Kış şu sıralar ülkemizin hemen her yerinde varlığını hissettiriyor ve özellikle bu dönemde yapabileceğiniz bir kış tatili, hem eğlenceli hem de bolca dinlenme fırsatı yakalayabileceğiniz tatillerden bir tanesi olabilir.

Kartalkaya Kayak Merkezi - Konaklama

Geçtiğimiz aylarda, Beyaz Cennet Uludağ Kayak Merkezi yazısında sizlerle Uludağ’ın hem eğlenceli yönlerini hem de gece hayatına dair bilgileri paylaşmış, çok güzel bir gezi rehberi oluşturmuştuk. Yazımızı inceleyerek Uludağ kayak tatilini planlamaya başlayabilirsiniz. Bunun dışında, Uludağ’a gitmeden önce ihtiyacınız olan kayak montunun nitelikleri hakkında bir fikriniz var mı?

Eğer yoksa, merak etmeyin, Tatil Dükkanı Blog, bu yazısında sizler için kayak montu alırken dikkat edilmesi gerekenleri paylaşacak. Siz de önümüzdeki aylarda bir kayak tatili yapmayı planlayanlardansanız, yazımızı okumayı ihmal etmeyin.

10Su Geçirmezlik

Kayak Montu - Genel

Kayak montu için su geçirmezlik, belki de en önemli niteliklerden bir tanesi ve özellikle kayak tutkunlarının, bu sporu profesyonel olarak yapanların tercih etmesi gereken su geçirmezlik oranı yüksek montlar, zaman zaman epey maliyetli olabiliyor. Ancak başlangıç düzeyinde bir kayakçıysanız ve bu işe sadece merak saldıysanız, şimdilik 8000 milimetre su geçirmezlik oranı bulunan montları alabilmeniz mümkün.

Kartalkaya Kayak Merkezi - Kayak

Su geçirmez bir mont alırken dikkat edeceğiniz şeyler, öncelikle dikişler olmalı. Dikişler, genelde bir montun en hassas noktaları olarak bilinir ve ek önlem olarak dikişleri bantlı bir mont almanız, su geçirmezlik adına bir artı daha yaratır. Aşağıda sizler için milimetre bazında su geçirmezlik özelliklerini paylaştık, bu değerler hemen hemen her montun özellikler broşüründe bulunmaktadır.

  • 0 mm: Herhangi bir su geçirmezlik özelliği olmayan montlar olarak bilinmektedirler. Kayak için bu montlardan uzak durunuz.
  • 0 – 1000 mm: Yağmura dirençli olsa da, herhangi bir su geçirmezlik garantisi verilmemektedir.
  • 1000 – 5000 mm: Tam yağmur geçirmezlik içeren bu değerler, genelde basınç altında su geçirebilir ve kayakta kullanılabilmesi adına ideal değildir. Yine de 8000 mm sınırına en yakın değerlerden biri olduğundan tercih edilmesi olağandır.
  • 5000 – 15000 mm: Bu değer, yüksek basınç durumu haricinde herhangi bir biçimde su geçirmeme özelliğine sahip olan değerdir. Kayakta rahatlıkla kullanılabilir.
  • 15000 – 30000 mm: Yüksek basınç altındayken bile herhangi bir biçimde su geçirmemesini istediğiniz ürünler, bu değerdeki ürünlerdir.

9Rüzgar Direnci

Uludağ Kayak Merkezi - Telesiyej

Gelelim montların rüzgar direncine. Bir kayak montu alırken montun rüzgar direnci niteliğine de dikkat etmeniz gerekiyor, aksi durumda özellikle kayak yaparken, rahatsız edici durumlar ortaya çıkar ve vücudun nefes alışverişi de olumsuz yönde etkilenebilir. Kısa sürede nefes alışverişi yapamayan vücutta oluşabilecek terlemeler ve benzeri durumlar ise sizleri kısa sürede hasta edebilir. Mont alırken, rüzgar dirençli bir mont almaya kesinlikle dikkat etmeniz gerekiyor.

8Nefes Alabilirlik

Bansko Kayak Merkezi - Genel

Rüzgar direnciyle ilişkili bir nitelik olsa da, montun nefes alabilirliğine yönelik farklı geliştirmeler de mevcuttur ve bu sebepten ayrı bir maddede değerlendirilmektedir. Kayak yaparken fiziksel eylemleriniz sonucunda terlemeniz, kayak yapmayı bitirdiğinizde vücudunuzun çok kısa sürede kurumasına yol açar; bu sebepten terin olabildiğince kısa sürede uzaklaşmasına yönelik kumaşlar kullanılan kayak montlarını tercih etmeniz gerekmektedir.

Vizesiz Avrupa Kayak Merkezleri - Ukrayna

Nem ve terin dışarıya çıkmama durumunda, vücudun üşümesi ve hatta bir süre sonra iyiden iyiye hasta olmanız olasıdır. Güzel bir kar tatilini, hasta vaziyette geçirmek istemezsiniz, değil mi? Nefes alabilirlik oranı genelde gram değeri ile ölçülür, başlangıç seviyesindeki pek çok nefes alabilir montun güncel değeri ise 25000 gram olarak bilinmektedir. Dolayısıyla, buna da dikkat etmenizi öneriyoruz.

7Kumaş Dayanıklılığı

Avrupa'nın En İyi 10 Kayak Merkezi - Courchevel

Günümüzde kumaş dayanıklılığı yüksek pek çok montun, sadece kayaklarda değil, aynı zamanda ülkemizin çetin kış şartları bulunan pek çok şehrinde de kullanıldığına şahitlik ediyoruz. Kumaş dayanıklılığı, bir kayak montu için olmazsa olmaz bir değer ve sizi soğuktan koruyacak en temel önlemlerden bir tanesidir. Sık dokuma polyester ya da naylon kullanılarak üretilen bu montları, kayak yapmasanız bile giyebilmeniz mümkündür; ancak sık dokuma olmayan günlük yaşam montlarını kayakta giyebilmeniz imkansızdır, tabiri caizse donmanız işten bile değildir. Dolayısıyla, tavsiyemiz kumaş dayanıklılığı yüksek, sık dokumalı bir mont almanız yönünde olacaktır.

6Astar

Ilgaz Kayak Merkezi - Yeni Başlayanlar

Kayak montlarında kullanılan astarlar, genelde mikro fiber ya da polar olarak üretilir ve bunlar eklemeli olarak dizayn edilir. Çok soğuk olmayan havalarda, sadece poları kullanabilmeniz yahut yağmurlu havalarda sadece dış yağmurluğu kullanabilmeniz mümkündür. Astarlı kayak montları, bilhassa rahatlığı ve sıcaklığı sağlayabilmesi açısından mühim bir mesele.

5Esneme Panelleri

Kayak Hakkında Genel Bilgiler

Kayak montu, aynı zamanda konforlu olması gereken bir mont. Rahat hareket edemezseniz, kayak yapabilmenize de neredeyse imkan yok. Bu duruma Kayak Turu Öncesinde Bilmeniz Gerekenler başlıklı yazımızda bolca değinmiştik. Kayak montlarının esneme panelleri, bu durumla çok ilintili ve esneme panelleri geniş montlar tercih etmeniz, kayak boyunca rahatlığınızı sağlayacak en önemli niteliklerden bir tanesi.

4Tahliye Fermuarı

Kayak Hakkında Genel Bilgiler - Kıyafet

Kayak montlarında tahliye fermuarları, genellikle göğüs bölümünde, kolun alt bölümünde ve sırtta bulunur. Sıcaklığı hızlı bir şekilde vücudunuza transfer edebilmesi ve karın içeri girmesini engelleyici özellikleri mevcuttur. Mont seçerken dikkat etmeniz gereken niteliklerden bir tanesi de kesinlikle bu.

3Cepler

Kayak Merkezleri - Yolçatı

Tam teçhizatlı bir kayak montu için en önemli niteliklerden bir tanesi de cepler olarak bilinir. Bol cepli bir mont almanız hem kişisel eşyalarınızı koruyabilmek adına hem de ellerinizin ısıtılabilmesi adına gereklidir.

2Kapüşon

Ilgaz Kayak Merkezi - Kayak

Hem çıkarılabilir hem de monta entegreli olarak gelen kapüşonlar, kayak montlarında değişiklik göstermektedir. Dilediğinizi alabilir ve özellikle kayak esnasında daha rahat kayabilmek, olabildiğince soğuklardan korunabilmek adına kullanabilirsiniz. Ayrıca, rahat görüş için başlığın boynun arka kısmından ayarlanabilen türden bir kapüşonlu kayak montu almanız, önerimizdir.

1Manşet Detayları

Kayak Montu - Manşet

Kayak montlarının bilhassa bilek tarafları geniş olarak tasarlanır ve bu sebepten manşetler bulundurulur. Manşet bulundurmayan kayak montlarını almanız, karın herhangi bir düşme anında kolunuzdan içeriye girmesine sebep olacaktır; ayrıca kayarken soğuğu kollarınızda hissetmemeniz için de tasarlanan bu manşetler, sıkıca sarılmalıdır.

Gudauri Kayak Merkezi - Helikopter

Genel hatlarıyla bir kayak montu alırken dikkat etmeniz gereken hemen her şeyi paylaştık. Siz de, kayak montunuzu bu niteliklerine dikkat ederek satın alabilir ve kayak yapmaya başlayabilirsiniz. Ek olarak, Türkiye’nin Yeni Yüzü Palandöken Kayak Merkezi yazısında da Palandöken ile ilgili pek çok öneri sunmuş, sizler için harika bir rehber hazırlamıştık. İnceleyerek, Palandöken ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz