Türkiye’nin kültürel ve tarihi olarak en dolu şehirlerinden bir tanesi olan Kars’a daha önce yolunuz düşmediyse, bu kış kayak bahanesiyle hem Sarıkamış Kayak Merkezi’ne hem de Kars’a bir seyahate ne dersiniz? Hem ekonomik bir kayak tatili hem de pek çok ayrıcalığı için tercih edilebilecek bölgelerden biri olan Kars, Sarıkamış; özellikle Snowboardcıların çok sevdiği bir kar tipine sahip.

En İyi Fotoğraf Yerleri - Sarıkamış

Bu yazımızda sizler için Sarıkamış Kayak merkezini ayrıntılı olarak ele alacak, pistleri hakkında detaylı bilgiler sunacağız. Bu kış kayak tatili yapmak istiyor ancak bir türlü gidecek yer konusunda seçim yapamıyorsanız, tavsiyemiz önce bu yazıyı ardından da Kış Sporlarının Yıldızı Kartalkaya Kayak Merkezi başlıklı yazımızı okumanız yönünde. Kartalkaya da son dönemin en popüler kayak merkezlerinden bir tanesi ve diğer kayak merkezlerine göre hayli ekonomik.

11Pistler Hakkında

Sarıkamış Kayak Merkezi - Genel

Sarıkamış içerisinde kar kalınlığı genelde sezon içerisinde 80 – 100+ santime kadar ulaşabiliyor. 30 kilometreye ulaşan pist uzunluğu ile burada kayak yapmak için ideal koşullar mevcut. Mekanik sistemlerin inşa edildiği ve son teknoloji teleferiklerin 4600 kişiyi saat başı taşıyabildiği Sarıkamış, zorluk derecesine göre pistleri ile de dikkat çeken merkezlerden. Ayrıca, burada bulunan kristal kar ayrıcalığı hakkında da detaylı bilgi sunacağız. Snowboard tutkunlarının çok sevdiği bir alan olan Sarıkamış’ta kayak yapmaya gelenler, diğer kayak merkezlerindeki sayıya nazaran çok daha az ve bu sayede, hem sessiz hem de sakin pistlerin olduğu belirtilebilir.

10Zorluk Derecesine Göre Pistler

Sarıkamış Kayak Merkezi - Pistler

Sarıkamış kayak merkezi içerisinde pist portföyü oldukça geniş. Bakıldığında, 9 farklı pisti bulunan Sarıkamış’ta, 2 yeşil, 1 mavi, 3 kırmızı ve 3 siyah pist mevcut. En uzun kayak parkurunun 5250 metre olduğu kayak merkezinde, başlangıç seviyesindeki kayakçılar genelde yeşil pistleri tercih ederken, kayak tutkunları profesyoneller kırmızı ve siyah bayraklı pistleri tercih edebiliyorlar.

Sarıkamış Kayak Merkezi - Pistler - Genel

Pistlerin etrafında kocaman bir ormanın bulunması ise elbette cezbedici özelliklerden bir tanesi. Dağ ve orman manzaraları etrafında, kayak sporunuzu dilediğinizce yapabilmek adına bu kayak pistlerinin ve genel olarak Sarıkamış’ın biçilmiş kaftan olduğu belirtilebilir.

9Kristal Kar Ayrıcalığı

Sarıkamış Kayak Merkezi - Pistler - Kristal Kar

Sarıkamış pistlerinde kristal kar ayrıcalığı, bu kayak merkezini Türkiye’deki diğer kayak merkezlerinden ayıran en önemli özellik. Dünyanın en iyi kayak merkezlerinden bir tanesi olarak görülen Alp dağlarında yağan kristal kar tipindeki kar, Sarıkamış’ta da yağıyor. Kayak sporunu şüphe yok ki çok daha eğlenceli ve güzel kılan kristal kar ayrıcalığı sebebiyle, her kış pek çok kayak tutkunu, Alp Dağları rüyasını Sarıkamış’ta gerçek kılıyor. Siz de, daha önce pek çok kayak merkezini ziyaret ettiyseniz, ancak herhangi bir biçimde kristal karın olduğu pistlerde kaymadıysanız, tavsiyemiz kesinlikle Sarıkamış’ta, kristal kar ayrıcalığını yaşamanız yönünde olacaktır.

8Snowboardcıların Tercihi

Sarıkamış Kayak Merkezi - Snowboard

Snowboard tutkunları da Sarıkamış’ı favori kayak merkezi olarak gören topluluklardan. Bakıldığında, Snowboard sporu kayak sporuna göre kar ile daha fazla içli dışlı olabileceğiniz ve kar tipinin önem arz ettiği sporlardan, bu sebepten genelde Snowboard sporu için kayak tesislerinde ayrı pistlere rastlarsınız. Kristal Kar ise, Sarıkamış’ta Snowboard’ı en uygun şekilde yapmanızı sağlayan avantajlardan bir tanesi. Bu sebepten, Sarıkamış’ta sıklıkla Snowboard yapan insanları görebilirsiniz.

7Sarıkamış’ta Konaklama

Sarıkamış Kayak Merkezi - Konaklama

Sarıkamış’ta konaklayabileceğiniz pek çok tesis var, bunun yanında bölgenin bir kamp alanı olarak kullanılması adına çalışmaların yapıldığını da bildirmekte yarar var. Aşağıda, sizin için seçtiğimiz en iyi konaklama tesislerini görebilir ve erken rezervasyon fırsatları ile hem ekonomik hem de eğlenceli bir kar tatili yapabilirsiniz.

6Snowflake Hotel

Sarıkamış Kayak Merkezi - Snowflake Hotel

Kars’ın Sarıkamış bölgesindeki en güzel otellerden biri olan Snowflake Hotel, yarım pansiyon konsepti ile hizmet veren tesislerden. Sıcak ve samimi ortamı, müşteri memnuniyetini had safhada tutma misyonu ve elbette hizmetleri gereği Sarıkamış’ın önde gelen kayak otellerinden bir tanesi olan Snowflake’te, 28-33 metrekare arasında oluşturulan standart odalar mevcut. Kayak pistine mesafesi sadece 50 metre olan bu tesiste, kayak ekipmanlarını kiralayabiliyor ve ailecek harika bir kayak tatili yapabiliyorsunuz. Odalarınızdaki muhteşem manzara da cabası!

[hotel id=”10139″][/hotel]

5Habitat Otel Sarıkamış

Sarıkamış Kayak Merkezi - Habitat Hotel

İlk çocuğunuzu 0-6 yaş arası ücretsiz olarak kabul eden aile otellerinden Habitat Otel Sarıkamış, tam pansiyon konsepti ile hizmet veren tesislerden. Sarı çam ormanlarının içinde konumlanmış ve muhteşem doğa manzarası ile dikkat çeken tesiste, 24-27 metrekare büyüklüğünde oluşturulan standart odalar mevcut. Çocuk dostu bir aile oteli olmasının yanında, sunduğu Spa hizmeti ile de bir Spa oteli olduğunu her defasında dile getiren Habitat içerisinde, siz de kayak sporunu yaptıktan hemen sonra, dinlenmek için Spa merkezini ziyaret edebiliyor, ruhunuzu ve vücudunuzu yenileyebiliyorsunuz. Bir kapalı havuzu da bulunan Habitat, telesiyejlere sıfır konumu ile de kayak merkezini ayaklarınızın altına seriyor.

[hotel id=”10138″][/hotel]

4White Park Sarıkamış

Sarıkamış Kayak Merkezi - White Park Hotel

Tam pansiyon konsepti ile işletilen ve Sarıkamış’ın en ekonomik otellerinden biri sayılan White Park da Sarıkamış’ta kayak tatili yaparken konaklayabileceğiniz en güzel tesislerden. Sarıçam ormanı içerisinde, özgün mimari yapısı ile dikkat çeken bu tesis, dağ ve kayak pisti manzaralı odaları ile hizmet veriyor. 19-25 Metrekare büyüklüğünde oluşturulmuş standart odaları konuklarına sunan tesisin kayak merkezine mesafesi sadece 50 metre. Her akşam canlı müziğin de bulunduğu White Park, Jakuzili Spa merkezi ile de kayağın ardından dinlenebileceğiniz alanların sunulduğu, harika bir otel.

[hotel id=”10136″][/hotel]

3Kayı Snow Hotel

Sarıkamış Kayak Merkezi - Kayı Snow Hotel

2017 Yılında yenilenen ve konuklarına yenilenmiş görüntüsü ile hizmet veren Kayı Snow Hotel, 2013’ten bu yana Sarıkamış’ın en güzel konumunda bulunuyor. Alkolsüz her şey dahil konsepti ile, alkolsüz kış otellerinden biri olan bu tesiste, kayak merkezine uzaklığınız sadece 10 metre. Aile oteli sınıfında bulunan Sarıkamış kayak otellerinden Kayı’da, kar motorundan kayak okuluna kadar, kayak ve kış tatiline dair ihtiyacınız olan her şey mevcut. Bay ve bayanlara özel ayrı ısıtmalı havuzları, buhar odası, hamam, masaj, Spa merkezi gibi hizmetleri ve elbette kayak merkezi manzaralı harika odaları ile Kayı’da konaklamak, şüphe yok ki büyük bir ayrıcalık.

[hotel id=”20161″][/hotel]

2Sarıkamış’a Nasıl Gidebilirim?

Sarıkamış Kayak Merkezi - Genel Manzara

Sarıkamış’a gitmek için pek çok yol var. Şahsi aracınızla 53 kilometrelik bir mesafede Kars’tan Sarıkamış kayak merkezine ulaşabilmektesiniz. Son derece muntazam ve asfalt döşenen yol, oldukça güvenilir. Bunun dışında, otobüs ile Sarıkamış’a gidebilmeniz de mümkün. Günümüzde, Doğu Kars, Kars Kalesi, Turgut Reis gibi otobüs firmaları, Sarıkamış’a seferler düzenlemektedir. Nostaljik bir yolculuk olsun derseniz, Ankara’dan kalkan Doğu Ekspresi trenleri Sarıkamış’tan geçmektedir. Son olarak, havayolu tercihiniz olacaksa günümüzde pek çok havayolu firmasının Kars’a direkt uçuşunun olduğunu hatırlatalım. Ek olarak, Hayallere Uzanan Yolculuk: Doğu Ekspresi başlıklı yazımızı okuyarak bölge hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

1Genel Yorum

Sarıkamış Kayak Merkezi

Siz de hem ekonomik hem de sessiz, sakin bir kayak merkezinde kayak tatili yapayım diyenlerdenseniz; Türkiye’nin kristal kar cenneti Sarıkamış, bunun için en uygun yerlerden bir tanesi. Son yıllarda teknolojik geliştirmeler ile de kendisini bir adım öteye taşıyan Sarıkamış, çam ormanlarının arasında, doğa içerisinde, kuş cıvıltıları ile uyanabileceğiniz; karı dilediğiniz gibi izleyebileceğiniz ve masalsı anlar yaşayabileceğiniz bir cennet.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz