Doğal şifa kaynağı denilince akla gelen ilk alternatif tabii ki termal oteller. Şifalı suların bulunduğu yerlere kurulan ve bu sularla birçok hastalığın tedavisinde etkin rol oynayan termal oteller sağlık turizminin deyim yerindeyse bel kemiğini oluşturuyorlar. Ülkemiz şifalı sular açısından son derece zengin ve bu suların bulunduğu bölgelerde çok sayıda termal otel hem tatil hem de sağlık için hizmet veriyor.

Kaplıcaları Ünlü Şehirle - Haymana Kaplıcaları Termal Havuz

Bu tesislerde şifalı suların yanı sıra Spa ve masaj hizmeti de sunuluyor. Bu arada kaplıcalara gitmek için ille de herhangi bir rahatsızlığa sahip olmak gerekmiyor zira bu tesisler bireylerin iş ve gündelik yaşamın stresinden uzaklaşmasını da sağlıyor. Ülkemizin farklı bölgelerinde farklı sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı olan termal tesisler bulunuyor. Türkiye’nin En İyi 5 Termal Oteli başlıklı yazımızı okuyarak ülkemizin en donanımlı ve lüks termal tesisleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

4Yalova Kaplıcaları

Yalova Termal Kaplıcaları - Havuz

Yalova şifalı sular konusunda ülkemizin en zengin bölgelerinden biri, ilde 13 kaplıca bulunuyor.  Marmara Denizi kıyısında güzel ve turistik bir şehir olan Yalova turistik değerinin büyük kısmını bu kaplıcalar sayesinde edinmiş durumda. İldeki kaplıcalar binlerce yıldır şifa dağıtıyor.

White Tuana Termal Otel - Termal Havuz

Yalova’da bulunan şifalı sular genellikle sıcak ve romatizma hastalıkları ve kaslardaki, iskeletteki ağrılı hastalıklar olmak üzere böbrek hastalıkları, kadın hastalıkları, idrar yolları hastalıkları gibi hastalıkların tedavisinde ciddi faydalar sağlıyor. Bunun yanı sıra banyo uygulamaları ile içme uygulamasının birlikte kullanımı obezite, diyabet gibi hastalıkların tedavisinde oldukça etkili.

Thermalium Wellness Otel - Havuz

Yalova’da bulunan şifalı suların iç hastalıkların tedavisinde de etkili olduğu biliniyor. Siroz ve karaciğer iltihabı, safrakesesi hastalıkları, bağırsak ve mide hastalıkları, hemoroid ve kabızlık gibi iç hastalıklarının tedavisi için de Yalova kaplıcaları tercih ediliyor. Bölgenin en iyi termal otellerini öğrenmek için Yalova’nın En İyi 10 Termal Oteli başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. 

3Kızılcahamam Kaplıcaları

Çam Termal Otel - Havuz

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesi ülkemizin şifalı sular denilince ilk akla gelen yerlerinden biri durumunda. İlçede çok sayıda kaplıca ve termal otel bulunuyor. Binlerce yıldır şifa dağıtan Kızılcahamam kaplıcaları eklem hastalıklarının tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Burkulma ve romatizma gibi sorunlar sebebiyle gelişen ağrılı şişlikler, artrit gibi hastalıklar için Kızılcahamam kaplıcaları tavsiye ediliyor.

Şifa Merkezi Termal Oteller - Kızılcahamam

Kızılcahamam kaplıcaları felç tedavisinde de çok etkili. Çocuk felci, nörolojik hastalıklar nedeni ile gelişen felçler, bacak ve kol felci bu kaplıcalarda büyük ölçüde tedavi edilebiliyor. Ayrıca kırık, spor yaralanması ve çıkık gibi sorunların neden olduğu ağrıların dindirilmesinde de yine buradaki şifalı sular son derece etkili. Bunun yanı sıra kadınların regl dönemi ağrılarının dindirilmesinde de Kızılcahamam kaplıcalarının etkili olduğu biliniyor.

Şifa Merkezi Termal Oteller - Kızılcahamam - Tesis

Bölgede bulunan şifalı suların bir diğer kullanım alanıysa cilt hastalıkları. Egzama, sedef, kepeklenme gibi birçok farklı cilt sorununun tedavisinde Kızılcahamam kaplıcalarının büyük fayda sağladığı biliniyor. Ayrıca mantar ve yara tedavisinde de etkili bu şifalı sular.

2Balçova Kaplıcaları

Şifa Merkezi Termal Oteller - Balçova Kaplıcaları

İzmir’in Balçova ilçesi de şifalı sulara ev sahipliği yapıyor. İlçede bulunan şifalı sular kollajen doku hastalığı, romatoid artrit gibi iltihabi romatizmal hastalıklar, kireçlenme, yumuşak doku hastalıkları, boyun ve bel fıtığı nedeni ile ortaya çıkan ağrıların dindirilmesinde kullanılıyor. Ayrıca Balçova şifalı suları paget hastalığı, osteoporoz, gut gibi hastalıkların tedavisine de destek sağlıyor.

1Denizli Kaplıcaları

Şifa Merkezi Termal Oteller - Denizli Kaplıcaları

Denizli de yine ülkemizin şifalı sular konusunda zengin bölgelerinden biri. Denizli şifalı suları çok sayıda hastalığın tedavisinde deyim yerindeyse mucizevi etkiler yaratıyor. İlde bulunan şifalı suların romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, siyatik, boyum fıtığı, bel fıtığı, kireçlenme ve dolaşım sistemi hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu biliniyor. Ayrıca ameliyat sonrası oluşan sertlik ve tutuklukların giderilmesi, stres, kadın hastalıkları, uykusuzluk gibi sorunlar için de buradaki şifalı sular kullanılıyor.

Şifa Merkezi Termal Oteller - Denizli Kaplıcaları - Havuzlar

Bunların yanı sıra Denizli şifalı suları içme kürü ile de mide ve yemek borusu hastalıkları, üriner sistem taşları gibi sorunların tedavisine destek sağlıyor. Ülkemizin farklı bölgelerindeki bu termal otellere giderek hem şifa bulabilir hem stresten arınarak evinize ruhen ve bedenen tazelenmiş olarak dönebilirsiniz.

Termal otel turizmi pek çok farklı konsepti tek çatı altında topluyor. Eğer çift olarak benzersiz bir termal otel tatili yapmak istiyorsanız, Çiftler İçin Özel Havuzlu Termal Oteller adlı yazımızı okumanızı öneriyoruz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz