Sınır komuşılarımızdan Bulgaristan’ın tarihine bakacak olursak, geçmişten günümüze kadar 3 Bulgar devleti kurulduğunu biliyoruz. Veliko Tırnova kenti de, Bulgaristan devletlerden ikincisine 1187 ile 1393 yılları arasında başkentlik yapmış bir kent olarak öne çıkıyor. Bu yazımızda, Blog Tatil Dükkanı olarak, Çarlar diyarı olarak da bilinen Veliko Tırnova’yı detaylı bir şekilde kaleme aldık. Nüfusu 900 bin civarında olan Veliko Tırnovo, Tuna’nın kollarından Yantra Nehri’nin hemen kıyısı bölümünde konumlanıyor. Şehrin ismi ilk olarak Tırnovo iken 1965 yılında bu özel kent yüce anlamına gelen “Veliko” unvanını kazanmıştır. Parklar ve anıtlarla donatılmış bu özel kentin en ilgi çeken yapılarından biri de şehri kuşbakışı izleyebileceğiniz Tsaverets Kalesi. Kale bölgesine yerleşim M.Ö. III. yüzyılda başlasa da kalenin surları XII. yüzyılda inşa edilmiş. Görkemli yapısı nedeniyle Çin Seddi’ni andıran bu surların toplam uzunluğu 1100 metre.

Kentte, başkent olduğu yıllardan kalma, katedral ve evlerin sayısı oldukça fazla. Şehrin tarihi yapıları arasında Patrik Katedrali ve Çar II. Asen tarafından yaptırılan Kırk Şehitler Kilisesi, en yoğun ziyaretçi çeken yapılar olarak öne çıkıyor. Bu tarihi şehir ve kale 17 Temmuz 1393 yılında Osmanlılar tarafından ele geçirilmiş. Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyeti döneminde, şehirdeki farklı dinlerden insanların bir arada barış içinde yaşaması sağlanmış. Kentte günümüzde hala Türk nüfus bulunuyor ve ağırlıklı olarak halk bakırcılık işiyle geçimini sağlıyor. Kentin en önemli cazibe merkezi Gurko Sokağı’nın altını çizmek gerekiyor. Arnavut kaldırımlı yolları, kafeleri ve hediyelik eşya satan dükkanlarıyla adeta bir cenneti andırıyor.

Eğer siz de Bulgaristan’ın en özel ve tarihi merkezlerini gönül rahatlığıyla keşfetmek istiyorsanız, Tatil Dükkanı güvencesiyle Baştan Sona Balkanlar Turu‘na katılabilirsiniz.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here