Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Bolu ülkemizin kaplıcalar açısından en zengin illerinden biri. İlde farklı hastalıkların tedavilerine fayda sağlayan birçok kaplıca bulunuyor. Bu kaplıcaların en ünlüsü Karacasu Kaplıcası, ancak Bolu’nun farklı noktalarında bulunan diğer kaplıcaları da termal turizm konusunda büyük ilgi görüyor.

Kaplıcaları Ünlü Şehirle - Kozaklı

Bolu Kaplıcaları yüzyıllardan beri şifa dağıtıyor, hatta ünlü seyyah Evliya Çelebi Seyahatname isimli eserinde Bolu Kaplıcaları’ndan övgü ile bahsetmiş. Yani yüzlerce yıldır şifa dağıtan Bolu Kaplıcaları kitaplara bile ismini yazdırmış ve bugün de ülkemizin en fazla ilgi gören termal turizm odakları arasındalar.

Kaplıcaları Ünlü Şehirler - Bolu Kaplıcaları

Ülkemizin ünlü kaplıca merkezleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Kaplıcalarıyla Ünlü Şehirler başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Sağlıkla birlikte lüks bir tatil deneyimi yaşamak isterseniz, Türkiye’nin En Lüks 10 Termal Oteli adlı yazımızı okuyarak tesisler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

5Karacasu Kaplıcaları

Bolu Kaplıcaları - Karacasu

Bolu’daki Seben Dağı’nın eteklerindeki Karacasu Kaplıcaları ormanlarla çevrili yani doğal güzelliği ile de tanınıyorlar. Bölgede Büyük Kaplıca ve Küçük Kaplıca isimleri ile anılan iki ayrı kaplıca bulunuyor. Karacasu Kaplıcaları Bolu kent merkezine bağlı Karacasu beldesi sınırları içerisinde yer alıyor. Karacasu Kaplıcaları’na özel aracınızla gidebileceğiniz gibi Bolu merkezden kalkan toplu taşıma araçları ile de kolayca ulaşabilirsiniz.

Hangi hastalıklara iyi geliyor?

Bolu Karacasu Kaplıcaları’nın sularının faydaları Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış durumda. Zaten kaplıcalarda Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi de bulunuyor. Karacasu Kaplıcaları hem banyo tedavisi hem de içme tedavisinde kullanılıyor. Kaplıcanın sularının iyi geldiği sorunlar arasında romatizmal hastalıklar, kalp hastalıkları, dolaşım hastalıkları, kadın hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, kireçlenme, kemik hastalıkları, böbrek hastalıkları, idrar yolları hastalıkları yer alıyor. Ayrıca Karacasu şifalı sularının beslenme bozuklukları ile metabolizma sorunlarının düzeltilmesine yardımcı olduğu da biliniyor.

Bolu Karacasu Kaplıcaları bölgesinde çok sayıda konaklama alternatifi yer alıyor ayrıca kaplıcalardaki havuzlardan günübirlik olarak faydalanabilmek de mümkün.

4Mudurnu Babas Kaplıcası

Bolu Kaplıcaları - Mudurnu Babas

Bolu’nun Mudurnu ilçesine 5 kilometre uzaklıkta yeşillikler içindeki Babas Kaplıcası da ülkemizin önemli kaplıcalarından biri. Kaplıcaların Bolu merkezine uzaklığı ise 52 kilometre. Kaplıcanın suları hipotonik, izotermal, kalsiyum, magnezyum, karbondiyoksit ve bikarbonat içeriyor.

Hangi hastalıklara iyi geliyor?

Mudurnu Babas Kaplıcaları’nın suları karaciğer rahatsızlıkları, karaciğer hastalıkları, metabolizma hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Ayrıca kaplıcanın sularının hafif diyabet hastaları için de faydalı olduğu biliniyor.

3Mudurnu Sarot Kaplıcası

Bolu Kaplıcaları - Mudurnu Sarot

Yine Bolu’nun Mudurnu ilçesindeki Sarot Kaplıcası ilçenin 30 kilometre kuzeybatısındaki Taşkesti Beldesi’ndeki Ilıca Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Kaplıcaların milattan önce 150-200 yıllarından beri kullanıldığı düşünülüyor. Ayrıca efsanevi Makedon İmparatoru Büyük İskender’in Sarot Kaplıcaları’na gelip konakladığı da bazı kaynaklarda belirtiliyor. Yani Sarot Kaplıcaları binlerce yıldır şifa dağıtıyor.

Hangi hastalıklara iyi geliyor?

Sarot Kaplıcaları’nın bilinen en önemli faydası bağışıklık sistemini güçlendiriyor oluşu. Kaplıcanın şifalı suları bunun yanı sıra yanık, cilt hastalıkları, böbrek hastalıkları, romatizmal hastalıklar, idrar yolları hastalıkları, iltihapsız eklem hastalıkları, siroz başlangıcı, karaciğer iltihabı, safrakesesi hastalıkları, kronik sistit, kronik böbrek taşları, kadın hastalıkları, sedef, egzama, akne, mide hastalıkları tedavisinde etkili. Ayrıca gut hastalığı, obezite, stres, uykusuzluk, kronik yorgunluk gibi sorun ve hastalıklar için de bu kaplıcanın sularından faydalanılabiliyor.

2Seben Pavlu Kaplıcaları

Kaplıcaları Ünlü Şehirle - Haymana Kaplıcaları Termal Havuz

 

Bolu Kaplıcaları arasında yer alan Seben Kaplıcaları Seben ilçesindeki Kesenözü Köyü’nün yakınlarındaki bir vadinin içinde kurulu. Yerel halk tarafından Pavlu Kaplıcaları olarak da isimlendirilen kaplıcanın suları yerin 1700 metre altından kendiliğinden çıkıyor.

Hangi hastalıklara iyi geliyor?

Kaplıcanın suları sodyum bikarbonatlı sular sınıfına dahil ve beş farklı kaynaktan çıkan suların sıcaklıkları 26 derece, 60, 68 derece, 74, 78 derece olarak değişiyor. Kaplıcaların sularının safra kesesi hastalıkları, mide sorunları, çocuk felci, dolaşım bozuklukları, solunum sorunları, cilt hastalıkları, eklem kireçlenmeleri, baş ağrısı, güneş ve doğum lekesi, boyun ve bel fıtığı gibi hastalık ve sorunların tedavisinde etkili.

1Çatak Kaplıcası

En Ünlü Kaplıcalar - Gönen Kaplıcaları Termal

Bolu’nun Göynük ilçesi Himmetoğlu Köyü yakınlarında doğal güzelliği ile etkileyen bir vadide bulunan Çatak Kaplıcası da kentin şifa kaynaklarından biri. Kaplıcaya karayolu ile ulaşım sağlanıyor. Çatak Kaplıcası sularının adeta ağrılarını dindirme, siyatik, felç, romatizma, çocuk felci, adale ağrıları gibi sorun ve hastalıkların tedavisinde etkili olduğu biliniyor. Kaplıcanın suları ile yapılan içme kürününse mide ve bağırsak hastalıklarının tedavisine yardımcı olduğunu da ekleyelim.

Her kaplıcanın farklı hastalıkların tedavisinde daha etkili olduğunu biliniyor. Romatizma tedavisi için öne çıkan Gönen Kaplıcaları hakkında detaylı bilgi edinmek için Romatizma Tedavisinin Başkenti Gönen Kaplıcaları adlı yazımızı okumanızı öneriyoruz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz