Fotoğraf en yaygın hobilerden biri ve ülkemiz fotoğraf tutkunları için kelimenin tam manası ile bir cennet. Öyle ki, ülkemizin farklı yerlerine hem yurt içinden hem de yurt dışından amatör ve profesyonel fotoğrafçılar fotoğraf çekmek için akın ediyorlar.

Aslında Türkiye’nin dört bir yanı fotoğrafçılık için harika bir atmosfer sunuyor ancak tabii ki, bazı yerleri daha güzel, dolayısıyla da daha popüler. Eğer fotoğraf sanatına gönül verdiyseniz Türkiye’de bulunan kimi doğal güzelliği ile kimi tarihi dokusu ile harika kareler çekebileceğiniz noktaları sizler için derledik.

9İstanbul

En İyi Fotoğraf Yerleri - İstanbul

İstanbul dünyanın dört bir yanından fotoğraf tutkunlarının favori mekânlarından biri. Kentin tümü tarihi mekânları, kültürel dokusu ile fotoğraf çekmek için eşsiz fırsatlarla dolu. Kentin fotoğraf konusunda en popüler noktaları arasında Sultanahmet, Adalar, İstiklal Caddesi, Kız Kulesi, Balat, Kapalıçarşı, Şile, Süleymaniye, Polonezköy sayılabilir. Tabi ki İstanbul’un her köşesinde mükemmel bir kare yakalayabilirsiniz. Şehrin tarihi mekânlarının fotoğrafçıların uğrak yerleri olduğunu da eklemeden geçmeyelim. Eğer fotoğraf turunda İstanbul’da konaklamakyı tercih ederseniz, İstanbul Otelleri sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

8Kapadokya

Kurban Bayramı Tatil Önerileri

Türkiye’nin dünyaca tanınmış doğal ve tarihi güzellikleri ile eşsiz bir değeri olan Kapadokya fotoğraf çekmek için belki de sadece Türkiye’deki değil dünyadaki en etkileyici mekânlardan biri. Günün her saati farklı güzellikler sunan Kapadokya da hem yaz ve bahar hem de kış aylarında muhteşem kareler yakalayabilmek mümkün. Örneğin Aşıklar Vadisi’nde gün batımı fotoğrafı çekebilir, peribacalarını fotoğraflayabilirsiniz, yani Kapadokya’da sizi fotoğraflayabileceğiniz sayısız güzellik bekliyor. Bölge hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Dünya Mirası Kapadokya’nın Gezi Rehberi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

7İzmir

İzmir Gezi Rehberi - Konak Meydanı

Ülkemizin en kalabalık kentlerinden biri olan İzmir buna karşın tarihi dokusunu ve doğal güzelliklerini büyük bir başarı ile korumuş olması sebebiyle popüler bir fotoğrafçılık rotası. Kentin fotoğraf çekebileceğiniz noktaları arasında Konak Meydanı, Tarihi Asansör, Kordon boyu sayılabilir. Tabi İzmir’in ev sahipliği yaptığı Çeşme, Foça gibi yerlerde de doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Yani İzmir fotoğraf turu yapmak için kusursuz bir destinasyon. Eğer İzmir’de konaklamak isterseniz, İzmir Otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

6Karadeniz

En İyi Kamp Yerleri - Borçka Karagöl

Muhteşem doğası ile tanınan Karadeniz sırf bu özelliği ile fotoğraf tutkunlarını kendine çekiyor. Hırçın denizi, yemyeşil ormanları, her biri büyüleyici güzellikteki yayları ile Karadeniz fotoğrafçıların başını döndürecek kadar güzel bir yer. Tabii ki bunlarla da sınırlı kalmıyor, yerli halkın yaşantısı, kendine has mimarisi gibi unsurlar da bölgeyi fotoğraf çekmek için ideal kılıyor. Sürmene, Uzungöl, Ayder Yaylası, Fırtına Vadisi, Meryem Ana Katedrali bölgenin en çok fotoğraf çekilen yerleri.

5Ege

Çeşme Koyları - Ayayorgi

Kalbim Ege’de kaldı sözleriyle şarkılara bile konu olan Ege doğal ve tarihi güzelliklerin mükemmel bir uyumla harmanlandığı, deyim yerindeyse büyülü bir fotoğraf rotası. Bölgenin hemen her köşesinde kartpostal tadında doğal ve tarihi güzellikler arzı endam ediyor, yani Ege’de fotoğrafını çekecek çok fazla yer sizi bekliyor. Ege’nin koyları, antik kentleri, kaleleri, kendine has evleri, yerli halkın yaşantısı kısacası fotoğraflanabilecek çok fazla ilgi çekici unsuru bulunuyor ve tüm bunlar Ege’yi fotoğrafçıların gözdesi yapmaya yetip de artıyor. Ege’nin Mavi Bayraklı Plajları adlı yazımızı okuyarak bölgenin en temiz ve güzel plajlarını öğrenebilirsiniz.

4Safranbolu

En İyi Fotoğraf Yerleri - Safranbolu

Özgün mimarisi ile tanınan tarihi evleri ile dünyaca ünlü olan Safranbolu ülkemizin en çok rağbet gören fotoğraf rotalarının ilk sıralarına kuruluyor. Mimari çekim yapmak isteyen fotoğrafçıların muhakkak uğradığı yerlerden biri olan Safranbolu hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçılar için çok uygun bir alternatif. Safranbolu’da fotoğraf çekmek için en çok tercih edilen yerler arasında Hıdırlık Tepesi, Safranbolu evleri, Bakırcılar Çarşısı sayılabilir.

3Nemrut Dağı

En İyi Fotoğraf Yerleri - Nemrut Dağı

Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı dünyanın en önemli fotoğraf rotalarından biri. Dağda bulunan Kommagene İmparatorluğu döneminden kalma heykeller fotoğrafçılar için eşsiz bir cazibeye sahip. Aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan heykeller gün doğumunda ayrı gün batımında ayrı güzellikler sergiliyor ve bu güzelliği fotoğraflamak için yerli-yabancı turistler Nemrut Dağı’nın yolunu tutuyor.

2Sarıkamış

En İyi Fotoğraf Yerleri - Sarıkamış

Kars’ta bulunan Sarıkamış kış fotoğrafçılığı için ideal, çünkü bölgenin doğasının yanı sıra kristal karları kelimelerle anlatılamayacak bir güzellik sergiliyor. Bu sebeple Sarıkamış kış aylarında karlı fotoğraflar çekmek isteyenlerin mutlaka göz önünde bulundurması gereken bir rota.

1Antalya

Kurban Bayramı Tatil Önerileri - Antalya - Kaleiçi

Mağaraları, şelaleleri, koyları, tarihi mekânları ile Antalya fotoğrafçılık için tercih edilebilecek bir destinasyon. Şehrin farklı noktalarında her fotoğrafçının ilgisini çekebilecek ve mükemmel kareler yakalayabileceği güzellikler yer alıyor. Uçansu Şelaleleri, Sapadere Kanyonu, Güver Uçurumu, Kızlar Sivrisi, Tilkiler Mağarası, Üçoluk Yaylası, Sazak Koyu ve Ceneviz Koyu kentin ev sahipliği yaptığı fotoğrafçıları kendine hayran bırakacak güzelliklerden sadece bir kaçı.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz