2019 bitmek üzere ve yavaş yavaş 2020’ye girerken, bu soru hâlâ sorulmakta. Çünkü, her yıl değişen kayıt ücretleri bu sorunun cevabının da değişmesine yol açabiliyor. 2019 ve 2020’de, yurtdışından telefon alıp Türkiye’de kullanmak hâlâ mantıklı mı? Tatil Dükkanı Blog’da bugün, bu soruya cevap vereceğiz. Bir yurtdışı turuna, keşif seyahatine ya da tatile gittiyseniz; gittiğiniz ülkeden telefon almak, o telefonu Türkiye fiyatından daha ucuza getirir mi? Dolayısıyla, bu konuda hâlâ avantajlı mısınız? Gelin, birlikte öğrenelim.

Ayrıca, gelecek aylarda yurtdışına çıkmayı planlıyorsanız, sizin için Vize İstemeyen Ülkeler 2020 başlıklı içeriğimizi de kaleme almıştık. İçeriğimizde, sadece pasaportunuzla giriş yapabileceğiniz pek çok ülkeyi görebilir ve birini seçerek, rahatça seyahat edebilirsiniz.

Kısa Özet

Öncelikle, ayrıntılı olmayan kısa bir özet geçmekte fayda var. Yurtdışından telefon satın alarak Türkiye’ye getirmek, eskisi kadar avantajlı değil. Bunun en büyük sebebi, IMEI kayıt ücretinin geçtiğimiz aylarda büyük bir artış yaşaması. Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile birlikte, yurtdışından getirilen telefonların maktu ücreti, 618 TL’den 1500 TL’ye çıktı. Bu bağlamda, yurtdışından ucuza telefon getirseniz dahi, 1500 TL ödeyerek IMEI kaydını yaptırmanız gerekiyor. Peki, artan bu ücrete rağmen, telefon getirmenin avantajlı olduğu durumlar mevcut mu?

IMEI Kayıt Ücreti Değişikliği Nelere Sebep Oldu?

Bu konu oldukça çetrefilli. IMEI kayıt ücretinin artışı ile birlikte, bazı telefonları getirmek artık kârdan çok zarar yaratabiliyor. Kayıt ücretinin artmasının en büyük sebebi, hiç şüphesiz yurtdışından getirilen telefon sayısının bir hayli artmış olması. Peki, hangi telefonları yurtdışından getirmek hâlâ kârlı iken, hangi telefonlar kârdan çok zarar getiriyor?

Orta Segment Telefon Getirmek Mantıklı Değil

Örneklerle açıklamak gerekirse, günümüzde orta segment bir Android telefon getirmek, bunu Türkiye’de kaydettirmek, pek mantıklı bir hareket olmayacaktır. TL bazında, 1500-1800 TL fiyat bandına sahip bir telefonu aldıktan sonra, 1500 TL de IMEI kayıt ücreti ödeyeceğinizi düşünürsek, bu fiyat 3000 TL bandına oturuyor. 3000 TL’yi Türkiye’den garantili bir telefon için de kullanabileceğinizi düşündüğümüzde; bu durum pek mantıklı olmuyor. Bu sebepten, orta segment bir telefon alacaksanız, artık Türkiye’den almak çok daha mantıklı. Çünkü hemen hemen aynı fiyata denk geliyor.

Yurtdışından Yüksek Segment Bir Telefon Getirmek

Gelelim yüksek segmentteki telefonlara. Bu durum biraz daha farklı, çünkü Türkiye’de yüksek segment telefonlara uygulanan vergi epey fazla. Bir örnekle açıklamak gerekirse; iPhone XS, günümüzde en çok tercih edilen iPhone modellerinden bir tanesi ve bu telefonun fiyatı 999 dolar. TL para biriminde, 5700 TL civarında bir fiyata denk geliyor.

iPhone XS’in yurtdışı fiyatı 5700 TL’ye denk gelirken, Türkiye’de 9500 TL’den başlıyor. Yurtdışından getireceğiniz bir iPhone XS’e IMEI kayıt fiyatını da ekleyecek olursanız; 7200 TL’ye tekabül ediyor. Dolayısıyla, 2300 TL civarında bir kâr elde edebiliyorsunuz. Sonuç olarak, yurtdışından iPhone’un yeni modelleri gibi yüksek segment telefonlar getirmek ve kullanmak, hâlâ kârlı ve mantıklı bir seçenek.

Hangi Ülkelerden Telefon Satın Almak Mantıklı?

Ülkemizde olduğu gibi, yurtdışında da telefonların üzerine belirli vergiler koyarak yükselten pek çok ülke mevcut. Bu ülkelerden telefon almak ise Türkiye’de alacağınız fiyata hemen hemen denk. Bu sebepten, bilhassa Rusya ve Brezilya gibi ülkelerden telefon almamanızı tavsiye ediyoruz. Telefon satın alıp getirmenin mantıklı olduğu ülkeler ise sırasıyla aşağıdaki gibi listelenebilir.

  • Amerika Birleşik Devletleri
  • Japonya
  • Hong Kong
  • Malezya
  • Kanada
  • Singapur
  • Filipinler
  • İsviçre
  • İngiltere
  • Şili

Yurtdışından En Fazla Kaç Telefon Getirilebilir?

Alınan son kararlar ile birlikte yurtdışı ülkelerden Türkiye’ye en fazla bir telefon getirebiliyorsunuz ve her pasaport için 3 yılda 1 telefon kaydettirebiliyorsunuz. Gümrük kanunları ile çelişen kararlar arasında, özellikle en fazla bir telefon getirebilme maddesi mevcut; bu konuda tartışmalar devam etse de, gümrük kontrollerinde şans eseri ikinci bir telefonun yakalanması halinde, koşulsuz şartsız ceza yiyor, iki katı vergi ödemek durumunda kalıyorsunuz.

IMEI Kaydı Nasıl Yapılıyor?

Telefonunuzu Türkiye’ye getirdikten sonra, ülkeye girişinizden itibaren 120 gün içerisinde telefonu pasaportunuza kaydettirmeniz gerekiyor. 1500 TL’lik IMEI kayıt ücretini Vergi Daireleri, Garanti Bankası, TC Ziraat Bankası, İş Bankası Halk Bankası, Denizbank, Vakıfbank, ING Bank, HSBC Bank ve Şekerbank gibi kurumlara, pasaport sahibi adına yatırmanız, birinci adım.

İkinci adım ise E-Devlet’e giriş yaparak IMEI kayıt bölümüne gidip telefonunuzun IMEI numarasını kaydetmek. Elinizdeki telefonun IMEI numarasını bilmiyorsanız, *#06# kodunu arayarak IMEI numaranızı da elde edebilmeniz mümkündür.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here