Coğrafi konumu sebebiyle bir köprü vazifesi gören ülkemiz, yıllar boyunca pek çok medeniyetin yerleştiği, havasıyla, suyuyla, şüphe yok ki eşsiz bir yer. Bunca yıllık birikimin, elbette muhteşem lezzetleri de olmuyor değil! Bu yazımızda sizler için Türk mutfağının saklı kalmış lezzetlerinden bahsedeceğiz.

Bursa'da İskender Nerede Yenir? - Tereyağ

Mantıyı, baklavayı herkes bilir; ancak daha önce kamış yahnisini, tandırda kazı duyanınız var mı? Duymadıysanız, gelin birlikte duyalım, duymakla da kalmayıp en yakın zamanda tatlarına bakalım! Ek olarak, eğer Kıbrıs’a yolunuz düşerse sizler için bir Kıbrıs’ta Ne Yenir? Rehberi oluşturmuştuk. Bu yazımızı da okuyarak tatmak isteyebileceğiniz pek çok lezzeti keşfedebilirsiniz. 

5Cennet Künkü Tatlısı, Bursa

Saklı Kalmış Lezzetler - Cennet Künkü Tatlısı

Bursa’da iskender yemeden dönmeyin derler, ancak tavsiyemiz iskenderin üzerine bir de cennet künkü tatlısı yemeniz yönünde! Bursa’nın kendine has lezzetlerinde biri olan ancak profesyonel gurmeler ve Bursalıların dışında pek de bileninin olmadığı bu tatlıya, Cendere Baklavası da deniyor. Hangisi yakışırsa, onu kullanın!

Saklı Kalmış Lezzetler - Cennet Künkü Tatlısı - Genel

Özellikle Bursa’da bayramların vazgeçilmez tatlılarından biri olan cennet künkü, kaymak ve cevizle yapılan, yerken mest olabileceğiniz bir lezzet. Genelde fırında yapılması tavsiye edilen bu lezzeti Bursa’nın pek çok yerinde bulabilir, bulamazsanız Bursalı bir arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz! Ayrıca, pek çok web sitesinde bu lezzetin tarifinin olduğunu da hatırlatalım. Siz yine de “İskender yiyelim” derseniz, geçtiğimiz günlerde Bursa’da İskender Kebabı Nerede Yenir? Başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

4Çaput Aşı Pilavı, Denizli

Saklı Kalmış Lezzetler - Çaput Aşı Pilavı

Denizli’nin yöresel pilavlarından bir tanesi olan ve yemeklerin vazgeçilmezi çaput aşı pilavı da bilinmeyen, duyulmayan muhteşem lezzetlerden bir tanesi. İçerisinde üzümün henüz yetişmemişi olan koruğun suyunu bulunduran, bunun dışında asma yapraklarını da içeren çaput aşı pilavı, unutamayacağınız bir tat.

Saklı Kalmış Lezzetler - Çaput Aşı Pilavı - Genel

Denizli’nin en güzel restoranlarında bu yemeği bulabilir, dilerseniz Denizli’nin yerli halkından tanıdık ahbaplarınız varsa, bu pilavı isteyebilirsiniz. Tamamen sıcak servis edilen, ilginç bir tat olan çaput aşı pilavı, deneyebileceğiniz en ilginç lezzetlerden.

3Kamış Yahnisi, Gaziantep

Saklı Kalmış Lezzetler - Kamış Yahnisi

Domates salçası, üzüm pekmezi, kuzu incik, soğan, sirke ve dahası; kamış yahnisinde bulunuyor ve Antepliler bunu yapmaya bayılıyorlar. Özellikle baklavası ile bilinen Antep’te saklı kalmış lezzetlerden biri olan ve yemeye doyamayacağınız kamış yahnisi, adını kemikli kuzu inciğinin kemiğinden almış gibi görünüyor. Antep’te tadına bakabileceğiniz ender ve ilginç lezzetlerden biri olan kamış yahnisini muhakkak tatmanızı tavsiye ediyoruz. Pişman olmayacaksınız.

2Tandırda Kaz, Kars

Saklı Kalmış Lezzetler - Tandırda Kaz

Kars’ın en meşhur lezzetlerinden biri olmasa da, son dönemde köylerde çekilen videolar onu popüler kıldı diyebiliriz. Evet, tandırda kaz çekmesinden bahsediyoruz. Kars’ın hemen her müstakil evinde bulunabilen tandırlar aracılığı ile pişirilen kaz, odun ateşinde deneyimi nadir bir lezzet sunuyor. Karslılar, genelde kullanacakları kazı 4-5 saat güneşte bekletiyorlar.

Saklı Kalmış Lezzetler - Tandırda Kaz - Genel

O sırada bulguru tuzlu suda haşlıyorlar ve kazı ayaklarından aşağıya doğru tandıra asıyorlar. Tandırda demlenen bulgur pilavı ve üzerindeki kazın sunduğu yağ, pilava da muhteşem bir lezzet sunuyor. Tamamen Kars’a has bir lezzet olan tandırda kazı buraya yolunuz düşerse mutlaka tadın, pişman olmayacağınız bir saklı tat olduğu aşikâr. Bu yemeğin Kars’ın pek çok restoranında da yapıldığını ek olarak hatırlatalım.

1İncir Uyutması, Yozgat

Saklı Kalmış Lezzetler - İncir Uyutması

Özellikle Ramazan sofralarını şenlendiren Yozgat lezzetlerinden biri olan incir uyutması, Yozgat’ta duyulup pek çok ailede iftar sofralarını süsleyen bir lezzet haline gelmişti bir dönem, ancak sonrasında iyiden iyiye unutulduğu da bir gerçek. İnciri süt ile buluşturan muhteşem lezzet incir uyutması; incirin sütle kaynatılıp bekletilmesinden ötürü bu adı alıyor. Halk arasında, “İnciri Aydın’dan, uyutması Yozgat’tan” cümlesi ile sıkça anılan bu tatlı, hem hafif hem de oldukça lezzetli.

Saklı Kalmış Lezzetler - İncir Uyutması - Genel

Ramazan aylarının en çok ilgi gören tatlılarından bir tanesi olarak incir uyutmasını siz de evlerinizde tarifler aracılığı ile deneyebilirsiniz; ancak tavsiyemiz yolunuz Yozgat’a düşerse bu müthiş lezzeti Yozgat’ta da mutlaka tatmanız yönünde olacaktır. 

Siz de Tatil Dükkanı Blog üzerinden hem otel incelemelerini hem de gurme tavsiyelerimizi okuyarak hem tatil planlarınızı yapabilir hem de yol üzerinde bulunan harika lezzetleri tatma fırsatı yakalayabilirsiniz. Örneğin, Kasım ayında gidilebilecek bir tatil tesisi arıyorsanız, Kasım Ayı İçin En İyi 5 Termal Otel Önerisi başlıklı yazımızda sizin için harika otellere yer verdik!

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz