin olarak tanımlanabilir, çünkü tesis içinde ve yakınlarında toplam sekiz adet konaklama mekânı yer alıyor. Bunun yanı sıra merkezin Kastamonu’ya yakın olması sayesinde Kastamonu’daki otellerde de konaklamayı tercih edebilmek mümkün. Merkezin içinde konaklayabileceğiniz mekânlar 52 odalı ve 150 yataklı Doruk Otel, 45 yataklı Derbent Motel ve 80 yataklı, 24 odalı Armar Otel. Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi merkezin yakın çevresi ve Kastamonu merkezde de konaklamayı tercih etme şansına sahipsiniz. Bu otellerden en çok öne çıkan otel ise Ferko Ilgaz Mountain Resort. Türkiye’nin En İyi 10 Kayak Oteli başlıklı yazımızı okuyarak konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

[hotel id=”6579″][/hotel]

Ilgaz Kayak Merkezi Pistleri

Ilgaz Kayak Merkezi - Kayak

Merkezde alıştırma sahası ve üç pist bulunuyor. Birinci pist ana pist durumunda, Dikmen Pisti olarak da adlandırılan 1. Pistin genişliği 100 metre, uzunluğu 800 metre. Pistin zorluk derecesi ise orta. İkinci pist 1400 metre uzunluğunda ve zorluk derecesi ileri düzey. Üçüncü pist ise 200 metre uzunluğunda ve başlangıç seviyesine uygun. Merkezde ayrıca bir taşıma bandı, bir telesiyej ve bir de teleski bulunuyor.

Ilgaz Kayak Merkezi’ne Ne Zaman Gidilir?

Ilgaz Kayak Merkezi - Yeni Başlayanlar

Merkezde kar durumuna göre kayak sezonu genellikle Aralık ayında başlıyor ve Nisan sonuna dek devam ediyor. Merkezin kayak açısından en uygun dönemiyse Aralık ile Mart ayı arası.

Snowboard Yapılabiliyor Mu?

Ilgaz Kayak Merkezi - Snowboard

Merkezde snowboard yapılabiliyor, ayrıca snowboard ve kayak malzemesi kiralayabilmek de mümkün. Merkezde bulunan ve kiralama hizmeti sunan kayak odalarından salopet, gözlük, pantolon, kayak takımı ve snowboard kiralayabilirsiniz.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz