Yaz ayları geldi, tatil planlarınızı yaptıysanız ve stresinizden arınabileceğiniz muhteşem bir tatil diyarına gitmeye hazırlanıyorsanız; güneş gözlüğünüzü unutmamanızda fayda var. Sadece yaz aylarında ve tatil dönemlerinde değil, standart günlerde de kullanmanız gereken güneş gözlüklerini satın alırken, dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz?

Tatil Dükkanı Blog’da bugün, güneş gözlüğü seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktalarını sizlere sunacağız. Siz de, kaliteli ve sağlığınız için tehdit oluşturmayacak bir ürün satın almak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Ayrıca, Ekonomik Tatil Planı Nasıl Yapılır? Başlıklı yazımızda da ziyaretçilerimize harika tüyolar sunmuştuk, incelemenizi tavsiye ederiz.

1. Blokaj Derecesine Dikkat Edin

Güneş ışınları, insan gözünün göremeyeceği derecelerde UV radyasyonları yaymaktadır ve küçük dozlarda radyasyon D vitamini açısından faydalı olsa da, yüksek dozda UV radyasyonu, cilde ve göze ciddi zararlar anlamına gelir. Dolayısıyla, güneş gözlüğü satın alırken minimum 100 UVA blokaj değerine sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Kaliteli ve sizi koruyacak bir güneş gözlüğünün temel niteliği, blokaj değeridir. Aksi durumda, yani blokaj derecesi yetersiz bir güneş gözlüğü kullandığınızda; retinada hasar, tümör oluşumları, ciltte erken yaşlanma gibi tehditlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

2. Pahalı, Kaliteli Anlamına Gelmez

Dünya üzerinde güneş gözlüğü üretimi yapan pek çok ünlü marka var; ancak bir gözlüğün sağlığınıza tehdit oluşturmayacağı, markasına değil, değerlerine bağlıdır. Gözlüğün blokaj değerleri, camın ham maddesi ve UV ışınları için yapılan kaplama ile ilgilidir. Kaplaması olmayan, plastik güneş gözlükleri; genellikle %88 oranında koruma sağlarlar. Ucuz gözlük camları ise genelde triasetat maddesinden elde edilir, bu madde ile üretilen gözlüklerin koruma oranı %40 civarındadır. Kısaca, gözlük satın alırken; güvenilir bir marka da olsa, mağazada değer ölçümlerinin gerçekleştirilmesini talep etmenizde fayda var. Türkiye’de bilindik pek çok güneş gözlüğü mağazasında, değerleri ölçecek cihazlar bulunabilmektedir.

3. Cam Rengi Değerleri Etkilemez, Ancak…

Günümüzde modaya uygun olarak tasarlanan, farklı renklerde camlarla yüzlerce ürün mevcut. Cam rengi, güneş gözlüğünün değerlerinde herhangi bir değişiklik yapmaz; ancak ışık algısı konusunda sizi yanıltabilirler. Dolayısıyla, güneş gözlüğü satın alırken; gündelik yaşam ve tatil için kullanacaksanız, nötr renkleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. İdeal renk kombinasyonu, güneş gözlükleri için genelde yeşil ve gri olarak bilinir ve kodu G15’tir.

4. En Büyük Hata: İşportacılar

Türkiye’nin hemen her yerinde güneş gözlüğü satan işportacılara rastlayabilirsiniz. Modeli ne kadar güzel, tasarım açısından ne denli modern olursa olsun; kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ederiz. Çoğu zaman, hem ucuz olması hem de yüzlerce modelin bulunması bakımından, sağlığınızı tehdit etmeyecek bir adet gözlük almak yerine işportacılardan on adet gözlük satın almak cezbedici gelebilir; ancak unutmayın ki, bu gözlüklerin hemen hepsi göz sağlığınızı ciddi şekilde tehdit eder.

5. Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi Yapın

Güneş gözlüğü seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler arasında en önemli madde, yüz şeklinize göre gözlük seçimi yapabilmenizdir. Örneğin, yüzünüz oval yapıdaysa, kare çerçeveye sahip bir gözlük modeli seçmek, doğru değildir. Bu konuda, güvenilir markaların mağazalarına uğrayarak danışma hizmetlerinden yararlanabilir; yüz şeklinize uygun ve stiliniz açısından sizi üzmeyecek bir model seçimi yapabilirsiniz.

6. Sertifikalı Ürün Satın Alın

İşportacılarda da sertifika veriyorlar, farkındayız; ancak bunların hemen hepsi sahte sertifikalardır ve ürünler Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmez. Oysa, güvenilir mağazalardan aldığınız gözlükler, Sağlık Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış ürünlerdir. Gözlük seçimi yaparken, tüm bunların yanında sertifikasının olup olmadığına da mutlaka dikkat edin.

7. Gözlerinizi Ailecek Koruyun

Bilhassa yaz aylarında, bilindik optik mağazalarında büyük kampanyalar yapılır ve güneş gözlükleri indirimli olarak satın alınabilir. Ailenizle güzel bir tatile çıkma niyetindeyseniz, temennimiz rüya gibi bir tatil yapabilmeniz; ancak tavsiyemiz, ailecek göz sağlığınıza dikkat etmeniz. Optik mağazalarında dönem dönem yapılan aile kampanyaları sayesinde, çocuklarınız için dahi güneş gözlüğü alabilir ve göz sağlıklarını garanti altına alabilirsiniz.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz