Yeni normalleşme dönemi ile birlikte bol bol oksijen depolayıp yaylalarda yenilenmeye ne dersiniz? Türkiye’nin doğal güzellikleri ile büyüleyen merkezlerinden Gümüşhane konuklarını bekliyor. Santa Harabeleri’nden Zigana Kayak Merkezi’ne, Limni Gölü’nden Boyunyurt Yaylası’na kadar birçok turistik merkez keşfedilmeyi bekliyor. Bu yazımızda, Gümüşhane’nin gezilebilecek en güzel yerlerini detaylı bir şekilde inceledik. İşte Gümüşhane ve bölgenin öne çıkan özellikleri…

Gümüşhane, 170.173 nüfusa sahip bir ildir. Karadeniz Bölgesi’nde bulunan birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmış olan bir şehirdir. MÖ 3.500 tarihine kadar kalıntılar bulunmuştur.

Gümüşhane’ye Nasıl Gidilir?

Gümüşhane’nin ulaşım olanaklarına bakıldığında, karayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Havayolu ile de ulaşım sağlanabilmesi için havalimanı inşaatı devam etmektedir. İstanbul ile Gümüşhane arası 1.108 kilometre, İzmir ile Gümüşhane arası 1.368 kilometre, Ankara ile Gümüşhane arası 788 kilometre ve Bursa ile Gümüşhane arası 1.118 kilometredir. Trabzon-Rize-Artvin, Erzurum-Erzincan, Giresun-Ordu-Samsun güzergahları kullanılarak Gümüşhane’ye tatil için gidilebilmektedir.

Gümüşhane’de Nerelere Gidilir?

Zigana Kayak Merkezi - Genel

Gümüşhane’nin gezilecek yerleri aşağıda verilmiştir:

Kürtün Barajı: Baraj gölü ile beraber, alabalık üretim çiftliği vardır. Gümüşhane’de gezilecek yerler arasında olan Kürtün Barajı’na piknik yapmak amacı ile gelenler olmaktadır.

Zigana Kayak Merkezi: Şehir merkezine 64 kilometre uzaklıktadır. 2.032 rakımda kurulmuş olan bir merkezdir. Kasım ve nisan ayları arasında ziyaretçisi olmaktadır. Pisti ortalama 2.000 metre ile 2.500 metre arasındadır.

Sarıçiçek Köy Odaları: 1870li yıllardan günümüze ulaşmış olan odalardır. Hacı Ömer Ağa tarafından yapılan bu odalar şehir merkezine 38 kilometre mesafededir. Dönemin lirik örneklerinin görülebildiği bu odalarda, monte işlemi için herhangi bir çivi kullanılmamıştır.

Gümüşhane’nin Tarihi Mekanları

Gümüşhane’nin tarihi merkezleri şunlardır:

Santa Harabeleri: Rum çetelerinin sığınak olarak kullandığı ve 17. yüzyıldan beri varlığını sürdüren bu harabeler, şehir merkezine 72 kilometre uzaklıktadır.

Tohumoğlu Köprüsü: Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunması diğer tarihi köprülerden ayıran tarafıdır. Yaya ve araç trafiğine açık olan bir köprüdür. Dolayısı ile Gümüşhane’de gezilecek yerlerden biri olan bu köprüye özel araç ile gelinebilmektedir.

Kov Kalesi: Şehir merkezine 21 kilometre mesafede bulunan, Gümüşhane-Erzincan karayolu üzerinde bir kaledir.  Kaleye giden 6 kilometrelik bir yol bulunmaktadır.

Gümüşhane’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Gümüşhane’nin doğal güzellikleri aşağıdaki gibidir:

Limni Gölü: Torul’da bulunmaktadır. Gölün bulunduğu alana tabiat parkı kurulmuştur.

Boyunyurt Yaylası: Özellikle yaz aylarında Gümüşhane’ye tatil için gelenlerin tercih ettiği, yeşilin hakim olduğu bir yayladır.

Krom Vadisi: Maden kaynakları tarafından zengin olmasının yanı sıra görsel olarak da insanları cezbeden bir doğal güzelliktir.

Gümüşhane’nin Önemli Etkinlikleri

Gümüşhane’nin festivalleri şöyledir:

Ayazma Yayla Şenliği: Her sene mayıs ayının üçüncü haftasında düzenlenmektedir. Torul’da düzenlenen bir şenliktir.

Köse Dağı Yayla Şenliği: Geleneksel olarak haziran ayının dördüncü haftasında yapılmaktadır. Köse’de yapılmaktadır. Gümüşhane otellerinden Grand Teras Hotel, The Meydan Hotel gibi Köse’de bulunan otellerde kalanlar; şenliğe kısa sürede ulaşabilmektedirler.

Alacapazarı Yayla Şenliği: Her yıl haziran, temmuz ve ağustos aylarının Pazar günlerinde Kürtün’de düzenlenmektedir. Gümüşhane otelleri içerisinden Foleya Mountain Resort’ta konaklayanlar bu şenliğe rahat ulaşım sağlayabilmektedirler.

Gümüşhane Yeme-İçme Yerleri

Gümüşhane’de yemek yenecek mekanlar şu şekildedir:

Lale Lokantası: Atatürk Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Karadeniz lezzetlerinin yenebileceği bu mekanda şerbetli tatlılar da oldukça fazla tercih edilmektedir.

Beylerbeyi Çorba: Cumhuriyet Caddesi üzerinde olan bu mekan, fiyat ve performans açısından iyi seviyede bir mekandır.

Zigana Zehir Hüseyin Tesisleri: Zigana Dağı’nda bulunmaktadır. Özellikle et yemekleri için tercih edilmesi gereken bir tesistir.

Gümüşhane’ye Hangi Mevsimde Gidilir?

Gümüşhane’nin hava durumuna bakıldığında; sert karasal iklimin görüldüğü bir şehir olduğu için kış aylarında kar yağışının fazla ve uzun süreli olduğu bir yerdir. Hem kayak merkezlerinin hem de yaylaların olduğu bir yer olduğu için kış aylarında da yaz aylarında da gidilebilecek bir şehirdir.

Ek olarak, Türkiye’nin Az Bilinen Kayak Merkezleri başlıklı yazımızı okuyarak Zigana Kayak Merkezi ve diğer az bilinen kayak merkezleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz