Bütün dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19), Akdeniz’in incisi Kıbrıs’ta da kendini göstermesine rağmen tatil cenneti ada vaka sayısı en düşük merkezlerden biri olma özelliğini taşıyor. Alınan önlemlerle bu zorlu süreci daha az hasarla atlatması beklenen Kıbrıs, koronavirüs dönemini en hızlı şekilde geride bırakacak tatil merkezlerinden biri olacak. Özellikle Türkiye ile kıyaslandığında çok daha az koronavirüs vakası görülen Kıbrıs, bu süreci en iyi şekilde yöneten yerlerden biri durumunda.

Kıbrıs Tarihi Yerleri - Girne Kalesi

KKTC Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, 15 Nisan 2020 Covid-19 genel durumunu şu şekilde açıkladı:

  • Yapılan test sayısı: 171
  • Pozitif Vaka sayısı: 2
  • 15 Nisan’da taburcu edilen hasta sayısı: 8
  • 15 Nisan kaybedilen hasta sayısı: Yok
  • Toplam kaybedilen hasta sayısı: 4
  • Toplam yapılan test sayısı: 4731
  • Toplam pozitif vaka sayısı: 102
  • Tedavisi devam eden vaka sayısı: 24
  • Toplam taburcu edilen hasta sayısı: 74
  • Yoğun bakımdaki hasta sayısı: Yok

Kaynak: Covid-19 Kıbrıs Raporu

Kıbrıs Otelleri

Merit Otelleri - Royal Premium

Hayatı durma noktasına getiren ve evlerimize kapanmak zorunda kaldığımız Covid-19 döneminin sona ermesinin ardından Türk ve yabancı turistler bu sarsıcı dönemi unutmak için soluğu muhteşem doğası ve lüks otelleriyle büyüleyen Kıbrıs’ta alacak. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında Kıbrıs’ın her zaman olduğu gibi çok yoğun bir yaz dönemi geçirmesi bekleniyor. Kıbrıs otelleri de koronavirüs dönemi sonrası için programlarını hazırlamaya şimdiden başlamış durumda. Bu zorlu sürecin ardından Kıbrıs’ın muhteşem plajları, lüks ve donanımlı otelleri, tarihi dokusu ve çılgın gece hayatı ile evde bunalanların ilacı olacak. Kıbrıs’ın En Lüks Otelleri | Tatil Cenneti Kıbrıs’ta 15 Otel başlıklı yazımızı okuyarak Kıbrıs otelleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ünlü Kıbrıs Plajları

Akdeniz’in en önemli tatil merkezlerinden Kıbrıs, muhteşem plajlarıyla fark yaratıyor. İşte tatil için neden Kıbrıs’ı tercih etmeniz gerektiği sorusunun en net ve güzel cevabı: Kıbrıs plajları. Siz de koronavirüs dönemi sona erdiğinde sıcak yaz günlerini bu muhteşem plajlarda sevdiklerinizle birlikte geçirebilirsiniz.

Altınkum Plajı

dunyaca-unlu-kibris-plajlari-altinkum

Kıbrıs’ın tartışmasız olarak en güzel ve ünlü plajı tabii ki Altınkum. Güzellik tanrıçası Afrodit’in doğduğu yer olarak bilinen Altınkum Plajı, ismine yakışır renkteki incecik kumları ve muhteşem denizi ile tüm dünyada tanınıyor. İki sahilden oluşan Altınkum Plajı aynı zamanda caretta caretta kaplumbağalarının da yumurtlama alanlarından biri ve bu da plajın ününe ün katan unsurlardan bir tanesi!

Glapsides Plajı

Dünyaca Ünlü Kıbrıs Plajları - Gladsides

Karpaz ile Gazimağusa arasında bulunan Glapsides Plajı da yine su sporları ve dalış yapmak için ideal. Büyüleyici berraklıktaki masmavi suları ile insanı kendine hayran bırakan Glapsides, Akdeniz’in en güzel plajları arasında kabul ediliyor. Plajda kamp yapmak da mümkün ve özellikle gençler, bu yüzden Glapsides Plajı’na yoğun ilgi gösteriyor.

dunyaca-unlu-kibris-plajlari-glapsides-1

Aynı zamanda bölgenin en uygun ücretli plajı olan doğa harikasında şezlong ve güneşlik kiralamak diğer plajlara göre daha ucuzdur. Berrak denizi ve uygun ücretli kiralama bedelleri nedeniyle turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Yavuz Çıkarma Plajı

dunyaca-unlu-kibris-plajlari-yavuz-cikarma

Alsancak ile Girne’nin arasında bulunan bölgedeki Yavuz Çıkarma Plajı’nın diğer ismi Escape Plajı. Yavuz Çıkarma Plajı tertemiz denizi ile olduğu kadar ev sahipliği yaptığı aktiviteler ile de çok popüler. Plajda hemen hemen bütün su sporlarını yapma imkânı var; ayrıca plaj, dalış konusunda da tercih edilen bir nokta. Sabahın erken saatlerinden akşama kadar hem denize girip hem güneşlenmek hem de su sporları yapmak için Yavuz Çıkarma Plajı mükemmel bir alternatif.

Kıbrıs’ın Tarihi Yerleri

kibris-tarihi-yerler-kilise-1

Doğal güzellikleri ve lüks otellerin yanı sıra kültürel ve tarihi dokusuyla da ilgi odağı olan Kıbrıs, birçok önemli merkeze ev sahipliği yapıyor. Kıbrıs’a yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken tarihi yerlerden öne çıkanlar şu şekilde:

Büyük Han, Lefkoşa

kibris-tarihi-yerler-buyukhan-1

Kıbrıs, bir ada olmasına rağmen bugüne dek pek çok medeniyete ev sahipliği yaptı! Adanın tarihi hanları da şüphesiz bu sebepten mevcut. Büyük Han, Lefkoşa’nın en beğenilen yerlerinden bir tanesi ve bugün, Surlariçi’nde buraya uğrarsanız zamanda oldukça hoş, mistik bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. İçerisinde hediyelik eşya mağazaları ve kafelerin bulunduğu Büyük Han, bu işletmelerin bulunmasına rağmen yapısı bozulmamış nadir yerlerden bir tanesi. Mutlaka görülmesi gereken çok özel tarihi bir yapı!

Mavi Köşk, Güzelyurt

kibris-tarihi-yerler-mavi-kosk-1

Buranın bir diğer ismi kaçakçının köşkü. İtalyan asıllı Rum bir avukat olan Paolos Paolides tarafından yaptırılmış Mavi Köşk. 1957’li yıllarda Paolides bir avukatken Ortadoğu’nun en büyük silah kaçakçılarından biri haline dönüşmüş. Bahçesinden köşkün çıkışına kadar muhteşem bir manzara eşliğinde sizleri karşılayan kaçakçının köşküne girebilmek için askeri bölgeden geçmeniz gerekiyor. Bu sebepten kimliğinizi yanınızda bulundurmalısınız.

Selimiye Camii, Lefkoşa

kibris-tarihi-yerler-selimiye-camii-1

Lüzinyanlar döneminde gotik bir katedral olan Selimiye Camii, Osmanlı döneminde camiiye çevrildi. Mimarisi ile dikkat çeken bu tarihi camii, hem gotik hem de İslam’a dair ögeleri ile görülmeye kesinlikle değer bir yapı!

Covid-19 salgınının sona ermesinin ardından Kıbrıs’ta benzersiz bir tatil yaparak bu zor süreci unutmak için birçok neden var! Koronavirüs dönemini sağlıklı bir şekilde atlatarak coşku ve eğlence dolu bir yaz dönemi diliyoruz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz