Rusya’nın başkenti olan Moskova, Sovyet Rusya’dan kalma birçok tarihi eser ve kültürün merkezi olarak değerlendirilmektedir. Mimari yapıları, tarihi merkezleri ve turistik yerleriyle dikkat çeken Moskova, turistlerin çokça ziyaret ettiği şehirlerden bir tanesidir. Moskova yurtdışı turuyla şehri ziyarete gelen kişiler, birbirinden farklı hikayesi bulunan mimariler ve tarihi mekanlarla karşı karşıya kalmaktadır. 10.5 milyonluk nüfusa sahip olan şehir, Rusya’nın en önemli merkezi olarak değerlendirilmektedir. Doğu Avrupa’nın en önemli konumlarından bir tanesinde yer alan Moskova, ülkenin bilim, sanat ve kültür merkezi olarak kullanılmaktadır. Moskova tur fiyatları, turistik gezilerin sayısına ve kapsamına göre artış gösterecektir.

Moskova’ya Nasıl Gidilir?

Moskova’ya gitmek için İstanbul’dan kalkan uçuş seferleri kullanılmalıdır. İstanbul Uluslararası Havalimanı ya da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden, her gün Moskova’ya seferler düzenlenmektedir. Moskova’da, 3 farklı uluslararası Havalimanı mevcuttur. Moskova yurt dışı tur paketleri kapsamında, hangi havalimanına iniş yapılacağı belirlenmektedir. İstanbul uluslararası Havalimanından kalkan uçaklar, 3 saat 5 dakika içerisinde Moskova Vnukova ya da Sheremetyevo Havalimanına iniş yapacaktır. Havalimanına iniş yapıldıktan sonra, metro, tren, otobüs ya da taksi gibi araçlarla şehir merkezine gidilebilir. İsteğe göre, özel araç kiralama fırsatı da bulunan Moskova ulaşım olanakları, kişilerin tercihine göre çeşitlenmektedir. Şehir içi seyahatler, metro, tren ve otobüslerle kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Moskova’da Nerelere Gidilir?

Rusya’nın en görkemli şehri ve başkenti olan Moskova, birbirinden farklı tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi mekanların haricinde, kültür-sanat, turizm, eğlence ve eğitim gibi birçok etkinliği içerisinde barındıran Moskova, turistlerin dikkatini çeken şehirlerden bir tanesidir. Moskova en ucuz yurt dışı tur paketiyle şehri ziyaret eden kişiler, Moskova’da gezilecek yerler listesine aşağıdaki yerleri de dahil etmelidir:

 • Moskova Kızıl Meydan: Moskova balayı otellerinin de yakınında yer alan Kızıl Meydan, Moskova’nın en önemli merkezi olarak bilinmekte ve Moskova’nın simgesi olarak kullanılmaktadır. 400 metre uzunluk ve 150 metre genişliğe sahip Kızıl Meydanda, önemli devlet gösterileri ve geçit törenleri yapılmaktadır. Moskova Kızıl Meydanda, Moskova’nın en ünlü iki yapısı olan Lenin’in Mocalesi ve Aziz Vasil Katedrali yer almaktadır.
 • Arbat Caddesi: 15. yüzyıldan bugüne kullanılmaya devam eden Arbat Caddesi, toplamda 1.2 km uzunluğundadır. Rusya’nın ve Moskova’nın em meşhur caddesi olarak bilinen Arbat Caddesi, trafiğe kapalı olarak hizmet vermektedir. Şehrin meşhur restoranları, kafeleri ve mağazaları, cadde üzerinde konumlanmıştır.
 • Tverskaya Caddesi: Gorky olarak da adlandırılan Tverskaya Caddesi, Moskova’nın merkezinde yer almaktadır. 19 ve 20. yüzyıldan kalan mimari eserlerin ortasında kalan Tverskaya Caddesi, her zaman hareketli ve ışıl ışıldır. Moskova’nın kalbi olarak nitelendirilen cadde, Puşkin ve Truimphalnaya meydanlarının bağlantı noktasıdır.
 • Moskova Hayvanat Bahçesi Ve Planetaryum: Moskova yurtdışı turlarını ailecek gerçekleştiren kişiler, içerisinde 7500 farklı türde hayvanı barındıran hayvanat bahçesini ziyaret etmelidir. Moskova planetaryumu, şehrin en fazla ziyaretçi alan müzelerinden bir tanesi haline gelmiştir. Uzay gösterileri, gözlem evleri ve gezegenler hakkında verilen eğitimler, planetaryumun ilgi çekmesine yol açmıştır.

Moskova’nın Tarihi Mekanları

Rusya’nın tarih merkezi olarak adlandırılan Moskova, birbirinden farklı tarihi mekanları ziyaretçilere açmıştır. Moskova balayı bölgelerine de yakın olan tarihi merkezler, Moskova yurtdışı tur paketleriyle şehri ziyarete gelen herkesin görmesi gereken yerler arasındadır. Moskova’nın tarihi merkezlerinin en başında gelen önemli yapılar şunlardır:

 • Aziz Vasil Katedrali: Moskova Kızıl Meydanın kuzeyinde yer alan Aziz Vasil Katedrali, Moskova’nın simgesi haline gelmiştir. 1555 yılında inşa edilen yapı, Korkunç Ivan’ın emriyle tasarlanmıştır. Kırmızı duvarları ve rengarenk kubbeleriyle, ilk bakışta tüm dikkatleri üzerinde toplayan çekiciliktedir.
 • Gum Alışveriş Merkezi Binası: Moskova Kızıl Meydanın doğu bölgesinde yer alan yapı, 1893 yılında kullanılmaya başlamıştır. Bugün de alışveriş merkezi olarak kullanılan yapı, Aziz Vasil Katedralinin hemen bitişiğinde yer aldığından, katedralin devamı gibi görülmektedir.
 • Cathedral Of Chrisst The Saviour: Moskova’nın en eski tarihi yapılarından bir tanesi olan Cathedral Of Chrisst The Saviour, 1997 tarihinde tamamlanmıştır. 873 yıllık tarihi yapının bahçesinde, 100 metre uzunluğundaki Lehin Heykeli yer almaktadır. Yapının kubbeleri, dini simgeleri taşıyarak bakırdan elde edilmiştir. Güneş ışığı vurduğunda, katedralin kubbeleri parlamaktadır.
 • Büyük İvan Çan Kulesi (Ivan The Great Bell Tower): 81 metre yüksekliğe sahip olan çan kulesi, 1505 ila 1508 tarihleri arasında inşa edilmiştir. 1600 yılında, kulenin 60 metrelik binasına 21 metrelik ekleme yapılmış ve bugünkü görünüme kavuşmuştur. Çan kulesinin içinde, 21 farklı çan bulunmaktadır. Çanların sesleri, 30 km uzaklıktan işitilecek seviyededir.

Moskova’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Moskova’nın doğal güzellikleri, tarihi yapıları kadar fazla değildir. İnsan eliyle hazırlanmış birkaç yeşil alandan fazlası bulunmadığından, Moskova’nın balayı bölgeleri bu alanlara yakın yerlerde konumlandırılmıştır. Moskova’da gezilebilecek doğal yerler şunlardır:

 • Serçe Tepeleri: Moskova’yı kuş bakışı izlemek isteyen kişiler, Serçe Tepelerine çıkmalıdır. Moskova Nehrinin hemen yanında yer alan serçe tepeleri, 1999 yılına Lenin olarak adlandırılmıştır. Ortalama 70 metre yüksekliğindeki doğal tepeler, 2000 yılından sonra, yakındaki kasabanın adıyla anılmaya başlamıştır.
 • Gorky Park: Moskova balayı otellerinin yakınında yer alan Gorky Park, şehrin kalabalığından uzaklaşmak için ideal bir ortamdır. Moskova Nehrinin kıyısında konumlanan parkta, eğlenceli fıskiyeler ve eğlence merkezleri yer almaktadır.

Moskova’nın Önemli Etkinlikleri

Moskova tur fiyatları, şehirde gerçekleşen festivallerin tur tarihleriyle denk gelmesi sonrası artabilir. Her yıl düzenlenen birbirinden farklı etkinlik, Moskova’nın turist kapasitesini arttırmaktadır. Moskova’nın festivalleri, tarihleriyle birlikte aşağıda sıralanmıştır:

 • Maslenitsa Festivali: Baharı karşılamak amacıyla yapılan festival, her yıl 6-12 Şubat aralığında gerçekleştirilmektedir. Etkinliklerde Moskova’ya ait halk oyunları, konserler ve birbirinden farklı eğlenceler düzenlenmektedir.
 • Işık Çemberi Festivali: Sonbaharda gerçekleştirilen ışık çemberi festivali, Ekim ayında başlatılmaktadır. 2D ve 3D görünümdeki ışıklar kullanılarak, özel tasarım ışık gösterileri gerçekleştirilmektedir. Gösterimler tamamen ücretsiz şekilde gerçekleştirildiğinden, tüm turistlerin heyecanla beklediği etkinlikler arasında yer almaktadır.

Moskova’nın Yeme-İçme Yerleri

Moskova’da yemek yenecek yerler, ülkeyi ziyarete gelen turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Geleneksel Moskova yemeklerinin servis edildiği ya da dünya mutfakların özel menülerin hazırlandığı restoranların başında, aşağıdaki mekanlar gelmektedir:

 • Baltic Bread: Rus kahvaltısının en iyi örneklerini sunan Baltic Bread, 50 farklı türde ekmek, 150 farklı türde pasta ve sandviç servisi yapılan eşsiz mekanlardan bir tanesidir.
 • Uncle Vanya: Moskova’ya özgü yemeklerin servis edildiği Uncle Vanya, geleneksel yemekler için geleneksel bir dekor hazırlamıştır. Fiyatları uygun olduğundan, Moskova’ya giden turistlerin ilk tercihi olarak değerlendirilmektedir.
 • Coffemania: Moskova’nın önemli kahve mekanlarında bir tanesidir. Ülkede farklı zincirleri de bulunan Coffemania, Moskova’ya özgü kahvelerin ve atıştırmalıkların servis edildiği, 24 saat açık mekandır.

Moskova’ya Hangi Mevsimde Gidilir?

Moskova en ucuz yurt dışı turları, şehrin mevsimsel koşullarına göre belirlenmektedir. Rusya’nın soğuk iklimi, kış dönemlerinde şehrin sıcaklığı -20 derecelere kadar düştüğünden, bu dönemlerde Moskova’ya gidilmemelidir. Kış aylarına kıyasla, Moskova’nın hava durumunun normal seyirlere ulaştığı dönemler nisan ve mayıs aylarıdır. Ortalama 15 ila 25 derece arasında sıcaklığın hakim olduğu bu dönemlerde, Moskova seyahatleri oldukça uygun fiyatlara gelecektir.

Ek olarak, Avrupa’yı Trenle Keşfetmek İster Misiniz? başlıklı yazımızı okuyarak Avrupa tren turları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz