Türkiye, her mevsim cennet mekânların bulunabileceği bir ülke ve Yedigöller de, her mevsim ayrı güzel olan konumlardan sadece bir tanesi. Daha önce, Türkiye’de Sonbaharda Gezilebilecek En İyi 10 Yer yazısında yer verdiğimiz Yedigöller, Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu’da yer alıyor. Heyelanlar sonucunda, doğal bir biçimde oluşan ve orman denizini andıran gölleri ile bilinen bu konum, 1965 yılında milli park ilan edilmiş ve o günden bu yana ziyarete açıkken aynı zamanda korunmakta da.

Sonbahar Tatili - Yedigöller

Toplamda 7 adet doğanın mucizesi heyelan gölüne sahip olan ve ismini de bu göllerden alan Yedigöller’de, neler yapılır, nereler görülmelidir? Gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

9Yedigöller’in Panoraması

Kış Mevsiminde Yedigöller - Genel

Ülkemizin en ilginç coğrafyalarından bir tanesi olan Yedigöller, Bolu’nun doğal yaşam alanlarından bir tanesi ve burası yıllar geçtikçe daha da popüler hale geliyor. Özellikle Sonbahar aylarında yaprakların renklerini değiştirdiği ve döktüğü günlerde, buranın manzarası paha biçilemez bir deneyim içermekte. 7 Adet irili ufaklı gölü ile bu alanın aynı zamanda 2020 hektarlık bir yeşil alan olduğunu da biliyoruz. Volkanik kayaçlardan oluşan yer yapısı engebeli olan Yedigöller’de, Sazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Nazlıgöl, İncegöl, Büyükgöl ve Seringöl adları ile doğal göller bulunmakta. Bu göllerden bazılarının bağlantılı olduğunu da ek olarak hatırlatalım.

Sonbahar Tatili - Yedigöller

Türkiye’nin ilk kültür alabalığı üretme istasyonu olarak bilinen Yedigöller’in her bir gölünde alabalıklar bulunmaktadır. Bu nedenle, konumun olta balıkçılığına elverişli olduğu da biliniyor. Balıkçılık hobisi dışında, burada trekking parkurları, fotoğrafçılık yapılabilecek bölgeler ve kamp alanları da bulunuyor. Milli park içerisinde tavşandan ayıya, yaban domuzundan karacaya, geyikten sincaplara kadar pek çok hayvan görebilmeniz mümkün.

8Yedigöller’de Gezilebilecek Yerler

Kış Mevsiminde Yedigöller - Göl

Yedigöller, devasa bir milli park olarak gezilebilecek pek çok yer barındırıyor. Şüphesiz, parka henüz girişinizde, bir cennete düşmüşçesine huzurlu hissediyorsunuz; çünkü, belki de yalnızca televizyonlarda gördüğünüz pek çok kuş ve hayvan türü, yaşlı ağaçlar ve her rengin, her tonu ile dolu bitki örtüsü sizi mest etmeye yetiyor. Burada, ilk durağınız elbette doğal göller olmalılar.

7Doğal Göller

Kış Mevsiminde Yedigöller - Doğal Göller

Milli park içerisinde yedi farklı göl var ve bu göllerin en büyüğü, isminden de anlaşılabileceği gibi Büyükgöl. Burada, Mercan, Abant Alası ve Kadife gibi balık türlerini görebiliyorsunuz. Sonrasında, 1758 metrekare büyüklüğündeki Büyükgöl’ün kuzeyinde yer alan Seringöl’ü görebilirsiniz. Hemen ardından, avlanmanın tamamen serbest olduğu ve balıkçılık hobinizi gerçekleştirebileceğiniz Deringöl’e geçebilirsiniz. Yer yer derinliği 10 metreyi bulan bu göl, Büyükgöl ile de bağlantılı.

Kış Mevsiminde Yedigöller - Köprü

Ardından, köprü vasıtası ile görebileceğiniz İncegöl, uzun ve ince olduğundan bu adı almıştır ve 1036 metrekare büyüklüğündedir. İncegöl’den hemen sonra ise; Sazlıgöl sizleri karşılar. İncegöl’ün hemen bitiminde olan bu göl, tamamen sazlıklardan oluşur ve bu sebeple fotoğrafçılık için oldukça hoş görüntülerin ortaya çıktığı aşikâr. İncegöl’den hemen sonra, Nazlıgöl ve Kurugöl’ü de görmeyi sakın unutmayın deriz.

6Kapankaya Tepesi

Kış Mevsiminde Yedigöller - Kapankaya Tepesi

Yedigöller isminin hakkını verip her gölü gezdikten, kenarlarında bolca dinlendikten hemen sonra, rotanız Kapankaya Tepesi olmalı. Burası, her mevsim farklı güzellikte bir seyir noktası ve bölgedeki gölleri, kuş bakışı görmek adına kesinlikle çok uygun. Geniş vadinin eşsiz güzelliklerini görmek, doğanın ne kadar muhteşem olduğunu bir kez daha hissedebilmek ve tepede pek çok yeri gezebilmek adına Kapankaya’ya kesinlikle uğramanız gerekir. Tepe etrafında, anıt ağaç ve Pisagor ağacı bulunur. Patikayı takip ederseniz, kısa sürede gülen kayalara, şelalelere ve dilek çeşmesine de ulaşabilirsiniz.

5Geyik Üretme Çiftliği

Kış Mevsiminde Yedigöller - Geyik Çiftliği

Yedigöller, resmi olarak bir milli park ilan edilmeden hemen önce, geyik sürülerinin yaşadığı bir bölgeydi ve burada zamanla bu sürülerin avlanması sonucunda geyik neslinin yok olma tehlikesi ile karşılaştığı biliniyor. Bu sebeple kurulan bu çiftlik, bolca geyik görebilmeniz ve onları sevebilmeniz adına çok hoş bir alan. Kapankaya Tepesi üzerindeki patikadan yol alarak, geyik üretme çiftliğine ulaşabilmeniz mümkün.

4Yedigöller’de Kamp İmkanı

Kış Mevsiminde Yedigöller - Kamp

Beş yıldızın altında kalmak yerine, bin yıldızın altında kalmayı tercih edenlerin en sık gittiği yerlerden bir tanesi de Yedigöller olarak biliniyor, çünkü burası bir milli park olmakla beraber aynı zamanda bir kamp alanı! Türkiye’de popüler pek çok kamp alanının yanında, şüphe yok ki Yedigöller yalnızca kamp tutkunlarının favorisi, ancak artan popülaritesi Yedigöller’i de kısa sürede en sık kamp yapılan alanlardan biri haline getirecektir.

Kış Mevsiminde Yedigöller - Kamp Köprü

Çadırınız ve kamp çantanızla yola çıkarak, burada konaklayabilir ve dilediğinizce gezdikten sonra geceyi kamp alanında, güvenli bir biçimde geçirebilirsiniz. Tüm ihtiyaçlarınızın karşılanabildiği ve elektrik, su gibi temel ihtiyaçlarınıza rahatlıkla çözüm üretebileceğiniz kamp alanının tam teşekküllü olduğu belirtilebilir. Ek olarak, Türkiye’nin En İyi 10 Kamp Alanı yazısında gidebileceğiniz pek çok kamp alanına da yer vermiştik.

3Yedigöller’de Konaklanabilecek Yerler

Abant Köşk Otel

Kamp alanı dışında, Yedigöller etrafında ziyaretçilerin günlük ihtiyaçlarının karşılanabildiği, birkaç gün konaklayabileceğiniz az yataklı bungalovlar ve misafirhane de mevcut. Kamp alanı, bungalovlar ve misafirhaneler dışında Yedigöller’de korunan bir milli park olduğu için herhangi bir özel işletme bulunmamakta. Dilerseniz, Yedigöller’e günübirlik gelip sonrasında Bolu merkezinde harika otellerde konaklayabilirsiniz. Hatta, Bolu merkez yerine, Bolu’nun bir diğer doğa harikası Abant’ı görmeye ne dersiniz? Dört Mevsim Huzurun Adresi: Abant yazımızda, Abant’ı detaylı bir biçimde anlatmış, konaklayabileceğiniz pek çok lüks oteli sunmuştuk.

2Yedigöller’de Ne Yenir?

Kış Mevsiminde Yedigöller - Restaurant

Yedigöller’de yiyebileceğiniz en güzel şey ve belki de tek şey, alabalık. Son derece lezzetli alabalıkların yetiştiği bu harika göllerde, dilerseniz alabalıkları kendiniz tutabilir, dilerseniz büfelerde ya da kır gazinosunda tadabilirsiniz. Milli park içerisinde, gelen ziyaretçiler için piknik alanları ve ocaklar mevcuttur. Alabalıklarınızı tuttuktan hemen sonra, bu ocaklarda pişirebilir ve afiyetle yiyebilirsiniz. Son olarak, eğer balık tutmak istemezseniz, burada balık satın alabileceğinizi de ek olarak belirtelim.

1Yedigöller’e Nasıl Gidebilirim?

Kış Mevsiminde Yedigöller - Genel Yorum

Gelelim bu cennet mekana nasıl gidebileceğinize… Yedigöller’e İstanbul ya da Ankara gibi büyük şehirlerden gelmek istiyorsanız ve özel aracınız varsa, TEM otoyolunu kullanabilirsiniz. Bolu sapağına kadar geldikten sonra, dilerseniz Bolu – Yeniçağa’dan sapıp Mengen üzerinden; dilerseniz Bolu merkezden gidebilirsiniz. Mengen üzerinden gitmeniz halinde, harika doğa manzaraları görebilmenizin mümkün olacağını ek olarak bildirelim. Otobüsle gitmek isteyenler için, önce Bolu’ya, sonrasında Yedigöller’e gitmelerini öneriyoruz. Ancak Bolu’dan Yedigöller mevkiine herhangi bir ulaşım aracı yoktur ve taksi tutmak zorunda kalırsınız.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz