Ana Sayfa Temalar Kayak Kayak Montu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayak Montu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
58
Kayak Montu - Kapak

Kış şu sıralar ülkemizin hemen her yerinde varlığını hissettiriyor ve özellikle bu dönemde yapabileceğiniz bir kış tatili, hem eğlenceli hem de bolca dinlenme fırsatı yakalayabileceğiniz tatillerden bir tanesi olabilir.

Kartalkaya Kayak Merkezi - Konaklama

Geçtiğimiz aylarda, Beyaz Cennet Uludağ Kayak Merkezi yazısında sizlerle Uludağ’ın hem eğlenceli yönlerini hem de gece hayatına dair bilgileri paylaşmış, çok güzel bir gezi rehberi oluşturmuştuk. Yazımızı inceleyerek Uludağ kayak tatilini planlamaya başlayabilirsiniz. Bunun dışında, Uludağ’a gitmeden önce ihtiyacınız olan kayak montunun nitelikleri hakkında bir fikriniz var mı?

Uludağ Kayak Merkezi - Kar Manzarası

Eğer yoksa, merak etmeyin, Tatil Dükkanı Blog, bu yazısında sizler için kayak montu alırken dikkat edilmesi gerekenleri paylaşacak. Siz de önümüzdeki aylarda bir kayak tatili yapmayı planlayanlardansanız, yazımızı okumayı ihmal etmeyin.

10. Su Geçirmezlik

Kayak montu için su geçirmezlik, belki de en önemli niteliklerden bir tanesi ve özellikle kayak tutkunlarının, bu sporu profesyonel olarak yapanların tercih etmesi gereken su geçirmezlik oranı yüksek montlar, zaman zaman epey maliyetli olabiliyor. Ancak başlangıç düzeyinde bir kayakçıysanız ve bu işe sadece merak saldıysanız, şimdilik 8000 milimetre su geçirmezlik oranı bulunan montları alabilmeniz mümkün.

Kartalkaya Kayak Merkezi - Kayak

Su geçirmez bir mont alırken dikkat edeceğiniz şeyler, öncelikle dikişler olmalı. Dikişler, genelde bir montun en hassas noktaları olarak bilinir ve ek önlem olarak dikişleri bantlı bir mont almanız, su geçirmezlik adına bir artı daha yaratır. Aşağıda sizler için milimetre bazında su geçirmezlik özelliklerini paylaştık, bu değerler hemen hemen her montun özellikler broşüründe bulunmaktadır.

  • 0 mm: Herhangi bir su geçirmezlik özelliği olmayan montlar olarak bilinmektedirler. Kayak için bu montlardan uzak durunuz.
  • 0 – 1000 mm: Yağmura dirençli olsa da, herhangi bir su geçirmezlik garantisi verilmemektedir.
  • 1000 – 5000 mm: Tam yağmur geçirmezlik içeren bu değerler, genelde basınç altında su geçirebilir ve kayakta kullanılabilmesi adına ideal değildir. Yine de 8000 mm sınırına en yakın değerlerden biri olduğundan tercih edilmesi olağandır.
  • 5000 – 15000 mm: Bu değer, yüksek basınç durumu haricinde herhangi bir biçimde su geçirmeme özelliğine sahip olan değerdir. Kayakta rahatlıkla kullanılabilir.
  • 15000 – 30000 mm: Yüksek basınç altındayken bile herhangi bir biçimde su geçirmemesini istediğiniz ürünler, bu değerdeki ürünlerdir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here