Norveç’in batı kıyısındaki Hordaland bölgesinde yer alan Bergen şehri, Norveç’in ikinci büyük şehri olarak bilinmektedir. Bergen, yedi dağın şehri olarak da bilinir. Bu sevimli şehrin 2016 yılında nüfusu 420.000 olarak açıklanmıştır. Şehir merkezi ve kuzey mahalleleri Byfjorden’de bulunur ve şehrin etrafı dağlarla çevrilidir. Bergen, Hordaland’ın idari merkezidir ve sekiz ayrı bölgeden oluşur.

Bergen’e Nasıl Gidilir?

Türkiye üzerinden Bergen’e ulaşım olanakları uçak ile sınırlı kalmaktadır. Ayrıca aktarmalı Fresland Havalimanı kent merkezinin 19 kilometre güneyinde kalmaktadır. Havalimanından şehir merkezine yaklaşık olarak yarım saatte ulaşmak mümkündür. Eğer şehre Oslo üzerinden geçiş yapmak isterseniz, kısa süreli keyifli bir tren yolculuğu ile de şehre ulaşabilirsiniz. Bunun yanında ülkenin çeşitli yerlerinden şehre otobüslerle de gidilebilir. Bergen, liman şehri olduğundan feribotlarda da şehir merkezine ve adalarına gidilebilme imkânı vardır. Yurtdışı tur tercihleri arasında yer alan bu sevimli şehir, eşsiz balayı bölgeleri ve yeni evlenen çiftlere hizmete sunulan balayı otelleri ile özel bir şehirdir.

Bergen’de Nerelere Gidilir?

Popüler bir deyişle Norveç fiyortlarına açılan kapı olarak adlandırılan Bergen, köklü tarihi ve interaktif özelliği ile zengin bir şehirdir. Doğal güzellikleri; göz alabildiğine sonsuz yeşil vadileri ve dağların tepesindeki karlarıyla muhteşem manzaralara ev sahipliği yapan şehir yurtdışı tur seçenekleri arasında yer almaya devam etmektedir. Seyahat noktaları arasında mutlaka yer alması gereken Bergen’in gezilecek yerleri şunlardır;

 • Bryggen Evleri: Bu evler 12. – 13. Yüzyıllarda kuzey Avrupa’da büyük güç sahibi olan Hansa Ticaret Birliği’nin simgesi olarak anılan bu rengârenk ve estetik evler mutlaka ziyaretçilerinin uğrak noktasıdır. Bölgede yer alan Bryggen Müzesi’nde arkeolojik kalıntılar ve döneme ait ticari objeler sergilenmektedir.
 • Bergen Fiyortları: Şehrin fiyortların geçidi olarak anılmasına sebebiyet veren Bergen Fiyortları en popüler turistik yerlerden bir tanesidir. Burada Norveç’in eşsiz ve büyüleyici doğa manzaraları ile iç içe vakit geçirmek mümkün.
 • Gamlehaugen: Bu bina Kral’ın Bergen’deki resmi ikamet adresidir. Görkemli bina şehrin siyasi tarihini içerisinde barındırır. Gamlehaugen, yeşil ve gür çalılıklarla, ağaçlarla ve çiçeklerle bezenmiş güzel bir İngiliz peyzajlı park ile çevrilidir. Zemin kattaki devlet odaları yazın halka açıktır.
 • Dekoratif Sanatlar Müzesi: 1887 yılında Johan Bogh girişimi ila kurulmuş bir müzedir. 1896 yılında Rönesans yapısı olan kalıcı bir sergi binasına taşındı. Koleksiyonlarda gümüş, cam, porselen, mobilya ve tekstilde daha eski yerel eserler sergilenmektedir.
 • Bergen Katedrali: Bu katedral tek seferde bin konuk ağırlayacak kadar büyük ve ihtişamlıdır. Bergen katedrali, Norveç Kilisesi’nin bir parçasıdır. Katedrale kaydedilen ilk tarihi referans 1181 yılına aittir. Bergen’in tarihi esintisini hissetmek isteyen turistlerin bu dini mabedi ziyaret etmesi önerilir.
 • Lille Lungegardsvannet: Yapısı gereği sekizgen bir şekle sahip olan göl, 1926 yılına kadar Lungegardsvannet Körfezi’ne bağladır. Boğazın dolmasıyla beraber şehirde ziyaret edilen küçük park gölü haline gelmiştir. Seyahat için düzenlenen yurtdışı tur paketleri listesinde de yer alır ve görülmeye değerdir.
 • Floyen Tepesi: Bu tepe Bergen’e ziyarete gelmiş turistlerin şehri yukardan izlemesi için harika bir gezgin yeri olmaktadır.
 • Bergen Üniversite Müzesi: Bu müzede tarihi koleksiyonlar ve denizcilik tarihini anlatan simgeler sergilenir. Müze içerisine gezmek istemeyen turistler için müzenin harika bir botanik bahçesi bulunmaktadır.

Bergen’in Tarihi Mekânları

Bergen şehri Norveç’in yaklaşık 1000 yıllık tarihine sahip olan önemli bir turist merkezidir. Şehir biraz pahalı olduğundan bütçeye uygun tur fiyatları ya da en ucuz yurtdışı tur seçenekleri değerlendirilerek şehri ziyaret etmek daha makuldür. Köklü tarihi ve tarihini yaşatmaya devam eden yapıları ile turistlerin akın ettiği seyahat noktası haline gelmiş Bergen’in tarihi merkezleri aşağıdaki gibidir:

 • Bryggen Evleri: Şehrin doğu kısmını çevreleyen bu tarihi binalar 35 yılı aşkındır UNESCO tarafından korunmaktadır. Binalar 1070 yılından beri şehrin gözdesidir. Şimdilerde ise turistler için bölgede müze, restoran, bar ve mağaza hizmete açıktır.
 • Bergen Müzesi: 1825 yılından bu yana hizmet veren bu kurum Bergen Üniversitesi olarak da anılır. Müze binası çok gösterişli ve mükemmel bir yapıdır.
 • Bergen Katedrali: 12. Yüzyılda kurulan tarihi bina Bergen’in manevi mekânlarından biridir. Günümüze kadar birkaç kez yangından zarar görse de hala turistleri ağırlayacak kadar tarihi değerini korumaktadır.
 • Bergen Kalesi: Norveç’in en tarihi kalelerinden biri olan bu kale şehrin gözde tarihi yapıtları arasında yer alır. Günümüzde kale içerisinden müze faaliyet göstermektedir.

Bergen’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Kral Olav tarafından 1070 yılında kurulan, eşsiz manzaraları ve nefes aldıran büyüleyici atmosferi ile Bergen, birçok doğal güzelliği ile de ilgiyi üzerine çekmeye devam etmektedir. Yeni evli çiftlerin balayı gölgeleri tercihleri arasında da yer alan Bergen, balayı otelleri kalitesi ile ziyaretçilerini memnun etmektedir. Gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken Bergen’in doğal güzellikleri şunlardır:

 • Floyen Tepesi: Şehri yukarıdan izlemek ve sahip olduğu doğal güzelliklere doyasıya bakmak için Floyen Tepesi harika bir tercihtir. 300 metre yüksekliğe sahip bu tepeden Bergen Fiyortları’nın tadını çıkarmak mümkün.
 • Bergen Fiyortları: Şehrin fiyortların geçidi olarak anılmasına sebebiyet veren Bergen Fiyortları en popüler turistik yerlerden bir tanesidir. Burada Norveç’in eşsiz ve büyüleyici doğa manzaraları ile iç içe geçirilebilir.
 • Lille Lungegardsvannet: Yapısı gereği sekizgen bir şekle sahip olan göl, 1926 yılına kadar Lungegardsvannet Körfezi’ne bağlı kalmıştır. 1926 yılından sonra boğazın dolmasıyla beraber şehirde ziyaret edilen küçük park gölü haline gelmiştir. Doğal bir manzara olan bu göl ziyaretçilerini beklemektedir.

Bergen’in Önemli Etkinlikleri

Önemli etkinliklerin ve festivallerin doyasıya kutlandığı Bergen bu etkinliklerde değişik insan manzaralarına ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Bergen’in festivalleri ve önemli etkinlikleri şunlardır:

 • Bergen Müzik Festivali: Nisan ayının sonundan Mayıs ayının başlangıcına kadar coşkuyla kutlanan bu festivalde ritmik müzik türlerinde bir dizi konser düzenlenir.
 • Bergen Reggae Festivali: Her yıl Haziran ayının başında düzenlenen rutin ve dinamik bir festivaldir. Yaz mevsiminde Bergen’i ziyaret etmek isteyenler Haziran ayının başında giderek bu festivalden nasiplerini alabilirler.
 • Bergen Uluslararası Film Festivali: Her sene rutin olarak Ekim ayında düzenlenen ve bir hafta süren haftalık bir film festivalidir.
 • Bergen Uluslararası Festivali: Mayıs ayının sonundan Haziran ayının başlangıcına kadar iki hafta kadar 160 etkinlik düzenlenen bu festival Kuzey ülkeleri türünün en büyük festivali olarak bilinir. Festivalde; edebiyat, dans, tiyatro ve klasik müzik türünde farklı etkinler yapılmaktadır.
 • Nattjazz: Kuzey Avrupa’nın en uzun caz festivalidir. Mayıs ayının sonundan Haziran ayının başlangıcına kadar devam eder. Festival boyunca dünyaca ünlü caz ustaları şehirde ağırlanmaktadır.

Bergen Yeme – İçme Yerleri

Bütçeyi biraz zora sokacağını düşündüğümüz bu pahalı şehir ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlamaya devam etmektedir. Kapalı, yağışlı ve romantik atmosferi ile gezginlerin uğrak noktası olan Bergen’de yemek yenecek mekânlar aşağıdaki gibidir:

 • Nama Sushi & Noodles: Şehir merkezine oldukça kısa mesafede olan bu mekân Japon füzyon sushi restoranı olarak hizmet vermektedir. Atlantik okyanusundan çıkmış özel balıkların sushi ve sashimilerini tüketmek isteyen ziyaretçiler bu mekânı tercih edebilirler.
 • Hallaisen Ice Cream Parlor & Coctail Bar: Bergen’in tatlı kültürünü öğrenmek isteyenler için ideal bir mekândır.
 • Balık Pazarı: Balık pazarı şehrin en işlek yerlerinden bir tanesidir. Birçok balık türünün tadımını burada yapmak mümkün.
 • Colonialen: Biraz pahalı olsa da müşteri memnuniyeti bakımından ve eşsiz damak tatları açısından önerilen bir mekândır.
 • Kaffemisjonen: Bergen’in kahve tatlarının en iyi sergilendiği yerlerden bir tanesidir.
 • Feliz: Gece hayatını seven gezginler için kulüp içerisinde bir bar, bir kulüp ve bir salon vardır. Bergen’in en iddialı gece kulüplerinden bir tanesidir.

Bergen’e Hangi Mevsimde Gidilir?

Şehir, Kuzey Denizi yakınında olduğundan dolayı özel hava koşulları bulunmaktadır. Bergen yılda ortalama 240 gün yağış almaktadır. Yağışlı olmasına karşılık Bergen, Norveç’in en sıcak şehridir. Bergen’in hava durumu ortalama olarak 8 derece de seyreder. Bergen’e gitmek için en uygun zaman Mayıs ayıdır. Mayıs ayında ziyaret edemeyecekler içinse Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları önerilir. Uygun mevsimde şehri ziyaret etmek isteyen kişilere bu refah seviyesi yüksek şehrin biraz pahalı olduğunu hatırlatmak gerekir. En ucuz yurtdışı tur ve bütçeye uygun tur fiyatları takip edilebilir, makul yurtdışı tur paketleri seçilerek bu anlamda şehre gidilmesi daha ucuza denk gelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here