Frankfurt, Almanya’nın Hessen eyaletinde bulunur. Konum olarak, Orta Almanya olarak adlandırılan bölgenin güneyinde yer alan Frankfurt, 670 bin kişilik nüfusa sahiptir. Almanya’nın 5. büyük kenti olarak belirlenen Frankfurt’ta konaklamak için balayı otelleri, şehir merkezine yakın konumlu oteller ve doğaya yakın konumda tesisler yer alır. Frankfurt aynı zamanda, Almanya’nın etkili havalimanlarından birine ve hızlı tren hattı geçiş yollarına sahiptir. Bu özellik ile bölgede yer alan ulaşım merkezi konumunda kentlerden biri haline gelir. Frankfurt, kültür, mimari, ticaret, eğitim, ulaşım ve turizm alanlarında gelişmiş olan ve yurtdışı tur seçenekleri arasında gezilecek birçok noktası ile öne çıkan bir kenttir.

Frankfurt’a Nasıl Gidilir?

Frankfurt’a ulaşım olanakları, Atatürk Hava Limanı’ndan ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan sağlanır. Hava limanlarından Frankfurt Hava Limanına direk olarak ulaşılan uçuş seferleri gerçekleştirilir. Atatürk ve Sabiha Gökçen Hava Limanlarından toplamda, 3 saat 15 dakika süre içerisinde yapılan uçak yolculuğu ile Frankfurt Hava Limanına ulaşım gerçekleşir. Frankfurt şehir merkezinden 12 kilometre uzaklıkta yer alan Frankfurt Hava Limanı 1. istasyonun’da bulunan tren ile kentin merkezine, yaklaşık 20 dakika içerisinde ulaşılması sağlanır. Yurtdışı tur paketleri kapsamında yer alan Frankfurt şehir merkezinde görülecek alanlara ve balayı bölgeleri noktalarına yapılan tren yolculuğu veya hava limanı taksileri ile ulaşım sağlanır.

Frankfurt’da Nerelere Gidilir?

Frankfurt’un gezilecek yerleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Frankfurt Römerberg Meydanı: Frankfurt kentinin 2.Dünya Savaşı döneminden kalma ayrıntılarının ve Ortaçağ mimari dokusunu aktaran binalarının bulunduğu kent meydanıdır.
 • Noel Pazarı: Frankfurt Römerberg Meydanı içerisinde bulunan ve Aralık ayında etkinlikler içerisinde yer alan Noel Pazarı, renkli bir alışveriş alını olarak turistlere sunulur.
 • Frankfurt Katedrali: Franfurt Katedrali, Frankfurt kent meydanında yer alan ve tarihi mimariyi ve dini dokuyu taşıyan bir yapıdır. Katedral, gotik mimarisi ile dikkat çeken ve 1550 yılında açılmış olan bir yapı olarak, şehir kentinde yer alır.
 • Frankfurt Palmengarten: Palmengarten, Frankfurt meydanına yakın konumda olan Grüneburgpark alanında yer alıp, kentin en geniş yeşil parkının botanik bahçesi olarak bilinir. Yurt dışı tur paketleri ile yapılan seyahatlerde durak noktalarından biri olan Palmengarten, faklı botanik bitki çeşitlerini görme fırsatı ile keyifli bir gezi deneyimi yaşanmasını sağlar.

Frankfurt’un gezilecek alanlarının görülmesini sağlayan yurtdışı tur paketleri ve en ucuz yurt dışı tur seçenekleri, konaklama, ulaşım ve turun kapsadığı gezilecek turistik yer sayısına bağlı olarak fiyat belirlemelerine tabi tutulurlar.

Frankfurt’un Tarihi Mekanları

Frankfurt’un tarihi merkezleri şu şekilde sıralanırlar:

 • St. Paul’s Church: Frankfurt’ta yer alan duvarların Alman demokrasi yönetimine dair tarihi resimlerin yer aldığı tarihi kilise olarak gezilecek tarihi mekanlar arasında yer alır.
 • Die Goldene Waage: Ortaçağ esintilerini barındıran ahşap bir bina olan yapı, Main nehri caddesinde yer alan tarihi gezi durakları arasında yer alır. Abraham Von Hameln isminde eski bir baharat tüccarına ait olması bilinir.
 • Marchenbrunnen: Frankfurt Opere Binası yanında bulunan İkinci Dünya Savaşından kalma heykel formlu çeşme yapısı olup, tarihi gezi kapsamında görülmesi gereken noktalar arasında yer alır.
 • Old Opera House: Frankfurt şehir meydanında bulunan ve gotik mimarisi ile dikkat çeken en eski Opera binası olarak yer alır. Alt katında ise kendine ait tarihi restoran bölümüne yer verilmiştir. Yurtdışı tur kapsamlarında sıkça ziyaret edilen Opera binası, balayı bölgeleri için seyahat eden çiftlerin keyifli bir akşam yemeği yemeleri için uygun bir durak olarak belirlenir.

Frankfurt’ta Gezilecek Doğal Güzellikler

Frankfurt’un doğal güzellikleri şu şekilde sıralanırlar:

 • Lorhpark: Frankfurt meydanından tren ile ulaşım sağlanan elma ve böğürtlen bahçelerinin yer aldığı doğal mekandır. Piknik yapılan ve şarap içilebilen alanların yer aldığı, geniş yeşil örtüsü ile dikkat çeken gezi durakları arasında yer alır.
 • Rothschildpark: Frankfurt meydanında yer alan eski opera binasına en yakın konumda yer alan ve betonarme bölgeden bir anda birçok çeşit ağaç çeşidinin bulunduğu bir orama giriş yapılan bölümdür. 19.YY’ dan günümüze uzanan bu park, farklı cins ağaç çeşitlerine ev sahipli yapar.
 • Bethmannpark: Yurtdışı tur ve en ucuz yurt dışı tur seçenekleri fark etmeksizin sıkça ziyaret edilen bu park, şehir merkezi balayı otelleri ile konaklama sağlayanların kolaylıkla ulaşabileceği bir alanda yer alan, romantik Çin bahçesi konseptinde, doğa ile iç içe bir alan olarak bilinir.

Frankfurt’un Önemli Etkinlikleri

Frankfurt’un festivalleri şu şekilde sıralanırlar:

 • Museumsuferfest: Frankfurt şehir merkezinde gerçekleşen ve Ağustos ayının son 3 günü boyunca yapılan bir festival çeşidi olarak bilinir. Bu festivalde meydan bölgesinde, dans, canlı müzik, sergi etkinlikleri gerçekleşip, tüm müzeler sabah saatlerine kadar açık olarak görev alır.
 • Dippemess: Eylül ayının son haftasında yapılan ve Paskalya’da etkinlikleri düzenlenen halk festivalidir.
 • Nacht Der Museen: Frankfurt müze festivali olarak bilenen Nacht Der Museen, yurt dışı tur fiyatları ödemeleri kapsamında çıkılan seyahatlerde, ücretsiz müzeler arası ulaşımın sağlanabileceği bir festival çeşididir. Bu festivale katılan tüm insanlar için Nisan ayında belirlenen festival gecelerinde Müzeler arası araç kullanımı ve ulaşımı, canlı müzik etkinliklerine katılma olanakları, ücretsiz olarak sunulur.

Frankfurt Yeme İçme Yerleri

Frankfurt’ta yemek yenecek mekanlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Sachsenhausen: Frankfurt şehri Nehrinin yanında bulunana ve otantik yemekler servis eden yemek yenecek mekanlar arasında yer alır.
 • Maxie Eisen: Steakhouse yemek ürünleri ve balık çeşitlerinin servis edildiği, şehir merkezinde yer alan hoş dekorasyonlu restoran olarak yemek yenecek mekanlar arasında yer alır. Seyahat seçeneklerinde tur fiyatları tercihlerine ek olarak ekonomik akşam yemeği yemek isteyenler, Maxie Eisen’de ‘’Steakhouse’’ menüsü ile sunulan lezzetli ve bütçeye uygun seçeneklerden yararlanma olanağı sağlarlar.
 • Eat Fit: Eat Fit, uygun tur fiyatları seçimlerine ek olarak uygun menü ücretli ve lezzetli yemek tercihi yapacaklar için ideal olan restoran durağı olarak belirlenir. Ev yapımı yemekler ve düşük kalorili patates kızartması, pizza, hamburger ve Frankfurt yemekleri yapan bir restoran olarak, ziyaretçilerini ağırlar.

Frankfurt’a Hangi Mevsimde Gidilir?

Frankfurt’un hava durumu, yoğunluklu olarak ılıman iklim şartlarına sahiptir. Almanya şehirleri içerisinde en çok nem oranına sahip olan alan olarak bilinir. Frankfurt’ta bir yıl içerisinde ölçülen en yüksek hava durumu sıcaklığı 27 derece olarak belirlenirken, minimum hava sıcaklığı ise 7 derece olarak ölçülmektedir. Yağış ise Frankfurt sokaklarında tüm yıl boyunca aralıklar ile gözlemlenir. Yaz ve kış mevsimlerinde yağış alan Frankfurt’u gezmek için en uygun dönemler Mart ve Eylül, Ekim ayları olarak belirlenir. Sıcaklığın 20 drece ölçülmesi ve yağış oranının düşmesi sebebiyle bu aylarda seyahat etmek daha kolay hale gelmektedir. Şehri gezmek için ideal olmayan ay ise Temmuz ayı olarak belirlenir. Temmuz ayında şehre en yüksek oranda yağış gerçekleşip, 64 milimetre civarında yağış, kentin tüm bölümlerinde gözlemlenir. Yağışlar, Eylül ayından itibaren azalma eğilimine girerler.

Ek olarak, Moskova’da Gezilecek En Güzel Yerler başlıklı yazımızı okuyarak Moskova hakkında bilinmesi gerekenleri detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz