Dünyanın en büyüleyici yerlerini görmeyi kim istemez ki? İşte tam da bu yüzden dünyanın en büyüleyici ve görkemli şelalelerini sizler için derledik. Mazaraları ve akıl almaz güzellikteki yapılarıyla kendine hayran bıraktıran bu çok özel şelalelere ulaşabilmek için büyük riskleri göze almak ve çok uzun yolculuklar yapmak gerekiyor. Bu benzersiz şelaleleri hep birlikte tanıyalım…

8. Sutherland Şelalesi – Yeni Zelanda

Dünyanın En Büyüleyici Şelaleleri - Sutherland Şelalesi

Yeni Zelanda’nın olağanüstü güzellikteki doğası her yönüyle büyülüyor. Sutherland Şelalesi’ne ulaşabilmeniz için meşhur Milford Patikası’nda dört günlük bir yürüyüş gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu doğal güzelliği görebilmek için dağları tepeleri aşmanız gerekiyor belki ama bölgeye ulaştığınızda yolun yoruculuğunu unutturacak benzersiz bir manzara sizleri karşılayacak.

7. Kaieteur Şelalesi – Guyana

Dünyanın En Büyüleyici Şelaleleri - Kaieteur Şelalesi

Ulaşması en güç şelalelerden bir tanesi Kaieteur Şelalesi! Bölgeye ulaşmanın tek yolu şelaleye yakın küçük bir alan charter uçuşu yaptıktan sonra yağmur ormanlarında 2-3 saatlik bir yürüyüş yapmak. Büyüleyici bir manzaraya sahip olan Kaieteur Şelalesi’nin çevresi zehirli olmasıyla ünlü olan altın kurbağalarla dolu.

6. Shale Şelalesi – Kanada

Dünyanın En Büyüleyici Şelaleleri - Shale Şelalesi

Belki de dünya üzerindeki ulaşılması en güç şelalelerden bir tanesi Shale Şelalesi! Başlangıç bölgesine sadece uçakla gidilen Caniapiscau Nehri’nde tek başına yapılacak 1 aylık kano seyahatinin ardından ulaşılabiliyor. Quebec’in çok sert hava koşullarında hayatta kalmak ve bölgeye ulaşmak çok zor olsa da manzara eşsiz ve olağanüstü güzellikte!

5. Virginia Şelalesi – Kanada

Dünyanın En Büyüleyici Şelaleleri - Virginia Şelalesi

Virginia Şelalesi 100 metre yüksekten aşağı dökülen çok özel bir şelale! Şelalenin döküldüğü noktada suları ikiye ayıran Mason’s Rock da bu eşsiz manzarayı daha da görkemli bir hale getiriyor. Bu devasa şelale, 1970’li yıllarda UNESCO Dünya Mirası listesine alınan ilk dört yerden biri olma özelliği de taşıyor.

4. Kerepakupai Meru – Venezuela

Dünyanın En Büyüleyici Şelaleleri - Kerepakupai Meru

Kesin ve net bir bilgi olmamakla birlikte 979 metre ile dünyanın en yüksek şelalesi olarak bilinen Kerepakupai Meru Şelalesi, Angel Şelalesi ya da Salto Angel isimleriyle de anılıyor. Ulaşım için uçak, kamp, nehir yolculuğu gibi çok zorlu yollardan geçilmesi gereken şelale, belki de dünyanın en güzel manzarasına sahip yerlerinden biri!

3. Schwarzenbach Şelalesi – Kanada

Dünyanın En Büyüleyici Şelaleleri - Schwarzenbach Şelalesi

Dünyanın en görkemli doğa harikalarından biri olarak gösterilen Schwarzenbach Şelalesi, Kuzey Kutbu’nun 520 metre ile en yüksek şelalesi ve aynı zamanda ulaşılması da en güç bölgelerinden biri! Bu doğa harikasına ulaşmak için kano yolculuğu yaptıktan sonra iki haftalık zorlu bir yürüyüş yapmak gerekiyor.

2. Cascades du Trou de Fer – Reunion Adası

Dünyanın En Büyüleyici Şelaleleri - Reunion Adası

Olağanüstü bir manzaraya sahip olan Cascades du Trou de Fer Şelalesi, tam 725 metre yüksekliğinde ve balta girmemiş bir ormanın tam ortasında yer alıyor. Şelale, 305 metrelik tek bir düşüşe sahip! Hint Okyanusu’ndaki Reunion Adası’ndaki şelaleye ulaşmak için uçak yolculuğu ve ormanın içinde 3 saatlik bir yürüyüş gerekiyor.

1. Suligad Şelalesi – Tibet

Dünyanın En Büyüleyici Şelaleleri - Suligad Şelalesi

Himalayalar’ın en yüksek şelalesi olan Suligad Şelalesi, bölgenin ünlü mavi gölünün tam yanında yer alıyor. 13 günlük gezi turlarıyla ulaşabileceğiniz bu büyüleyici yerde Himalayalar’ın en derin gölü Kutsal Phoksundo Gölü, 167 metre uzunluğundaki Suligad Şelalesi ile birlikte keşfedebileceğiniz yerlerden sadece bir tanesi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz