Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olma özelliğinin yanı sıra tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile de öne çıkan Adana’da Taş Köprü’den Tarihi Saat Kulesi’ne, Seyhan Baraj Gölü’nden portakal bahçelerine kadar birçok önemli merkezi keşfedebilirsiniz. Eğer siz de Akdeniz’in en güzel şehirlerinden Adana’yı keşfetmek için hazırsanız, işte Adana’da gezilecek en güzel yerler ve öne çıkan detaylar…

Akdeniz Bölgesi’nin en doğusunda yer alan Akdeniz şehri olarak anılan Adana, daha çok Güney Doğu Anadolu Bölgesinden etkilenmiştir. Güney Doğu Anadolu kültürünün etkisinde kalan Adana, Türkiye’deki en büyük altıncı şehir olma özelliğine sahiptir. Akdeniz iklimine sahip olan bölgede, portakal ve mandalina bahçeleri üzerinden tarım yapılmaktadır. Tarım ve kültür sanat yönünden ileri seviyeye gelen şehir, Türkiye’nin önemli ticaret merkezlerinden bir tanesidir. Adana tatiline çıkan kişiler, Toros Dağlarının hemen yanında ve Seyhan Nehrinin kıyısında konumlanan şehri, daha yakından tanıyacaktır. Adana’da da diğer Güney doğu illerinde olduğu gibi, birçok etnik grup bir arada yaşamaktadır. Kürt, Türkmen ve Araplardan oluşan yerli halk, bugün de Adana sınırları içerisinde ikamet etmektedir.

Adana’ya Nasıl Gidilir?

Adana’ya gitmek isteyen kişiler, havayolu, karayolu ya da demiryolu seçeneklerinden bir tanesini kullanabilirler. Güney Doğu Bölgesinin en büyük ticaret merkezi olduğundan, Adana ulaşım olanakları oldukça geniş ve kapsamlıdır. Karayolu üzerinden, otobüs seyahatleri ya da bireysel araçlarla Adana’ya yolculuk yapılabileceği gibi, Adana’nın kendisine ait olan Şakirpaşa Havalimanına da doğrudan uçuş gerçekleştirilebilir.

Şakirpaşa Havalimanı ve Adana merkez arası, toplamda 5 km sürmektedir. Türkiye’nin tüm havalimanlarından, Adana havalimanına doğrudan uçuşlar yapılmaktadır. Adana otellerinde yer ayırtan kişiler, otellerin havalimanına ya da otogara gönderecekleri servisleri kullanabilirler. İstanbul üzerinden Adana’ya seyahat etmek isteyen kişiler, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Uluslararası Havalimanından kalkacak uçaklarla, doğrudan bölgeye ulaşım sağlayabilirler. Adana’nın sınır komşusu olan mersin üzerinde de bölgeye tren, uçak ve karayoluyla ulaşım sağlanmaktadır. Mersin ve Adana arası tren seferleri, toplamda 45 dakika sürmektedir.

Adana’da Nerelere Gidilir?

Mersin’in sınır komşusu olan Adana, tarihi, kültürel ve doğal merkezler bakımından oldukça zengindir. Bölgeye Akdeniz ikliminin hâkim olması, şehir ve yayla hayatının tüm güzelliklerini ön plana çıkarmaktadır. Toros Dağlarının hemen dibinde yer aldığından, Adana’nın gezilecek yerleri ve kültürel yapısı ziyaretçilerinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Adana Adana’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında, aşağıda belirtilen mekanlar yer almalıdır:

Adana Taş Köprü: Seyhan Nehrinin üstünde yer alan tarihi taş köprü, Roma döneminde inşa edilmiştir. Önceki dönemlerde, köprünün 21 adet gözü bulunsa da doldurma alanları sebebiyle, bugün 14 gözü kalmıştır.

Sabancı Merkez Camii: Orta Doğudaki en büyük camii olma özelliğine sahip Sabancı Merkez Caminin, 99 metre yükseklikteki 6 ayrı minaresi bulunmaktadır. Adana otelleri, Sabancı Merkez Camiine çok yakın bölgelerde konumlandığından, otellerde kalan kişilerin camiye ulaşımı oldukça kolaydır.

Tarihi Kazancılar Çarşısı: Adana merkezde yer alan Kazancılar Çarşısında, bakır ve kazan üretimi yapılmaktadır. Adana’nın en büyük çarşısı olarak bilinen çarşıda, kazan ve bakırların satışı da yapılmaktadır.

Adana’nın Tarihi Mekanları

Kültürel ve doğal güzelliklerinin yanında, Güney Doğu ve Akdeniz bölgelerinin bağlantı noktası olduğundan, birçok tarihi merkeze de ev sahipliği yapan adana, tarihi yönüyle dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Adana’nın tarihi merkezleri arasında en fazla rağbet gören mekanlar, tüm özellikleriyle ele alınmıştır:

Ramazonoğulları Ulu Camii: 1541 senesinde tüm inşaatı biten cami, Ramazonoğulları Beyliği döneminde yapılmaya başlanmıştır. Caminin mimarisinde, Büyük Selçuklu ve İran motifleri kullanılmıştır.

Ramazanoğlu Medresesi: Ramazanoğlu Beyliği döneminde inşa edilen medrese, içerisindeki meyve bahçesi ve hala enstrüman eğitimi alan gençlerin varlığıyla dikkat çekmektedir.

Tarihi Saat Kulesi: 1881 tarihinde inşa edilen Adana Saat kulesi, Türkiye’deki en uzun saat kulesi olarak bilinmektedir. Adana’daki meşhur Kazancılar Çarşısı, saat kulesinin hemen yanındadır.

Adana’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Adana’nın doğal güzellikleri ele alındığında, bölgenin iklimi ve konumu sebebiyle birçok doğal güzelliğin olduğunu söylemek mümkündür. Adana tatiline çıkan herkesin ziyaret etmesi gereken doğal güzellikler aşağıda belirtilmiştir:

Seyhan Nehri: Adana’nın simgesi olan Seyhan nehri, turkuaz rengi ve uzunluğuyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Nehrin hemen kenarında bulunan büyük Sabancı Camii ve nehrin üzerinden geçen 14 gözlü köprüsü, nehrin güzelliğini artırmaktadır.

Varda Köprüsü ve Vadisi: Alman köprüsü olarak da bilinen Varda Köprüsü, Adana’nın en meşhur yerlerinden bir tanesidir. Büyük bir vadinin üzerine konumlanmış Varda Köprüsü, ziyaretçilerine eşsiz doğal manzara armağan etmektedir.

Seyhan Baraj Gölü: Adana’nın kuzeyinde yer alan baraj gölünün üzerinde, küçük kayıklarla seyahat edilmektedir.

Portakal Bahçeleri: Adana’nın her yerinde bulunan portakal bahçeleri, Adana’da gidilecek en görkemli doğal güzelliklerdir.

Adana’nın Önemli Etkinlikleri

Adana’da her yıl gerçekleştirilen festival ve şenlikler, bölgenin kültürünü ve geleneklerini bire bir yansıtmaktadır. Türkiye’de birçok alanda ilk sıralara yerleşen Adana’nın festivalleri, bölgeye daha fazla turist gelmesine yardımcı olmaktadır. Adana otellerinde yer ayırtacak kişiler, aşağıda sıralanan festival ve şenliklerin tarihlerini takip etmelidir:

Adana Uluslararası Film Festivali: İlk olarak 1969 senesinde düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali, 2005 yılından beri düzenli olarak tekrarlanmıştır. Dünya genelindeki birçok filmin sergilendiği festivallere, dünya genelinden ve Türkiye’den sayısız kişi katılmaktadır.

Portakal Çiçeği Karnavalı: Her yıl nisan ayında düzenlenen şenlikler, Adana’ya baharın gelişini temsil etmektedir. Karnaval boyunca, birçok sergiler, eğlenceler ve konserler düzenlenmektedir.

Adana Lezzet Festivali: İlk olarak 2017 yılında düzenlenen Adana lezzet festivali, 6 ila 8 Ekim tarihlerinde düzenlenmeye devam etmektedir. Festival boyunca, Adana’ya özgü yemeklerin tamamı tanıtılmakta ve ikram edilmektedir.

Adana Kebap ve Şalgam Festivali: Adana merkezde bulunan saat kulesinin de yer aldığı, Tarihi Kazancılar Çarşısında düzenlenmektedir. Çarşıdan başlayan sofralar, 10 sokağa yayılmakta ve tüm sofralarda, Adana ve ciğer kebaplar ikram edilmektedir. Her yıl, aralık ayının ikinci haftasında düzenlenmektedir.

Adana Havacılık ve Yamaç Paraşütü Festivali: Her sene ekim ayında düzenlenen etkinlikler, Çukurova ilçesindeki Kabasakal köyünde gerçekleştirilmektedir.

Adana’da Yeme-İçme Yerleri

Adana’nın meşhur yemeklerini yemek isteyen kişiler, şehrin en önemli restoranlarını aramaktadır. Geleneksel Adana lezzetlerinin yer aldığı mekanlar, Adana kültürünün tam olarak tanınması açısından oldukça önemlidir. Adana’da gezilecek yerlerin tamamında, bölgenin yöresel lezzetlerinin servis edildiği restoranlara rastlanacaktır. Adana’da yemek yenecek yerlerin ilk başında gelen mekanlar ve bu mekanların özellikleri, aşağıda detaylı şekilde belirtilmiştir:

Adana Eyvan Kebap: Et tercihleri, kendilerine özgü salataları ve mezeleriyle, Adana’nın en meşhur kebapçısı olarak anılmaktadır.

Kebapçı Ufuk’un Yeri: Elde kıyılan etlerden pişirilen kebaplarıyla, Adana’nın en meşhur restoranlarından bir tanesi olarak anılmıştır. Adana otellerinde kalan kişiler, Adana şehir merkezinin biraz dışında kalan kebapçıyı da ziyaret etmelidir.

Bol Kepçe: Adana Keresteciler Çarşısının içinde yer alan Bol Kepçe restoran, esnaf lokantası havasında işletilmektedir.

Adana’ya Hangi Mevsimde Gidilir?

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Adana, her mevsim gezilmeye müsaittir. Kış aylarında yoğun kar yağışı ve soğuk görülmeyen Adana’da, yaz aylarında yüksek sıcaklıklarla karşılaşılmaktadır. Adana hava durumu, ilk bahar ve son bahar dönemlerinde daha makul sıcaklıklara sahiptir. Kışları dahi ılıman geçiren bu şehirde, yaz dönemlerinde bunaltıcı güneş ve sıcaklar görülmektedir. Adana’nın yoğun sıcağından etkilenmemek için bölgenin bahar mevsimlerinde gezilmesi gerekir. Adana’nın kış ayları gezmeye elverişli görülürken, yaz aylarında bölgeye gidilmemesi daha uygun olacaktır. Bölgedeki en sıcak zamanların yaşandığı temmuz ve ağustos aylarında, en az 40 derece sıcaklık değeri görülmektedir. Eylül ayından sonra, Adana’nın sıcaklık değerleri normale dönmeye başlayacaktır.

Ek olarak, Doğa ve Tarihi Buluşturan Merkez Silifke başlıklı yazımızı okuyarak Silifke hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz