Son yıllarda adını gittikçe daha sık duymaya başladığımız Likya Yolu dünyanın hem en güzel hem de en popüler yürüyüş rotalarından biri olarak kabul ediliyor. Likya yolu Muğla’nın Fethiye ilçesinden başlıyor ve Antalya’ya dek uzanıyor.

Likya Yolu Turu - Genel

1992 senesinde bağlanan çalışmalarla Teke yarımadasında bulunan ve tarihte Likya ismi ile anılan patikaların bir bölümünü içeren ve 1999 senesinde hizmete açılan Likya Yolu birçok kaynak tarafından dünyanın en iyi 10 yürüyüş rotası arasında gösteriliyor. Hem ülkemizden hem de dünyanın dört bir yanından doğa ve yürüyüş sevdalılarını kendine çeken Likya Yolu turuna katılmayı planlıyorsanız merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını yazımızda bulacaksınız. Ayrıca, Fethiye’nin Hayalet Şehri Kayaköy adlı yazımızı okuyarak bölgenin tarihi dokusu hakkında da detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

7Likya Yolu Kaç Kilometre?

Likya Yolu Turu - Uzunluk

Likya Yolu toplam 540 kilometre uzunluğunda, ancak bu mesafenin tümünü yürümek şart değil. Yolda çok sayıda etap var ve bu etaplardan birini ya da bir kaçını da seçip yürümeyi tercih edebilirsiniz.

6Likya Yolu Kaç Etaptan Oluşuyor?

Likya Yolu Turu - Rota

540 kilometrelik Likya Yolu 23 etaptan oluşuyor. Farklı uzunluklardaki etaplarda birçok doğal ve tarihi güzellik yer alıyor. İşte tam bu noktada yukarıda söylediğimiz gibi, görmek istediğiniz yerlere göre etap belirleyerek seçim yapabileceğinizi tekrar hatırlatmamızda fayda var.

5Likya Yolu Kaç Günde Yürünür?

Likya Yolu Turu - Yürüyüş

Likya Yolu’nda bulunan 23 etabı yürümek ortalama olarak 21 gün sürüyor. Elbette arada durmak, konaklamak da gerekiyor, bunu da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

4En Popüler Likya Yolu Parkurları

Likya Yolu Turu - Parkurlar

Likya Yolu’nu oluşturan parkurlardan bazıları daha popüler, bunun sebebiyle parkurlarda yer alan etkileyici güzellikler. Likya Yolu’nun en popüler parkurları arasında Ölüdeniz-Kelebekler Vadisi-Kabak Koyu parkuru, Kalkan-Kaş parkuru ve Finike-Gelidonya Feneri-Adrasan-Olympos parkurları sayılabilir. Bu parkurların hepsini birleştirerek yürüyebilmek mümkün, ayrıca günübirlik düzenlenen turlara katılarak da parkurlarda yürüyüş yapılabiliyor. Ayrıca, İşte Akdeniz’in En Ünlü Plajları başlıklı yazımızı okuyarak bölgenin en güzel plajları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

3Likya Yolu’na Ne Zaman Gitmeli?

Likya Yolu Turu - Mevsimler

Akdeniz’in yazın çok sıcak olduğunu söylememize gerek yok sanıyoruz ve bu sebeple Akdeniz’de bulunan Likya Yolu’nda yaz sıcağında yürümek oldukça zor. Dolayısı ile bu muhteşem yürüyüş rotasında uzun ve keyifli yürüyüşler yapmak için en makul dönem bahar ayları. İster ilkbaharda ister sonbaharda giderek Likya Yolu’nda yürüyebilir ve harika zaman geçirebilirsiniz.

2Likya Yolu’ndaki Antik Kentler

Likya Yolu Turu - Olympos Antik Kenti

Anadolu’nun ve özellikle de Ege ile Akdeniz’in ne denli zengin bir tarihi olduğu hepimizin malumu ve Likya Yolu bu bölgelerdeki birçok antik kenti de içeriyor. Likya Yolu parkurlarında toplam 19 antik kent bulunuyor ancak bu kentlerin 11’ine ulaşılabiliyor. İşte Likya Yolu’nda yer alan antik kentler.

 1. Pınara Antik Kenti
 2. Sidyma Antik Kenti
 3. Xantos Antik Kenti
 4. Pydnai Antik Kenti
 5. Letoon Antik Kenti
 6. Antiphellos Antik Kenti
 7. Phellos Antik Kenti
 8. Apollonia Antik Kenti
 9. Aperial Antik Kenti
 10. Simena Antik Kenti
 11. Olympos Antik Kenti

1Yanınıza Neler Almalısınız?

Likya Yolu Turu - Yanınıza Almanız Gerekenler

Uzun bir yürüyüş parkurunda yürürken olabildiğince hafif bir çanta taşımak çok daha rahat ve keyifli yürümek için önemli. Bir diğer önemli konu ise su, yürüyüş boyunca yanınızda mutlaka yeterli su bulundurmalısınız. Çantanıza yeterli suyun yanı sıra çadır, yedek tişört, ıslak mendil, mayo, havlu gibi eşyalar koymanızı tavsiye ediyoruz. Son bir öneride bulunalım, bitecek telefon şarjı stresi yaşamamak için powerbank de bulundurmanız yerinde olur.

[hotel id=”6919″][/hotel]

 

Siz de Likya Turu’na katılıp bu heyecan ve doğal güzelliklerle dolu parkurlarda unutulmaz hatıralar biriktirmek isterseniz, Antalya Otelleri sayfamızı ziyaret ederek kendinize uygun oteli bularak rezervaasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz