Ülkemizde son yıllarda en trend etkinliklerden bir tanesi, tren yolculukları. Geçtiğimiz yıllarda, bilen pek az insan tarafından tabiri caizse keşfedilmemiş bir cennet olarak görülen uzun tren yolculuklarının popülerleşmesi, hiç şüphesiz Doğu Ekspresi ile başladı. Daha önce, Tatil Dükkanı Blog üzerinde Hayallere Uzanan Yolculuk: Doğu Ekspresi başlıklı yazımızı kaleme almış ve bu ekspres hakkında ayrıntılı bir rehber hazırlamıştık. Sırada ise, Van Gölü Ekspresi yer alıyor.

Bugünkü yazımızda, popüler olan uzun tren yolculuklarından Van Gölü Ekspresi’nin mercek altına alacak, tren temizliğinden yolculuk rotasına, vagonlardan dikkat etmeniz gerekenlere kadar her şeyi ayrıntılarıyla anlatmaya çalışacağız.

Van Gölü Ekspresi’ne Dair

TCDD tarafından işletilen 13 ana hattan bir tanesi olan Van Gölü Ekspresi, 25 saatlik bir yolculuk içeriyor. Ekspres, adını Van Gölü’nden alıyor, ancak aslında son durağı Tatvan Gar olarak biliniyor. Her yaştan insanın, nostaljik bir tren seyahati yaşamak için tercih ettiği bu tarz uzun yolculuklar, Ankara’dan başlıyor. Doğu Ekspresi’nin en büyük alternatiflerinden biri olan, hatta ülkemizde tren yolculuklarına gösterilen ilgiden sonra biletin dahi zor bulunduğu bu ekspresin nereden başlayıp nerede sonlandığını ise, ayrıntılı bir biçimde bir sonraki başlığımızda açıkladık.

Nereden Başlıyor, Nereye Gidiyor?

Van Gölü Ekspresi, Ankara Gar üzerinden yola çıkıyor. Dolayısıyla, farklı bir şehirde yaşıyorsanız, öncelikle Ankara’ya gelmeli ve buradaki garda yola çıkmalısınız. Ankara’dan başlayan uzun yolculukta, başlıca Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ ve Tatvan rotası izleniyor; ancak yolculuğunuz süresince Yozgat ve Bingöl’ün çeşitli ilçelerini, Kırıkkale ve Muş’un şehir merkezlerini görebiliyorsunuz. Bu bakımdan değerlendirildiğinde ekspres, uzun bir Anadolu turu olarak da tanımlanabiliyor. Ankara’dan yola çıkan Van Gölü Ekspresi’nin hareket saati, her salı ve pazar günü saat 11:00 olarak biliniyor.

En Güzel Noktalar

Ekspresin başlıca duraklarını da açıkladığımıza göre, en güzel noktalara da değinmekte fayda var. Özellikle fotoğraf çekmek isteyenler yahut sadece manzaraya bakıp huzur bulmak isteyenler için, yol boyunca İç Anadolu’nun bozkırları, güzel bir başlangıç oluyor. Ancak hiç şüphesiz, en güzel manzaraları, Elazığ’dan sonra Bingöl rotasında görebiliyorsunuz. Ek olarak, havanın aydınlanmaya yüz tuttuğu saatlerde uyanıp günün ilk ışıklarını bir tren yolculuğunda izlemek de, paha biçilemez bir deneyim olacaktır.

Ekspres Vagonlarına Dair

Uzun bir tren yolculuğunda, en önemli durumlardan bir tanesi de vagon seçimi. Bu sebepten, doğru seçim yapmanızda her zaman fayda var. Van Gölü Ekspresi vagonları, dört kategoride sunuluyor. Bunlar, pulman, örtülü kuşetli, yataklı ve yemekli olarak ayrılıyor.

Pulman Vagonlar

Pulman vagonlar, rahatlık açısından pek tercih edilmiyor ancak hem sosyalleşmek hem de yeni insanlarla tanışıp kaynaşmak adına doğru bir seçim olabilir. Standart tren koltukları olarak da bilinen bu vagonlarda, rahat etmek istiyorsanız tavsiyemiz karşınızda bulunan koltuğu da satın almanız yönünde olacaktır. Elektrik, priz gibi sıkıntıların da doğabildiği pulman vagonların çok uzun süreli bir yolculuk için ideal olmadığı belirtilebilir.

Örtülü Kuşetli Vagonlar

Pulman vagonlarla arasında ufak denilebilecek bir fiyat farkı bulunan örtülü kuşetli vagonları pulman vagonlardan ayıran tek özellik; koltukların yatağa dönüştürülebiliyor olması. Her gece yahut dilediğiniz zaman, koltuğunuzu yatağa dönüştürerek rahatlıkla uyuyabiliyorsunuz.

Yataklı Vagonlar

Konforlu ve huzurlu bir yolculuk istiyorsanız, uzun bir yolculuğun gerekliliği olan yataklı vagonlar en doğru seçim olacaktır. Bir üstte, bir altta iki farklı yatak, mini bir buzdolabı, elektrik ihtiyaçları için priz ve lavabo ile sunulan yataklı vagonlar, minimal bir yaşam alanı olarak tanımlanıyor. Ayrıca, yataklı vagonlarda oda sıcaklığını da kendiniz belirleyebilmektesiniz.

Yemekli Vagonlar

Trendeki restoranı da dilediğinizce kullanabileceğiniz yemekli vagonlar, istediğiniz gibi yiyip içebileceğiniz ve aynı zamanda manzaranın tadını yolculuk boyunca doyasıya çıkarabileceğiniz bir imkan sunuyor. Pek çok seyahat sever, yemekli vagonlar yerine başlıca duraklardan yemek sipariş etmeyi tercih ediyor ve böylece geleneksel lezzetleri de deniyor; ancak yine de karar sizin!

Van Gölü Ekspresi Bilet Fiyatları

Gelelim, 2019’da Van Gölü Ekspresi’nin fiyat tarifesine. 25 saatlik bu uzun yolculuk için, her vagona göre aşağıdaki fiyatlar geçerli.

  • Pulman Vagon bilet fiyatı, 48 TL.
  • Örtülü Kuşetli bilet fiyatı, 63.5 TL.
  • Yataklı Vagon bilet fiyatı, tek başınıza kompartımanı kapatmanız halinde 187, iki kişilik bilet almanız halinde 234 TL.

Van Gölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Her salı ve pazar günü yola çıkan Van Gölü Ekspresi, popüler hale geldiğinden bu yana bilet bulmanın zorlaştığı yolculuklardan bir tanesi. Biletler, online olarak TCDD’nin resmi sitesinden alınabiliyor; bunun yanı sıra herhangi bir gardan da alabiliyorsunuz, ancak sürekli takip etmeniz gerekiyor, çünkü biletler hayli kısa sürede tükeniyor. Online bilet alırken, rotanızı Ankara Gar > Tatvan Gar olarak belirlemeyi ise sakın unutmayın. En başta bahsettiğimiz gibi, Van Gölü Ekspresi isminden bağımsız, son durağı Tatvan Gar olan bir ana hat işletmesi.

Genel Yorum

Tam 25 saatlik uzun bir tren yolculuğu… Huzur dolu, keyifli saatler geçirmek; nostalji yaşamak adına biçilmiş kaftan Van Gölü Ekspresi, Doğu Ekspresi’nden sonra en güzel alternatiflerden bir tanesi. Siz de, temizlik, elektrik, yeme ve içme konusunda herhangi bir sıkıntısı bulunmayan TCDD trenleri ile Ankara’dan Tatvan’a uzun bir yolculuğa arkadaşlarınızla çıkabilir ve unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ne dersiniz?

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz