Beyaz Rusya olarak da adlandırılan Belarus’un başkenti olan Minsk, Avrupa’nın en doğusunda yer almaktadır. Belarus, Letonya, Litvanya, Polonya, Ukrayna ve Rusya arasında yer alan oldukça küçük bir ülkedir. Ortalama 2 milyonluk nüfusu bulunan kent, Belarusun önemli nehirlerinin hemen yanında inşa edilmiştir. Svislach, Minsk ve Niamiha nehirlerinin hemen yanında kurulan Minsk, Nazi işgalinde büyük hasar almıştır.

Minsk’e Nasıl Gidilir?

Minsk girişlerinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep edilmemektedir. Vatandaşların vizesiz olarak seyahat edecekleri Minsk yurtdışı turu, uçuşlarla gerçekleştirilmektedir. İstanbul Uluslararası Havalimanından, haftanın 5 günü boyunca Minsk’e uçuş seferi düzenlenir. Toplamda 2 saat 20 dakika süren uçuşlar, Minsk Uluslararası Havalimanında sona erecektir. Doğrudan Minsk’e gitmek için uçuş tercihi yapılabileceği gibi, 14 saatlik Moskova aktarmalı uçuşlar da tercih edilebilir. Moskova aktarmalı olarak tercih edilen Minsk tur fiyatları, normal turlardan daha uygun olmaktadır. Minsk Havalimanına iniş yapıldıktan sonra, havalimanının etrafında konumlanmış toplu taşıma araçlarıyla şehir merkezine yolculuk yapılabilir. Minsk ulaşım olanakları, tren, metro, otobüs, taksi ve kiralık araç gibi seçeneklerden meydana gelmiştir.

Minsk’te Nerelere Gidilir?

Beyaz Rusya’nın başkenti olan Minsk, birbirinden farklı tarihi mekanlara ve doğal güzelliklere sahiptir. Minsk yurtdışı tur paketleriyle şehre gelen kişiler, şehrin önemli tarihi mekanlarını ve turistik bölgelerini ziyaret etmelidir. Minsk’te gezilecek yerlerin başında gelen önemli mekanlar, aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

 • Zafer Meydanı: Minsk yurtdışı tur paketiyle şehri ziyarete gelen kişiler, ilk olarak zafer meydanına gitmelidir. Minskin en önemli simgesi olan zafer meydanı, Sovyetler Birliği mimarisinin yakından inceleneceği mekanlardan bir tanesidir.
 • Gözyaşı Adası: 2. Dünya Savaşı esnasında yaşanan acılar, Gözyaşı Adasında yapılan anıtla ölümsüzleştirilmiştir. Svislac Nehri üzerine inşa edilen gözyaşı adası, Belarus ve Minsk’in en öneli yapılarından bir tanesidir.
 • Özgürlük Meydanı: Özgürlük Bulvarında yer alan Özgürlük Meydanı, Sovyet Rusya döneminde kentteki resmi kutlamaların merkezi olarak kullanılmıştır. Turistlerin sıkça ziyaret ettiği özgürlük meydanında, belediye binası ve Belarus Yüksek Konseyinin eski binası yer almaktadır.
 • Merkez Botanik Bahçesi: Toplamda 93 hektarlık alana inşa edilen merkez botanik bahçesi, 1932 yılında kurulmuştur. Minsk ulusal hazine statüsüne sahip botanik bahçesinde, 15 binin üzerinde bitki ve çiçek türü yer almaktadır.
 • Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi: İkinci Dünya Savaşında Hitler tarafından işgal edilen Minsk, savaştan kalan hatıraların sergilendiği bir müze oluşturmuştur. 2. Dünya Savaşından kalma 142 bin üzeri parçadan oluşan müze, 1943 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Minsk’in Tarihi Mekanları

Belarus’un başkenti olan Minsk, Sovyet Rusya döneminden kalma önemli tarihi yapıları bünyesinde barındırmaktadır. Minsk en ucuz yurt dışı tur paketleri kapsamında şehri ziyarete gelen kişiler, şehrin tarihi noktalarını özellikle ziyaret etmelidir. Minsk’in tarihi merkezleri arasında, en fazla ziyaretçi alan mekanlar aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Minsk Belediye Binası: İlk olarak 1582 tarihinde ahşaptan inşa edilen belediye binası, 20. yüzyıldan sonra yeniden elden geçirilmiş ve bugünkü görünümünü almıştır. Minsk tarihini konu edinen bir müze olarak kullanılan belediye binası, eski Sovyetler birliği mimarisinin örneklerini taşımaktadır.
 • Misnk Loshitsa Park: 1557 yılında oluşturulan Loshitsa Park, şehir merkezinin karmaşasından uzaklaşmak isteyen kişilerin uğradığı yerlerden bir tanesidir. Minsk balayı bölgelerinin de yer aldığı Loshitsa Parkın bir diğer adı da Prenses Parkıdır. Parkın içerisinde, küçük bir köşk ve 200 yaşından büyük ağaçlar yer almaktadır.
 • Belarus Devlet Sirki: 1884 yılında kurulan Belarus Devlet Sirki, Avrupa’nın önemli eğlence merkezlerinden bir tanesi olarak kullanılmıştır. 1946 yılında inşası tamamlanan yapı, bugün de yetişkin ve çocuklar için eğlenceli gösterilerin gerçekleştirildiği merkezlerden bir tanesidir.
 • Trinty Banliyösü: Svisloch Nehrinin hemen kıyısında bulunan Trinty Banliyösü, kentin en eski yerleşimi olarak bilinmektedir. Tarihi 1100’lü yıllara kadar dayanan yerleşim yeri, orta çağın ticaret merkezi olarak bilinmektedir. 14. yüzyılda bölgede kurulan Trinty Pazarı, Minsk’te gerçekleştirilen en büyük ticari faaliyet olarak değerlendirilmektedir. Tarihi yapıları ve yerleşim düzeniyle, Minsk’in önemli tarihi mekanlarından bir tanesidir.

Minsk’te Gezilecek Doğal Güzellikler

Minsk balayı bölgelerinde kalmak için şehre gelen kişiler, şehrin doğal güzelliklerinin de tadını çıkarmalıdır. Minsk’in doğal güzelliklerinin başında gelen yerler, aşağıda belirtilmiştir:

 • Gorki Parkı: Valinin Bahçesi olarak da bilinen Gorki Parkı, içerisinde bir göl bulundurmaktadır. Sovyet Rusya sonrasında inşa edilen Gorki Parkında, bugün eğlence yerleri ve gezi alanları bulunmaktadır. Yeşil alanın içinde konumlanan dönme dolaplar, çocuklar için yeni bir park haline gelmesini sağlamıştır. Parkın içinde yer alan gözlemevi de turistlerin ziyaretine açılmıştır.

Minsk’in Önemli Etkinlikleri

Minsk’te, her yıl düzenli festivaller ve etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Neredeyse her ay farklı bir etkinliğin düzenlenen şehirde, festival dönemlerinde daha fazla ziyaretçi yer almaktadır. Minsk yurtdışı turlarıyla kenti ziyaret eden kişiler, o ay içerisinde düzenlenen etkinliklere de katılım sağlayabilirler. Her yıl düzenlenen Minsk festivalleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Mart Ayı: Baharın gelişinin kutlandığı Mart ayında, Uluslararası Bahar Müzik Festivali gerçekleştirilmektedir.
 • Mayıs Ayı: Minsk’in alman Nazi işgalinden kurtuluş tarihi olarak geçen 9 Mayıs, Zafer Bayramıyla kutlanmaktadır. Minsk en ucuz yurt dışı tur kapsamında şehri ziyaret eden kişiler, zafer bayramı kutlamalarına da tanıklık edebilirler.
 • Temmuz Ayı: Yaz mevsiminde gerçekleştirilen geleneksel Kupalle Bayramı, kırsal bölgede yakılan ateşin etrafında kutlanmaktadır. Minsk balayı otellerinde kalmak için seyahat eden kişiler, Temmuz ayında Kupalle Bayramına tanıklık edebilirler.
 • Eylül Ayı: Minsk’in kuruluş yıldönümü olduğundan, her yıl 3 Eylül tarihinde resmi geçit törenleri gerçekleştirilmektedir. Törenler esnasında, havai fişek gösterileri yapılmaktadır.
 • Kasım Ayı: Belarus’un en önemli film festivali, kasım ayında düzenlenmektedir. Minsk Uluslararası Film Festivali ve Sonbahar Müzik Festivaline, dünyadan önemli katılımcılar gelmektedir.
 • Aralık Ayı: 25 Aralık Noel günü için Katolik Hristiyanlar kutlama yamaktadır. Şehrin sokaklarında, kostümlü insanlar dolaşmakta ve eğlenceler düzenlenmektedir.

Minsk’in Yeme-İçme Yerleri

Minsk yurtdışı tur paketleriyle şehri ziyaret eden kişiler, şehrin önemli yemek mekanlarında yemek yemelidir. Minsk balayı otellerinin çevresinde konumlanan ve çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapan restoranlar, Belarus’un önemli yemeklerini servis etmektedir. Minsk’te yemek yenecek yerler şunlardır:

 • Lido: Açık büfe olarak düzenlenen Lido, Belarus’un geleneksel yemeklerini ikram etmektedir.
 • Raktir Na Parkovoj: Minsk’in en iyi barbekü restoranlarından bir tanesidir. Özellikle yaz aylarında açık havada barbekü yapan ve taze sebzelerden hazırlanmış özel salatalar ve soslarla servisini gerçekleştiren restoran, turistlerin en fazla tercih ettiği mekanlardan bir tanesidir.
 • Kamyanitsa Restoran: Belarus’un en iyi restoranları arasında yer almaktadır. Geleneksel yemekler ve tatlıların servis edildiği restoranda, birbirinden farklı lezzetlere yer verilmiştir.

Minsk’e Ne Zaman Gidilir?

Minsk tur fiyatları, şehrin hava koşullarına göre değişmektedir. Minsk hava durumu, kış aylarında -15 dereceye kadar düşmektedir. Kış aylarında oldukça soğuyan Minsk, haziran ve temmuz aylarında 20-24 derece arasında sıcaklığa sahip olmaktadır. Yaz aylarını çok bunaltıcı geçirmeyen Minsk, sonbahar dönemlerinde de gezilmeye uygundur. Sonbaharda biraz soğuk olduğu için bu dönemde şehri ziyarete giden kişilerin hazırlıklı olması gerekir. Minsk hava sıcaklığının kış aylarında düşmesi sebebiyle, kışları kente gidilmemesi tavsiye edilir.

Ek olarak, Zürih’te Gezilecek En Güzel Yerler başlıklı yazımızı okuyarak Zürih hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz