Doğal güzelliği ile dünyanın en etkileyici yerlerinden biri olan Karayipler balayı için de mükemmel bir destinasyon.  Batı Hin Adaları ismiyle de anılan Karayipler Florida’nın güneyinden Venezüela’ya dek uzanan adalardan oluşuyor. Karayipler 7000 adadan oluşuyor ve bu adalarda farklı ülkeler kurulu. Bahamalar, Barbados, Haiti, Küba, Venezüella, Porto Riko Karayip adaları arasında yer alan popüler tatil ve gezi destinasyonlarından sadece bir kaçı.

Karayipler'de Rüya Gibi Bir Balayı - Genel

Karayipler’de balayı özellikle kış aylarında evlenen çiftlerin ilk tercihlerinden biri zira ülkemizde kış mevsimi yaşanırken Karayipler’de yaz mevsimi yaşanıyor. Dolayısıyla kışın evlenip balayında sıcak bir tatil yaşamak isteyen çiftler rotalarını Karayipler’e çeviriyor. Ayrıca Karayipler’de havanın yıl boyunca sıcak olduğunu da eklemeden geçmeyelim. Kışın Evlenecekler İçin Rüya Gibi Bir Balayı: Dubai başlıklı yazımızı okuyarak Dubai ve balayı fırsatları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

4Karayipler’e Nasıl Gidilir?

Karayipler'de Rüya Gibi Bir Balayı - Ulaşım

Karayipler’in bazı adaları Avrupa ülkelerinin toprağı ve bu adalara ait oldukları ülkelerden direkt uçuşlar bulunuyor. Örneğin Hollanda ya da Fransa toprağı olan adalara bu ülkelerden direk olarak uçabilmek mümkün. Karayipler’de bulunan ada ülkelerineyse farklı havayolu şirketlerinin düzenlediği direkt ya da aktarmalı uçuşlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Buradaki ülkelere gitmek için ortalama 12-13 saatlik uçuşları göze almanız gerektiğini de belirtelim.

3Karayipler’e Balayı İçin Ne Zaman Gidilir?

Karayipler'de Rüya Gibi Bir Balayı - Dönem

Karayipler’de tropikal iklim hakim ve Haziran-Kasım arasında yağışlar görülüyor. Aralık-Mayıs arasındaysa bölgeye sıcak ve kuru hava hakim oluyor. Dolayısıyla Karayipler’e balayı için gitmeyi düşünüyorsanız en makul dönem Aralık-Mayıs ayları arasındaki zaman dilimi. Yazımızın başında da altını çizdiğimiz gibi bu dönemde ülkemizde kış yaşanırken Karayipler’de yaz yaşanıyor ve bu da Karayipler’i kış balayı tatilleri için ideal bir rota haline getiriyor.

2Karayipler Balayı Otelleri

Karayipler'de Rüya Gibi Bir Balayı - Konaklama

Karayipler’in birçok farklı ada ve ülkeden oluştuğunu söylemiştik ve bu ülkelerin bazıları balayı tatili konusunda diğerlerine kıyasla daha popüler. Karayipler balayı otelleri Bahamalar, Jamaika, Dominika, Meksika ve Kolombiya gibi ülkelerde yoğunlaşıyor ve yeni evli çiftler bu ülkelerde yer alan otelleri tercih ediyor. Yani Karayipler’de balayı için öncelikle hangi ülkeye gideceğinize karar vermeniz ve bu ülkede bulunan otelleri araştırmanız en doğrusu.

1Karayipler’de Ne Yenir?

Karayipler'de Rüya Gibi Bir Balayı - Yeme-İçme

Karayipler mutfağı denlince tek bir ülkenin mutfağını düşünmemek gerekiyor, Jamaika, Barbados, Küba, Bahamalar gibi birçok farklı ülkenin mutfağı Karayipler mutfağının içerisinde yer alıyor. Dolayısı ile Karayipler’de ne yenir sorusunun cevabı aslında hangi adaya gittiğinize bağlı olarak değişiyor. Hemen tüm Karayipler’de bulunan ackee isimli meyve Karayipler’in en ünlü lezzetlerinden biri.

Karayipler'de Rüya Gibi Bir Balayı - Yemek

Bölgeye özgü ackeenin yanı sıra mango, Hindistan cevizi, papaya gibi tropikal meyveleri de tadabilirsiniz. Bu arada şunu da ekleyelim, elbette ülkemizde de bu tropikal meyveleri tatmış olabilirsiniz ancak Karayipler’de tadacaklarınızın ülkemizdekilerden çok daha lezzetli olduğunu hemen fark edeceksiniz. Karayipler mutfağında baharatlar için başrolde demek pek abartı sayılmaz, bölge mutfağında baharatlar ve özellikle de sarımsak bolca kullanılıyor. Ayrıca yerel yemeklerde taze zencefil, tatlı patates, mısır ve pirinç de bolca kullanılıyor. Deniz ürünleri, balık, deniz yumurtası, tavuk ve jambon da yine Karayipler mutfağının vazgeçilmezleri arasında sayılabilir.

Eğer tropik adalarda balayı tatili yapmak istiyorsanız ve farklı seçenekleri de değerlendirmek istiyorsanız, Phuket Adası’nda Benzersiz Bir Balayı Deneyimi başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here