Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 396 km uzunluğundaki sahil şeridi, yılda 300 günden fazla güneş gören havası, bırakın pasaportu kimlikle dahi gidebildiğimiz harika bir ada ülkesi. Son yıllarda özellikle gece hayatı ile dikkat çekse de, aslında Kıbrıs’ta yapılacak ve görülecek öyle güzel şeyler var ki! İşte ben sizler için, Kıbrıs’a gitmeden önce mutlaka dikkat etmenizi önerdiğim 5 şeyi aşağıda anlattım.

5Kıbrıs’ın Dönüm Noktalarını Anlamadan Gezmeyin

Kıbrıs’a gidiyorsanız, öncelikle adadaki KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin tarihi dönüm noktaları yaşadıkları zamanları ve olayları bilerek gezmek lazım.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nı ve en önemlisi 1963 yılından itibaren başlayan olayları anladıktan sonra gitmenizi öneririm. Neden ada 2’ye bölündü, Türkiye Cumhuriyeti neden adaya çıkartma yaptı, İngiltere ve Avrupa Birliği neden bu çıkarmaya karşı oldu!

Kıbrıs, konumu itibari ile çok ama çok kritik bir yerde bulunuyor aslında. Akdeniz’in en büyük 3. Adası. Onlarca imparatorluk ve ülkelerin gözlerini ayırmadıkları bir yer. İşte bu yüzden, Kıbrıs’ı gezmeden önce, en azından yakın tarihteki olayları araştırıp gezmek lazım.

4Kıbrıs İçin En Az 3 Gün Ayırın

Gitmeden önce Kıbrıs tarihi konusunda bilgiler edindiğimize göre, artık Kıbrıs Gezisini planlarken nelere dikkat edelim ondan bahsedeceğim. Haritadan bakınca pek de büyük görünmeyebilir Kuzey Kıbrıs. Ama Kıbrıs’a 3 kez gitmeme rağmen, hala eksik kalan yerler oldu desem!

İşte bu yüzden, Kıbrıs’ı gezecekseniz en az 3 gün ayırın. Lefkoşa, Girne, Magosa en çok ziyaret edilen yerler olsa da; arabaya atlayıp Güzelyurt, İskele, Karpaz gibi yerleri de görmeden Kıbrıs’tan ayrılmayın.

  • Deniz-kum-güneş için 1 gün
  • Çarşı pazarlar için 1 gün
  • Tarihi yerleri görmek için 1 gün

Şeklinde planlama yapabilirsiniz. Eminim 3 gün bile yetmeyecektir ama en azından Kıbrıs’ın havasını solumak ve başlangıç için 3 gün ideal olacaktır.

3Bol Bol Tarihe Doyun

Aslında ilk maddede birazcık değindim ama bu sefer, en değerli gördüğüm tarihi yerlere değinerek, mutlaka Kıbrıs’ta görmeniz gereken birkaç yerden bahsedeceğim.

Bu ada aslında kimlere ev sahipliği yaptı bir bilsek! 9.000 yıllık bir tarihten bahsediliyor Kıbrıs Adası için. Bazı kaynaklarda M.Ö. 10.000 yıl öncesinden kaldığı düşünülen eşyalara rastlandığı da söyleniyor.

Kıbrıs Adası, jeopolitik konumundan dolayı yüzyıllardır bir çok medeniyetin gözünün üstünde olduğu bir yer. Kimler mi? Mesela: Hititliler, Mısırlılar, Asurlular, Persler, Büyük İskender, Venedikliler, Roma İmparatorluğu, Osmanlı.

İşte bu yüzden, KKTC’de görülecek o kadar çok tarihi yapı, bu medeniyetlerden günümüze miras olarak kaldı ki, hangi birisinden başlamak gerektiğine karar veremiyorum!

Ama bana göre bunların en önemlileri Gazimağusa’ya 5-6 km uzaklıkta bulunan Salamis Antik Kenti, Girne Kalesi ve Girne’deki Bellapais Manastırı. Bununla beraber, eskiden Katedral olan ama Osmanlı fethinden sonra camiye dönüştürülen Gazimağusa’daki Lala Mustafa Paşa Camii de mutlaka görülmesi gereken en önemli tarihi yerlerden birisi.

2Kıbrıs Yemeklerinin Keyfini Sürün

Kıbrıs’da yeme içme konusunda asla aç kalınmıyor. Neredeyse her yerde bir restoran bulmak mümkün. İster yerel mutfaktan isterseniz uluslararası mutfaktan hizmet veren bir çok restoran bulabiliyorsunuz. Adaya gelince mutlaka yemenizi önerdiğim enfes yerel lezzetlere gelecek olursam: Hellim peynirli ne varsa tadın, molehiya otundan yapılan yemeğe bayılın, şeftali kebabının ise keyfini sürün. Bu 3 yiyecek, Kıbrıs’ta olmazsa olmaz.

1Kıbrıs Otellerinde Dinlenin

En İyi Kıbrıs Balayı Otelleri - Cratos Premium

Kıbrıs’ta neredeyse her bütçeye göre otel bulunuyor. Pansiyon da bulunuyor; 5 yıldızlı tesisler de. Kıbrıs bu konuda çok ama çok güzel alternatifler sunuyor. Girne, Bafra, Gazimağusa, Lefkoşa gibi bir çok yerde efsane otellerde her bütçeye göre yer bulunabiliyor.

[hotel id=”1003″][/hotel]

Kıbrıs Bayram Tatili - Elexus Hotel

Hatta ben sadece 1.000 TL ödeyerek, Tatildukkani.com’dan aldığım Kıbrıs paketi ile 2 gece her şey dahil otelde konakladım ve bu rakama İstanbul-Lefkoşa’ya gidiş dönüş uçak bileti ile hava limanından otele transfer de dahildi. Kıbrıs Otelleri linkinden inceleyebilirsiniz. Bu konuda en uygun fiyatları Tatildukkani.com sunuyor.

[hotel id=”9044″][/hotel]

Kıbrıs Bayram Tatili - Kaya Palazzo

[hotel id=”20147″][/hotel]

Hatta önce uçak biletlerini başka sitelerden, sonra otelleri de başka sitelerden almaya çalışın. Daha sonra Tatildükkanı‘na gelip paket fiyatları inceleyin. Fiyatların ne kadar uygun olduğunu göreceksiniz.

[hotel id=”1001″][/hotel]

Kıbrıs sakin yaşamı, her daim sımsıcak havası, bitmek bilmeyen gece hayatı ile benim de çok sevdiğim destinasyonlardan birisidir. Özellikle 2-3 gün bir yerlere kaçmak isteyenlere, mutlaka Kıbrıs Tatil planı yapmalarını öneriyorum. Hem yakın hem ekonomik hem de bizden bir yer. Güneşin her daim güzel battığı bu ülkede, keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz