Koronavirüs salgını ile mücadelede önemli bir eşik geride bırakılırken, kademeli olarak normal hayata geçiş süreci de başladı. Özellikle havaların ısınmaya başlaması ile birlikte Covid-19 virüsünün bulaşma hızının yavaşlaması büyük bir umut kaynağı oldu. Peki kademeli olarak normal yaşama dönüş nasıl gerçekleşecek? Sosyal mesafe kuralı ve dezenfektasyon tedbirleri ile birlikte uygulanacak koronavirüs önlem paketleri tüm dünyada eş zamanlı olarak hayata geçecek. Bu sayede herkes daha güvenli bir şekilde normal hayatına dönüş yapabilecek.

Turizm sektörünün en önemli aktörü oteller de Covid-19 önlem paketleri uygulayan kurumlar arasında yer alıyor tabii ki! Otellerde Alınan Koronavirüs Tedbirleri başlıklı yazımızı okuyarak tedbirler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Tatil Dükkanı Blog olarak, Adriyatik’in incilerinden Primosten’i detaylı bir şekilde inceledik. İşte dinlenirken yenilenebileceğiniz, doğayla bütünleşirken deniz kum ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz Primosten’in öne çıkan tüm özellikleri…

Balıkçı Kasabası Primosten

Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi kıyısında küçük bir liman kasabası olan Primosten, ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Mavi ile yeşilin birleştiği çok özel bir konuma sahip olan bu tatil kasabası, kusursuz denizi, beyaz ve sarı renkli kum plajları, tarihi dokusu ve öne çıkan daha birçok özelliğiyle ülke turizminin en değerli merkezleri arasında yer alıyor.

Daha önceki dönemlerde bir ada olan Primosten, inşa edilen yollarla birlikte karaya bağlanmıştır ve günümüzde yarım ada olarak anılmaktadır. Örnek vermek gerekirse, hem konumu ve hem de fiziki özellikleri nedeniyle Cunda Adası’na benzerlik göstermektedir.

Primosten Tarihi Yapıları

Muhteşem doğası kadar tarihi dokusuyla da ön plana çıkan Primosten Kasabası, Ortaçağ döneminin balıkçı kasabası kimliğini korumayı başaran nadir merkezlerden bir tanesi. Özellikle 15’inci yüzyıl dönemine ait yapıları ile dikkat çeken balıkçı kasabasının çevresi surlarla çevrilidir. Günümüze kadar gelmeyi başaran surların içinde yer alan eski şehir yapıları ile Aziz George Kilisesi turistlerin ilgi odası konumundadır. Bu özel kasabayı ziyaret ederseniz günümüze kadar ayakta kalmayı başaran yapılarını mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Primosten Sokakları

Farklı bir kültür ve geleneğe ait olmasına rağmen klasik bir Akdeniz ülkesinin izlerini taşıyan Primosten, ülkemizin ünlü tatil merkezlerine benzerliği ile de dikkat çekiyor. Alaçatı ve Cunda Adası’nda olduğu gibi taş binaların arasına dizilen daracık sokakları, Dalmaçya mutfağının en özel lezzetlerini tadabileceğiniz restoranları, hediyelik eşya dükkanları, peynir ve zeytinyağlarının da aralarında bulunduğu yöresel ürünler satan merkezleri ile konuklarını tarihte bir yolculuğa çıkarıyor. Primosten’i ziyaret ederek hem kusursuz bir tatil yapabilir hem de doğayla bütünleşirken kasabanın tarihi dokusunu hissedebilirsiniz.

Primosten Konaklama

Adriyatik Denizi kıyısında Akdeniz havasını iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bu özel kasabada farklı konaklama seçenekleri mevcut. Fakat, Alaçatı ve Cunda Adası’nda olduğu gibi bu balıkçı kasabasında da konaklama için en çok pansiyonlar tercih ediliyor.

Tarihi surların içinde kalan eski şehir içindeki taş evler pansiyon olarak hizmet veriyor. Bu sıcak ve samimi ortam turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Bölgede az sayıda otel de hizmet veriyor, ancak Primosten’i ziyaret etmeyi planlıyorsanız hem kasabının tam merkezinde olmak hem de daha ekonomik bir konaklama yapmanız için pansiyonları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Ek olarak, Vizesiz Seyahat Edilebilen Balkan Ülkeleri başlıklı yazımızı okuyarak Balkanlar’da vizesiz olarak ziyaret edebileceğiz ülkeler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. “Euro aldı başını gitti, Avrupa’da seyahat edebileceğimiz daha ekonomik ülkeler yok mu?” Diyorsanız, Euro’dan Kaçabileceğiniz Avrupa Ülkeleri başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here