Litvanya’nın başkenti olmanın yanı sıra Baltık ülkeleri içerisinde de önemli yere sahip olan Vilnius, tarihi miraslara ev sahipliği yapması sebebiyle UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir. Vilnius yurtdışı tur olanakları olarak bilinen tur içeriklerinde, öncelikle tarihi yapılara yönelik ziyaretler bulunmaktadır. Bu yapılar, uzun yıllar boyunca doğal halini korumuş olup bugün de önemli tarih temsilcisi olarak anılmaktadır. Vilnius yurtdışı tur seçenekleri 20099 yılında bölgenin Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi ile yoğun talep görmeye başlamıştır. Şehrin kültürel ve tarihi yapısının yanı sıra şehirleşme bakımından da iyi bir seviyede olması sebebiyle turların içerikleri de farklılaşmaktadır. Şehrin bilinen nüfusunun 550.000 olarak hesaplanmaktadır. Nüfus sayısının içerisinde farklı milletler bulunmaktadır. Yapılan son sayımda Litvan, Leh, Rus, Beyaz Rus gibi farklı milletlerin de bulunduğu bilinmektedir. Bu sebeple pek çok farklı ülkeden turiste ev sahipliği yaptığı bilinmektedir.

Vilnius’a Nasıl Gidilir?

Vilnius’a ulaşım olanakları içerisinde ilk olarak hava yolları tercih edilmektedir. Vilnius Uluslar arası Havalimanı, İstanbul üzerinden direk uçuşlar ile yolculuklar sağlanmaktadır. Ortalama 2 saat 40 dakika yolculuk süresinin bulunduğu bilinmektedir. İstanbul dışından gelecek olanların İstanbul Havalimanı’nda aktarma yapmaları gerekmektedir. Vilnius tur fiyatları seçenekleri uçak biletlerindeki fiyat değişikliklerine göre belirlenmektedir. Fiyatlar, talebin çok olduğu uçuşlarda pahalı olurken; talep olmayan durumlarda daha ucuz olacak şekilde belirlenebilmektedir. Vilnius tur fiyatları, mevsimsel olarak da değişiklik gösterebilmektedir. Turistlerin gezi tercihinde bulundukları mevsimlerde tur fiyatlarında artış olsa da farklı kampanya hizmetleri sunulmaktadır. Bunun yanı sıra bazı mevsimlerde de çok fazla gezi talebi bulunmamaktadır. Bu dönemlerde ise tur içerikleri daha kısır olanaklar sunabilmektedir.

Vilnius’da Nerelere Gidilir?

Vilnius şehrinde en fazla tarihi yapılar bulunduğu bilinmektedir. Bu yapılar aynı zamanda kültürel miras olarak da adlandırılmaktadır. Fakat bunların yanı sıra şehrin pek çok doğal güzellikleri olduğu da bilinmektedir. Vilnius’un gezilecek yerleri, şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Gediminas Kulesi: 48 metre yükseklikteki yapıdan şehrin hemen her yerini görmek mümkün olmaktadır. Önemli bir tarihi miras olarak da bilinmektedir.
 • KGB Müzesi: Sovyet Rejimi tarafından uygulandığı düşünülen Soykırımın anısı olarak bilinen müze, haftanın Çarşamba-Cuma günleri aralığında ziyaret edilebilmektedir.
 • Aziz Peter ve Aziz Paul Kilisesi: Önemli bir dini yapı olmasının yanı sıra mimarisindeki barok desenlerle de pek çok ziyaretçinin ilgisini çeken bir kilise olarak bilinmektedir.
 • Gediminas Caddesi: Şehrin genel dokusunu gözlemlemek isteyenlerin ziyaret edeceği bir merkez konumundadır. Bu cadde güzel bir şehirleşme örneği olduğu için de ziyaret edilebilmektedir.
 • Litvanya Ulusal Müzesi: Milli bir servet olarak bilinen müze, Litvanya tarihinin önemli eserlerini içerisinde barındırmaktadır. Ülkeyi ziyaret edenlerin, genel bir görüşe sahip olmaları için ziyaret etmeleri önerilmektedir.
 • Uzupis: Gayri resmi cumhuriyet olarak bilinen bölge, Vilne nehri kıyısında bulunmaktadır. Bölgeye girişlerde pasaport kontrolü ile giriş yapıldığı, ziyaretçilere bildirilmektir.

Tüm bu gezilecek yerler, Vilnius en ucuz yurtdışı turu seçeneklerinin yer almakta olan kampanyalardır. Farklı seyahat paketleri ile birlikte sunulan tur seçenekleri, ücretle göre ya da zamana göre değişiklik göstermektedir. Vilnius en ucuz yurtdışı turu, öncelikli olarak kaç günlük bir tur planlandığında göre ücret politikasını belirlemektedir. Buna ek olarak bilinen mimari ya da tarihi yapıların da gezi paketi içerisinde değerlendirilmesi turistler tarafından yapılabilmektedir. Gezi paketleri, mevsime göre farklı kampanyalar ile satışa sunulmaktadır.

Vilnius’un Tarihi Mekânları

Vilnius çevresinde en çok bilinen gezi mekânları Vilnius’un tarihi merkezleri olarak görülmektedir. Bu mekânlar uzun yıllar boyunca korunmuş yapılar olarak Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Bu sebeple tarihi mekânlar iyi bir biçimde korunmaya devam etmektedir. Mutlaka görülmesi gereken tarihi yerler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Şafak Kapısı: Vilnius şehir kapılarından biri olarak bilinen Şafak Kapısı, aynı zamanda son kalan şehir kapısı olarak da bilinmektedir. Bu kapıdaki semboller, şehrin dini yapıları arasında da yer almaktadır.
 • Büyük Dük Sarayı: 15. Yüzyıldan bu yana gelmiş olan saray, en önemli tarihi yapılar arasındadır. Ortaçağdan bu yana önemli bir biçimde korunmaktadır.
 • Aziz Anne Kilisesi: 500 yıl önce inşa edilen ibadethane, hem halk için hem de turistler için oldukça büyük anlamlar ifade etmektedir.

Vilnius tur paketleri, Dünya Miras Listesine girmesi ile birlikte tarihi geziler kategorisinde satışa sunulmaktadır. Vilnius tur paketleri içeriğinde tarihi yapıların ziyaret edilmesi gibi, doğal güzelliklerin ve kültürel yapıların da ziyaret edilmesi sağlanmaktadır.

Vilnius’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Tarihi yapılarıyla bilinen Vilnius, aynı zamanda Vilnius’un doğal güzellikleri olarak da tur şirketleri tarafından tanıtılmaktadır. Bu doğal güzellikler, mimari yapılardan ziyade parklardan oluşmaktadır. Bilinen bazı doğal güzellikler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Trakai Kaleleri ve Manors: İçersinde malikaneler ve kaleler ile bilinen milli park, hem tarihi hem kültürel gezi yapmak isteyenler için önemli bir doğal güzellik alanıdır.
 • Dzukija Milli Park: Şehrin en gözde milli parklarından biri olan mekan, fotoğraf çekmek isteyenler için de oldukça görkemli görüntüler sunmaktadır.
 • Labanoras Ormanı: Özellikle kar yağışı ile birlikte ziyaretçilerini arttıran orman, bilinen doğal güzellikler arasında yer almaktadır.

Vilnius tur rehberlerinin Vilnius balayı otelleri ile yaptıkları anlaşmalarda çoğunlukla doğal güzelliklerin ve parkların ziyaretine yönelik mini turlar bulunmaktadır. Vilnius balayı otelleri içerisinde kalan balayı çiftleri bu yapıların yanı sıra tarihi yapıları da ziyaret edebilmektedirler.

Vilnius’un Önemli Etkinlikleri

Vilnius şehrinde yapılacak tur gezilerinin yanı sıra Vilnius’un festivalleri de oldukça ünlüdür. Litvanya genelinde yapılan festivaller ile birlikte Vilnius’un önemli festivalleri de bulunmaktadır. Bu festivallerden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Bahar Şiirleri Festivali: Mayıs ayında düzenlenen etkinlik kültürel bir miras olarak bilinmektedir.
 • Dünya Litvanca Şarkı Festivali: Temmuz ayında düzenlenen festival, müzik severler için oldukça önemli bir içerik sunmaktadır.
 • Başkent Günleri: Eylül ayında yapılmakta olan festival, milli bir gün olarak da bilinmektedir.
 • Uluslar arası Baltık Sanat Festivali: Baltık ülkelerinin genel sanat festivali olarak da bilinmektedir.

Vilnius Yeme-İçme Yerleri

Vilnius şehrini gezmek isteyen turistler yalnızca gezilecek yerler değil yeme- içme konusunda da önerilere ihtiyaç duymaktadırlar. Vilnius’da yemek yenecek mekânlar olarak bilinen yerler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Amandus: Şehrin en meşhur restoranlarından biri olarak bilinmektedir. Pek çok yemek çeşidine de ulaşılabilmektedir.
 • Gaspars: Yöresel yemekleri merak edenler için önerilen bir restoran olarak bilinmektedir.

Vilnius’a Hangi Mevsimde Gidilir?

Ilıman ve hafif karasal iklime sahip olan Vilnius’un hava durumu, çoğunlukla ortalama ısıda bulunmaktadır. En az -2 derece, en fazla 35 derece olduğu bilinmektedir. Kışların soğuk yazların ise daha sıcak geçtiği bilinmektedir. Vilnius balayı bölgeleri de mevsimsel olarak belirlenmektedir. Yaz aylarında daha fazla ziyaret alan bölgeler, yağış ve soğuk olmadığı için daha rahat bir biçimde gezilebilmektedir. Fakat yağışlı havaları sevenler için değişkenlik göstermektedir. Vilnius balayı bölgeleri civarında konaklama yapan çiftler, sıcak hava durumuna uygun olacak şekilde planlanmıştır. Fakat yağış durumunda da alternatif kampanyalar geliştirilebilmektedir.

Ek olarak, Detaylı EYOBUS Kuzey Avrupa Turu Rehberi başlıklı yazımızı okuyarak Kuzey Avrupa turları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here