Ülkemiz sayısız doğal güzelliklerle dolu şüphesiz, ancak Karadeniz Yaylaları mutlaka görmeniz gerekenler listesinde en üst sıralarda yer alması gereken maddelerden bir tanesi!
Doğa ile baş başa kalırken yeşilin her tonunu görebileceğiniz, bol bol oksijen depolayabileceğiniz Karadeniz Yaylaları benzersiz bir deneyim için sizleri bekliyor. Şehir hayatının stresli ortamından uzaklaşmak ve kısa süreli bir kaçamak ile yenilenmek istiyorsanız rotanızı Karadeniz Yaylaları’na çevirmenizi tavsiye ediyoruz.

Karadeniz Yaylaları sezonu Mayıs ayında başlayıp Eylül sonuna kadar devam ediyor. Özellikle sıcaklık değerlerinin en yüksek seviyeye ulaştığı Temmuz ve Ağustos aylarında Karadeniz Yaylaları yoğun ilgi görüyor. Sıcak yaz günlerinde insanlar serinleme fırsatı yakalarken, muhteşem bir doğa ile de kucaklaşıyorlar. Eğer yaz döneminde deniz kum ve güneş tatili yapmaktan sıkıldıysanız Karadeniz Yaylaları turu sizler için harika bir tercih olabilir. Muhteşem doğası, yeşilliklere bürünmüş bol oksijenli havasının yanında benzersiz yemekleri ile de fark yaratan Karadeniz Yaylaları kusursuz bir deneyim sunuyor. Ayrıca, Bulutlar Üzerinde Yeşillikler Arasında: Sal Yaylası başlıklı yazımızı okuyarak Sal Yaylası hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Türkiye'de Sonbaharda Gezilebilecek Yerler - Karagöl

Karadeniz denince akla çok uzun ve büyük bir coğrafya gelse de yayla turizmi daha çok Karadeniz’in doğu kıyılarında yapılmaktadır. Özellikle Artvin ve Rize yaylaları bu alanda başı çekmektedir. Bu iki şehrimizde çok sayıda yayla bulunmaktadır. İşte Artvin ve Rize’nin en popüler yaylaları…

Ayder Yaylası

Karadeniz Yaylaları denince belki de akla ilk gelen yayla olan Ayder Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin bölgesinde yer almaktadır. Denizden 1350 metre yükseklikteki doğa harikası yayla 1987 yılında turizme açılmıştır. Kusursuz doğal güzelliklerinin yanında kaplıcaları ile de ünlü olan Ayder Yaylası’nda yerin 260 metre altından gelen 50 derece sıcaklıkla gelen kaplıca suları, romatizma ve kireçlenme gibi hastalıkların tedavi sürecinde destekleyici rol oynuyor.

Pokut Yaylası

Türkiye’nin yaylaları ile en fazla dikkat çeken ili Rize’de bir diğer mutlaka görülmesi gereken yayla da Pokut Yaylası. Ayder Yaylası gibi Çamlıhemşin’de yer alan Pokut Yaylası deniz seviyesinden tam 1800 metre yükseklikte bulunuyor. Pokut Yaylası’nı diğer yaylalardan ayıran en önemli özellik, Karadeniz’den gelen rüzgarların yaylaya ulaşması sayesinde ağaçlar kolaylıkla büyüyebilmektedir. Bu yüzden de Pokut Yaylası diğer yaylaların aksine yemyeşil ağaçlarla kaplıdır.

Anzer Yaylası

Türkiye’nin en ünlü ve popüler yaylalarından bir tanesi de adını sıklıkla duyduğumuz Anzer Yaylası. Rize’nin İkizdere bölgesinde bulunan Anzer Yaylası deniz seviyesinden 3000 metre yükseklikte. Endemik bitki örtüsü ve çiçek türleriyle de bilinen Anzer Yaylası, Anzer balı ile ünlüdür. Doğasıyla büyüleyen Anzer Yaylası, Karadeniz’de mutlaka görmeniz gereken yaylalardan bir tanesi olarak öne çıkıyor.

Macahel Yaylası

Yaylaları ile öne çıkan bir diğer ilimiz Artvin’in Borçka bölgesinde yer alan Macahel Yaylası kusursuz bir orman manzarasıyla misafirlerini karşılıyor. Tamamına yakını ormanlarla kaplı olan Macahel Yaylası’nda 100 yaşından 500 yaşına kadar uzanan çok sayıda ağaç bulunuyor. Ek olarak, Kafkas arısı tarafından üretilen Kafkas Balı da Macahel Yaylası’nda toplanmaktadır.

Karagöl

Türkiye’nin en özel noktalarından biri olan Karagöl, Artvin’in Şavşat bölgesinde bulunmaktadır. Heyelan gölü olma özelliği taşıyan Karagöl, heyelan sonrasında Karagöl Vadisi’nin toprakla kapanması ve suların oluşan çanak bölgede birikmesi ile meydana geliyor. Özellikle sonbaharda yeşil ve kırmızının her tonunu görebileceğiniz Karagöl, ormanlarla çevrili bir milli parkta ziyaretçilerini bekliyor.

Hazındak Yaylası

Hazındak Yaylası doğal güzelliklerinin yanında çok sayıdaki otnatik ahşap eviyle dikkat çekiyor. Dağlarla çevrili bir yayla olan Hazındak Yaylası da mutlaka görmeniz gereken yaylalardan bir tanesi. Hazındak Yaylası’ndan havanın açık olması durumunda 15 km uzaklıktaki Pokut Yaylası da görülebilmektedir. Eğer yolunuz Karadeniz’e düşerse Hazındak Yaylası’nı da mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Kito Yaylası

Rize’nin bir diğer ünlü yaylası da Kito Yaylası’dır. Deniz seviyesinden 2400 metre yükseklikte yer alan Kito Yaylası, bolca otantik ahşap evleri görebileceğiniz tam bir doğa harikası. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Kito Yaylası aynı zamanda daha da yüksekte yer alan Badara Yaylası’na geçit özelliği de taşımaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz