Türkiye’nin güzel şehirlerinden Sinop doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla çok özel bir merkez. Aynı zamanda ülkemizin yaşam kalitesi en yüksek şehirlerinden biri olan Sinop’ta İnceburun Feneri’nden Sinop Kalesi’ne, Erfelek Tatlıca Şelalesi’nden Boyabad Kalesi’ne kadar birçok önemli merkezi keşfedebilirsiniz. Bu yazımızda, Sinop’un en çok dikkat çeken merkezlerini detaylı bir şekilde listeledik. İşte Sinop’ta gezilecek en güzel yerler…

Sinop, Karadeniz Bölgesi’nin orta kısmında bulunan şehrimizdir. Türkiye’nin en güneyinde bulunan şehir olma özelliği taşıyan Sinop, bir sahil şehridir. Özellikle turizm yönünden oldukça fazla sayıda ziyaretçi çeken şehir, bu nedenle otel ve tatil yöreleri açısından zengindir. 5.982 kilometrekare alan üzerine kurulmuş şehir, 204.526 kişilik nüfusa sahiptir. Şehir insanlarının 92.035 adedi kır yaşamını tercih ederek hayvancılık ve üretim ile ilgilenmektedir. Şehirde ise nüfus yoğunlaşmakta, 112.511 vatandaşı bulmaktadır.

Sinop’a Nasıl Gidilir?

Sinop’a ulaşım olanakları, D10, D100, D030 yolları kullanılabilmektedir. Sinop’un içinde bulunan havalimanı, uçak kullanmak isteyenler için açıktır. Bunun yanında Ayancık, Dikmen, Durağan gibi ilçelerin yanında merkeze gidilebilecek ten yol  D010 hattına aittir. Ayrıca merkezi olmayan küçük şehirlerden Sinop’a geçmek isteyenler için İstanbul ve Ankara aktarmalı olarak Sinop’a gidilebilmektedir.

Sinop’ta Nerelere Gidilir?

Sinop’un gezilecek yerleri şu şekilde sıralanabilir:

Sinop Kalesi: Sinop gezilecek yerler arasında önemli bir yer tutan tarihi Sinop Kalesi, içinde bulunan eserlerle dikkat çekmektedir. Kale, yüzyıllardır Sinop’ta olması nedeniyle Sinop’un sembolü haline gelmiştir.

Çarşı: Sahil şeridinden hafifçe yukarı eğim verildiğinde ulaşılan muhteşem caddedir. İçerisinde satış yapılan küçük boncuk tezgahlarından balıkçılara kadar pek çok açık alan esnafı bulunur. Ayrıca Sinop otelleri de ağırlıklı olarak buralarda bulunur.

Sinop’un Tarihi Mekânları

Sinop’un tarihi merkezleri şu şekilde sıralanabilir:

İnceburun Feneri:  Sinop tatilinizi Türkiye’nin en kuzey noktasında çektireceğiniz bir fotoğrafla taçlandırın. Türkiye’nin en kuzey ve uç noktası İnceburun Feneri’dir.

Balatlar Kilisesi: Sinop gezilecek yerler konusunda tarihi gerçekten hissetmek istiyorsanız, Efes havasındaki bu bölgeyi görmelisiniz. 7. Yüzyılda yapılan kilise, incelemenize imkan veren haliyle orada sizi bekliyor.

Alaaddin Camii: Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan ve yüzyıllardır Sinop’ta bulunan cami, ilk görmeniz gerekenlerden! Caminin 1214 yılında yapıldığı bilinmektedir.

Boyabad Kalesi: Görkemli nadir yapılar arasında yer alan kale, Gökırmak Vadisi’ne bakan manzarası ile korkutucu bir güzelliğe sahiptir. Uzaktan görüntüsü ziyaretçilerini büyüler.

Sinop Hapishanesi: Tarihte Sebahaddin Ali ve Nazım Hikmet’i ağırlayan hapishane, şimdi ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Girişe izin verilen hapishane, duvarlardaki tırnak izleri ile ürpertici bir yaşanmışlık hissi verir.

Sinop’ta Gezilecek Doğal Güzellikler

erfelek-selale-genel-5

Sinop’un doğal güzellikleri şu şekilde sıralanabilir:

Erfelek Tatlıca Şelalesi: 28 şelalenin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Çevresinde bulunan bitki örtüsü, bu şelaleleri daha da güzel gösterir.

Akgöl: Sinop tatili yapmak isteyenlerin doğal güzelliği nedeniyle ilk uğraması gereken yerlerdendir.

Sinop’un Önemli Etkinlikleri

erfelek-selale-genel-8

Sinop’un festivalleri şu şekildedir:

Mutluluk Festivali: Her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir. Tüm halkın mutlu olmasını hedefler.

Keten Festivali: Kültürel tanıtımları kapsamaktadır.

Tatlıca Şelaleleri Festivali: Şelalelerin daha iyi tanıtılması amacıyla her yıl Ağustos ayında insanlar şelaleye götürülür.

Sinop Yeme-İçme Yerleri

Sinop’ta yemek yenecek mekânlar şu şekilde sıralanabilir:

Teyzenin Yeri: En iyi mantı restoranları arasında yer alır ve mantıyı spesial olarak vermektedir.

Öztürk Restoran: En iyi balık restoranları arasındadır.

Şakir Restoran: En zengin menüyü bulabileceğiniz yerlerdendir.

Sinop’a Hangi Mevsimde Gidilir?

Sinop’un hava durumu düzenlidir. Yıl içinde mevsimde aşırı değişim olmaz. Bu nedenle yılın her dönemi gidilebilir. Ancak kışın aşırı yağmur alır. Yağmurlar ilkbaharda da devam eder. Bu nedenle bölge, yaz aylarında dolup taşar. Sinop otelleri bu nedenle yazın daha aktiftir. Özellikle sahil kenarında, denize sıfır bulunan Antik Hotel, en iyi Sinop balayı otelleri arasında yer alır. Ayrıca Plaj Hotel,  Hotel 117 ve Reis Hotel de misafirliğe uygundur.

Ek olarak, Doğa Harikası Erfelek Şelaleleri başlıklı yazımızı okuyarak bölgenin en önemli cazibe merkezlerinden Erfelek Şelaleleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz