Ülkemizin en önemli kültür merkezlerinden biri olan Kapadokya; olağanüstü güzellikteki vadileri, dünyada eşi benzeri olmayan peribacaları, dillere destan balon turları ve tarihe tanıklık eden yeraltı şehirleriyle turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri - Kilise

Kapadokya’da tam 36 tane yeraltı şehri bulunuyor ve bölgenin en büyük yeraltı şehri ise Derinkuyu Yeraltı Şehri! Tatil Dükkanı olarak bu yazımızda, Kapadokya’nın tarihi mirasını gözler önüne seren Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni detaylı bir şekilde kaleme alacağız. Eğer bu tarihe tanıklık etmek isterseniz, Kapadokya Otelleri sayfamızı ziyaret ederek kendinize en uygun oteli bulabilirsiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri - Giriş Bölümü

Derinkuyu Yeraltı Şehri, M.Ö. 3000 yılında Proto Hitit döneminde yapılmış ve Bizans döneminde de çok yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Bölge’nin Türkler’in eline geçmesi ise 1071 Malazgirt Şavaşı’nın ardından gerçekleşmiş. Bu çok özel yeraltı şehrinde II. yüzyılda Roma zulmünden kaçarak Mezopotamya üzerinden Kapadokya’ya gelen Hristiyanların yaşadığı tahmin ediliyor.

52 İçme Su Kuyusu

Derinkuyu Yeraltı Şehri - Su Kuyuları

Tesadüf eseri 1963 yılında keşfedilen ve 1967 yılında ziyarete açılan Derinkuyu Yeraltı Şehri, adını yerin derinliklerinde bulunan 52 içme suyu kuyusundan almış. O tarihten bu zamana kadar toplamda 4 kilometrekarelik alanın sadece 2,5 kilometrekarelik 8 katı temizlenip ziyarete açılabilmiş. Ziyarete açılan 8 katın derinliği 50 metreyken, tüm katlarının temizlenmesi halinde derinliğin 85 metreye kadar ulaşacağı ve kat sayısının da 12-13 olacağı tahmin ediliyor.

Derinkuyu’nun Ziyarete Açık 8 Katı

Usta oymacılık sanatıyla inşa edilmiş yeraltı şehrinde bu kadar düzgün bir işlemenin nasıl yapılabildiği bilinmiyor. Daha önce de vurguladığımız gibi, yeraltı şehrinin sadece 8 katı temizlenip ziyaretçilere açılabilmiş durumda. Bu sekiz katı detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Birinci ve İkinci Kat

Derinkuyu Yeraltı Şehri - Mağra

Giriş bölümünün yaklaşık 5 metre altında bulunan birinci katta; ahır, şaraphane, mutfak ve oturma odaları bulunuyor. Zorlu bir bölge olmasına rağmen bu kadar orantılı ve düzgün oyma işlemlerinin nasıl yapıldığı hala bilinmiyor. Hayranlık uyandırdığı kadar insanı hayrete düşüren hava kanalları da yeraltı şehrinin en alt katlarına kadar kusursuz bir şekilde havalanmasını sağlıyor. Derinkuyu’nun ikinci katında da erzak depoları, oturma odaları, mutfak ve ahır yer alıyor.

Üçüncü Kat

Derinkuyu Yeraltı Şehri - Orta Kat

Bu özel yeraltı şehrinin en önemli bölümlerinden birini üçüncü kat oluşturuyor. Şehrin ortak toplanma alanının bulunduğu katta Misyoner Okulu da yer alıyor. Ayrıca bu katta, haç şeklinde kilise, mezarlık, günah çıkarma alanları da dikkat çekiyor. Bu noktadan sonra 2 metre yüksekliğinde bir tavana sahip olan 9 kilometrelik uzun bir tünel karşınıza çıkıyor. Bu tünelin Kaymaklı Yeraltı Şehri gibi diğer büyük yeraltı şehirlerine açılan bir kapı olduğu ifade ediliyor.

Dördüncü Kat

Derinkuyu Yeraltı Şehri - Toplanma Odası

Derinkuyu’nun dördüncü katına geldiğinizde sizi bir zindan karşılayacak! Yeraltı şehirlerinin kuruluş amacı olan güvenlik ihtiyacını en iyi şekilde yansıtan bu katta sığınma yerleri bulunuyor. Ayrıca bu seviyede, havalandırma kanalları, sarnıçlar, su kuyuları ve mezarlıkları da görebilirsiniz.

Beşinci ve Altıncı Kat

Derinkuyu Yeraltı Şehri - Merdivenler

Şehrin kalbi diyebileceğimiz bölüm ise beşinci kat! 3. kattan gelen tünel havalandırma bacasıyla sonlanıyor ve havalandırma bacasının ardından yedinci kata kadar uzanan başka bir tünel başlıyor. Bu tünel de yeraltı şehrinin altıncı katını oluşturuyor. Bu özel tünel üzerinde oyulmuş 5 odacık bulunuyor. Bu odalardan ikisinin kapı odası, diğer üçünün de tünel giriş çıkışını denetleyen kontrol odası olduğu düşünülüyor.

Yedinci ve Sekizinci Kat

Derinkuyu Yeraltı Şehri - Oturma Alanları

Bir insanın geçebileceği çok dar tüneller yedinci kattan itibaren karşınıza çıkıyor. Dar tünellere ironik olarak yer altı şehrinin en geniş bölgesi bu katta bulunuyor. Büyük bir toplantı odası, mezarlık, yeryüzüyle bağlantısı olmayan bir su kuyusu ve kilisenin yer aldığı  sekizinci kat ise ziyarete açık en son kat olarak dikkat çekiyor. Sekizinci katta havalandırma bacasının yer aldığı küçük bir de oda bulunuyor. Fakat ziyaretçilere açılan sekiz katın, yeraltı şehrinin küçük bir bölümünü oluşturduğunu hatırlatalım!

Derinkuyu Yeraltı Şehri - Sığınma Odası

Önemli bir not olarak, Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin bilinen en eski akıl hastanesine de ev sahipliği yaptığı belirtiliyor. Çok büyük ve karanlık bu yeraltı şehri, eski zamanlarda küçük oyuklara bezir yağı dökülüp yakılarak aydınlatılıyormuş.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Derinkuyu Yeraltı Şehri - Tüneller

Nisan ve Ekim aylarında 08:00-19:00 saatleri arasında ziyarete açık olan yeraltı şehri, Kasım-Mart döneminde ise 08:00-17:00 saatleri arasında kapılarını açıyor. Şaşırtan mimarisi ve tarihi dokusuyla büyüleyen yeraltı şehrine giriş ücreti ise 25 TL. Eğer yolunuz Kapadokya’ya düşerse Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Bölgenin konaklama olanakları hakkında bilgi sahibi olmak için Tarihe Yolculuk: Golden Cave Suits başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here