Yurt dışına çıkmak, günümüzde hemen herkesin hayali ve ailecek bir tatil yapabilmek için tüm hazırlıklarınızı eksiksiz biçimde tamamlamanız gerekiyor. Bakıldığında, muvafakatname de belli durumlarda bu hazırlık etmenlerinden bir tanesi. Eğer yurt dışına çıkmak istiyorsanız ve 18 yaşınızdan küçükseniz, muhakkak ailenizin muvafakatname dilekçelerinin elinizde olması gerekiyor.

Muvafakatname - Dünya

Noter onaylı olan bu dilekçelerin nasıl hazırlanabileceğini, hangi durumlarda gerekli olduğunu bu yazımızda sizler için açıklayacağız. Özellikle okul gezileri yahut kamp durumlarında, 18 yaşından küçük bireylerin sıklıkla yurt dışına gittiğini bilmekteyiz ve bu durum bilhassa onları ilgilendiriyor.

Tatil için Neden Kıbrıs'ı Tercih Etmelisiniz? - kıbrısa pasaport gerekli mi?

Muvafakatname, pasaport ve vize durumlarını hallettikten sonra, sizin yurt dışına çıkışınızı kolaylaştıracak bir diğer belgedir. Tatil İçin Neden Kıbrıs’ı Tercih Etmelisiniz? başlıklı yazımızı okuyarak tatil cenneti Kıbrıs’ın sunduğu büyük avantajları öğrenebilirsiniz.  

Muvafakatname Hangi Durumlarda Alınır?

Muvafakatname - Çocuk

Bu dilekçeyi yurtdışına çıkmadan belli durumlar için almak durumundasınız, bu durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • 18 Yaşından Küçük ve Yalnızsanız: Toplu bir gezi ya da yurt dışı tatili fark etmeksizin, 18 yaşından küçük ve yalnız başınıza yurt dışına çıkıyorsanız; muvafakatname, hem anne hem de baba tarafından gereklidir.
  • 18 Yaşından Küçük ve Tek Ebeveynle Gidiyorsanız: Sadece anne ya da babanız ile yurtdışına çıkma durumunuz varsa, yine yanınızda olmayan ebeveynden noter onaylı bir muvafakatname şarttır. Aksi durumda, çıkışınızı gerçekleştiremezsiniz.
  • Anne ve Babanın Ayrı Olma Durumu: Anne ve babanız ayrı ise, yine yurt dışına çıkmadan önce muvafakatname gerekmektedir.

Muvafakatname Kıbrıs’ta da Geçerli mi?

Kibris-alisveris-rehberi-girne-kalesi

Evet, Kuzey Kıbrıs yurtdışına kapalı bir ülke olsa da, Türkiye’den 18 yaşından küçük insanların girişinde de muvafakatname talep etmektedir. Yukarıdaki durumlardan birine sahipseniz, muhakkak noter onaylı dilekçenizi edinmenizi tavsiye ediyoruz. Kıbrıs’a İlk Kez Gideceklere Tavsiyeler adlı yazımızı okuyarak konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Muvafakatname Nasıl Alınır?

Muvafakatname alabilmek için öncelikle bir noteri ziyaret etmeniz gerekmektedir. Örnek muvafakatnameyi noter huzurunda doldurduktan sonra, noter mührü almanız halinde; yapmanız gereken herhangi bir şey yoktur. Noter onaylı muvafakatnamenizi aldıktan sonra, bunu yurtdışına çıkış dosyanıza koyarak, istediklerinde rahatlıkla gösterebilir ve seyahatinize devam edebilirsiniz. Örnek muvafakatnameyi sizler için aşağıda paylaşacağız.

Örnek Muvafakatname

T.C. Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Formları tarafından hazırlanan aşağıdaki dilekçe örneklerini bilgisayarınıza indirerek yazıcınız aracılığı ile çıkardıktan sonra, doldurabilir ve notere onaylatabilirsiniz. Muvafakat eden bölgesine, sizi gözetecek 18 yaşından büyük birini yazabilmeniz mümkündür.

Birinci Alternatif: https://docs.google.com/document/d/1d-XVzatX1M0lRxdCofQdCbrEtEkcKywtV4MR-yelnMg/edit

İkinci Alternatif: http://turkkazak.com/site/wp-content/uploads/2010/08/MUVAFAKATNAME.pdf

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

2 YORUMLAR

  1. Muvafakatneamenin süresi varmi gecen senekini bu yıl kullanabilirmiyiz yoksa yenisimi gerekli babamiz yurt disinda baska bir ulkede bulusucaz cocuklar icin geçen sene gondermisti.bu sene yenisinimi gondermeli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here