Pek çok filmde, doğa ile yeniden bütünleşmek ve stresten arınmak adına karavanla yola çıkıldığına şahitlik etmiş olmalısınız. Özgürlüğün diğer adı olarak da nam salan karavanlar, günümüzde Türkiye’de oldukça popüler ve seneler geçtikçe, karavan sahiplerinin sayısı da artıyor. Rotanızı belirleyip, tüm ihtiyaçlarınızı yanınıza aldıktan sonra, siz de yola çıkmak isterseniz; elbette bunun için önce bir karavan sahibi olmanız gerekiyor.

Karavanlar, iki ana kategoride değerlendiriliyor. Birincisi, çekme karavan, ikincisi ise motokaravan olarak tanımlanabilir. Çekme karavanlar, klasik ve bir motorlu aracın arkasında ihtiyaçlarınızı kapsayan yaşam alanını oluştururken; motokaravanlar, motorlu aracı ve yaşam alanını bütün kılıyor. Tatil Dükkanı Blog’da bugün, karavan çeşitlerine değinecek ve seçim yapmanıza yardımcı olmaya çalışacağız. Siz de, şu sıralar ilginç fikirler peşindeyseniz ve bu ilginç fikirler karavan ile ilintiliyse, buyurun başlayalım! Ayrıca, bu konuya ilgi duyanlar, genelde Türkiye’nin En İyi 10 Kamp Alanı başlıklı içeriğimizi de çok seviyorlar.

Klasik Çekme Karavan

Çekme karavan grubunun bir üyesi olan klasik serileri, genelde tek aks üzerinde hareket etmesi sağlanan, uzunlukları 3-6.5 metre arasında değişen modellerdir. İki kişiden altı kişiye, uzunluğa bağlı olarak konaklama kapasitesi sunan bu karavan modelleri, klozet, lavabo ve mutfak gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tüm alanlara sahiptir. Tek akslı klasik çekme karavanlar, günümüzde yerini yavaş yavaş iki akslı modellere bırakıyor, çünkü artık daha konforlu ve dolayısıyla daha fazla donanım bulundurduğundan modeller iki aks üzerinde çok daha iyi bir yol tutuşu sağlıyor. Bailey, Coachman, Elddis, Lunar gibi markalar ise, bu modeldeki karavanların en büyük üreticileri.

Küçük Gözyaşı Römorkları

Türkiye’de de Başoğlu Karavan tarafından üretilen küçük gözyaşı römorkları, klasik çekme karavana nazaran çok daha küçük ve şehir içi ulaşım için kullandığınız aracın ardında bile gelebilecek türde bir model. Tuvaletin bulunmadığı bu modellerde, konforlu bir yaşam alanı bekleyebilmek güç; ancak tuvalet dışında tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor. İki kişilik bir yatağın bulunduğu bu römorklar, ayrıca dışarıdan açılan bir mutfağa da sahip. Mutfakta, mini bir buzdolabı, iki raflık dolap ve lavabo mevcut. Bu modelin avantajları arasında taşınabilmesinin kolay olması elbette var, ancak en büyük avantajı, 750 kilonun altında olduğundan bu karavanı satın aldığınızda herhangi bir ruhsata ihtiyaç duymamanız.

T@B Karavan (The Stylish T@B)

Römorklar oldukça küçük, klasik çekme karavan modelleri ise sizin için oldukça büyük mü? O halde iki modelin çatallanması sonucu oluşturulan T@B Karavan, isteklerinize yönelik biçilmiş kaftan bir seçim olabilir. İsminin muhtemelen mucidi olan markadan geldiği bu karavan modelleri, klasik karavanda bulunan tuvalet, mutfak, duş, katlanabilir oturma grubu gibi donanımlara sahip. Tüm bunların yanında, klasik karavana nazaran çok daha minimal. Stil sahibi bir karavan arıyorsanız, T@B Karavan modellerine mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz. Türkiye’de, Pino Karavan tarafından üretilen T@B Karavan modelleri oldukça ilgi görüyor.

Mini Karavan (Tiny GRP Karavan)

GRP, fiberglass olarak da tanımlanır ve mini karavan modellerinin ismi de yapıldığı maddeden geliyor. Oldukça popüler bir model olan mini karavanlar, tek parçadır ve genellikle uzun ömürlü, sağlam oldukları bilinir. Hafif oluşu ile de dikkat çeken Tiny GRP karavanlar, küçüklüğü dolayısıyla yatmak amacıyla kullanılmaya pek de uygun değil; ancak şüphesiz, dilediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Türkiye’de Emeksan ve Pino Karavan tarafından üretilen bu mini karavanlar, genellikle sadece mutfak ve tuvalet eklenerek özelleştiriliyor, karar tamamen size kalmış.

Katlanan Karavan (Folding Caravans)

Tamamen katlanabilen, ancak her seferinde yeniden kurulması gereken bir model olarak hem avantajlara hem de dezavantajlara sahip katlanan karavanlar, Türkiye’de özel olarak üretimi yapılabilen modellerden. Hafifliği, kompakt niteliği ve daha pek çok avantajı ile sizi cezbedebilir; ancak belirttiğimiz gibi, dezavantajlarını değerlendirmenizde de yarar var.

American Airstream Karavanlar

Hiç şüphesiz, yukarıda gördüğünüz pek çok görsel, o filmlerde izlediğiniz karavan modellerine pek benzemiyor; bunun sebebi, onların American Aistream modeli olması. Türkiye’de üretimi yok, elbette özel bir üretimle bu tarz bir karavan yaptırabilir ve hayallerinizdeki yolculuğa çıkabilirsiniz.

Türkiye’de Bulunan Karavan Üreticileri

Ülkemizde karavan işini hakkıyla yapabilen pek çok marka mevcut. Aşağıda, sizler için bunları sıraladık. Gerek web sitelerinden gerekse şehrinize yakınsa şubelerinden karavanlara göz atabilir, fikir danışabilirsiniz.

  • Eltesan Mobil: Mercedes araçları ile entegre edilebilen karavanlar üreten Eltesan, hem çekme hem de motokaravan kategorilerinde ürünlere sahip. Ayrıntılı bilgiyi Eltesan Mobil üzerinden edinebilirsiniz.
  • Erba Karavan: Iveco, Ford ve daha pek çok markaya dair karavan imalatı yapabilen bir diğer firma da, Erba Karavan. Resmi web siteleri ise Erba Karavan
  • Aydos Karavan: Ülkemizde tam donanımlı karavan imalatı yapan ve ürünleri oldukça popüler Aydos da, karavan seçiminize dair size yardımcı olabilecek firmalardan. Resmi web siteleri Aydos Karavan üzerinden karavan çeşitlerine göz atabilirsiniz.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz