Türkiye, kocaman bir tatil cenneti ve hâlâ keşfedilmeyi bekleyen pek çok yer var! Antalya, Marmaris, Muğla gibi tatil merkezleri, bildiğiniz gibi her sezon çok kalabalık olabiliyor; ancak zaman zaman insanlar sadece dinlenmek adına, çok fazla bilinmeyen yerlere gitmek isteyebiliyorlar.

Bu yazımızda, sizler için keşfedilmeyi bekleyen cennet köşelerini kaleme aldık. Siz de, popülerden ve kalabalıktan uzak, olabildiğince dinlenebileceğiniz ve huzur bulacağız bir tatil merkezi arıyorsanız, listeleyeceğimiz yerleri ziyaret edebilirsiniz.

5Büyük Çatı Koyu

Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Merkez - Büyük Çatı Koyu

Büyük Çatı Koyu, belki de Türkiye’nin bilinmeyen en özel güzelliklerinden bir tanesi. Bakıldığında, Gökova Körfezi içerisinde bulunan bu merkeze, karadan herhangi bir biçimde ulaşabilmek mümkün değil. Bu durum, ulaşım açısından ufak sıkıntılar yaratsa da; hem merkezin doğal kalmasını hem de pek az insanın uğramasını sağlaması bakımından bir açıdan avantajlı da sayılabilir.

Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Merkez - Büyük Çatı Koyu - Genel

Büyük Çatı Koyu çevresinde, yürüyüş yapabileceğiniz, çam ormanları ile çevrili muhteşem bir alan mevcut, rüzgârsız bir yapısı olduğundan dalgasız ve olabildiğince sakin deniz; sizleri sonsuz bir mavilikle buluşturuyor. Herhangi bir konaklama alanının bulunmadığı ve doğal olarak günübirlik ulaşabileceğiniz Büyük Çatı Koyu’na yolunuz düşerse muhakkak uğramanızı tavsiye ediyoruz.

4Akyaka

Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Merkez - Akyaka Koyu

Masalsı bir manzara ile karşılaşmak isterseniz, bunun yanında insansız olsun derseniz, gidebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi de Akyaka. Gözlerden epey uzak bir balıkçı köyü olarak nam salmış ancak gözlerden uzak olunca, gönüllerden de ziyadesiyle uzak olan, pek kimsenin uğramadığı bu köy, Muğla sınırları içerisinde yer alıyor.

Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Merkez - Akyaka Koyu - Tekne

Sakartepe dağı, Gökova ovası gibi doğal güzellikleri etrafında barındırdığından; muhteşem bir manzarası olan Akyaka, insanları samimi, havası akşamları zaman zaman soğuk olsa da çok sert olmayan; harika bir köy. Burada, birkaç gün geçirerek işinize dönebilir, ruhen ve bedenen dinlendiğinizi sonuna dek hissedebilirsiniz. Bodrum’un Gizli Cennet Koyları başlıklı yazımızı okuyarak bölgenin keşfedilmeyi bekleyen diğer önemli merkezleri hakkında da detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

3Faralya

Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Merkez - Faralya

Fethiye’de konumlanmış, Fethiye’nin popülaritesine rağmen pek de kimsenin uğramadığı, unutulan kasabalardan Faralya da listemizin en güzel yerlerinden bir tanesi. Özellikle kültür hazineleri içermesi bakımından Faralya’nın yeri pek çok insan için farklı olmalı.

Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Merkez - Faralya - Koy

Burada, hem Roma hem de Likya medeniyetinden kalma pek çok kalıntıyı, doğal bir biçimde görebilmeniz mümkünken, Kelebekler Vadisi yoluna da Faralya’dan ulaşabiliyorsunuz. Fethiye’nin güzelliklerini görmek ancak az insanlı bir Fethiye tatili yapmak istiyorsanız, Faralya’yı ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

2Selimiye

Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Merkez - Selimiye

Bodrum ve Marmaris arasında konumlanmış ve hâlâ el değmemiş kasabalardan biri olan Selimiye de, pek insanın gelmediği, pek kimsenin fark edemediği güzelliklerden. Özellikle teknelerin uğrak yeri olan bu küçük yerde, eski yapıda pek çok ev ve o evlerin sahipleri pek çok samimi insan ile karşılaşmanız mümkün.

Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Merkez - Selimiye - Liman

Hem günübirlik kafa dinlemek hem de doğal güzelliklerle karşılaşmak adına, hâlâ binaların dikilmediği, bir tatil merkezi olarak nitelendirilmeyen Selimiye’ye uğramanızı öneriyoruz. Tatiliniz süresince Marmaris’te konaklamak isterseniz Marmaris Otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

1Kocayayla

Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Merkez - Kocayayla

Adından da anlaşılabileceği gibi, burası gerçekten de kocaman bir yayla. Kökleri çok eski medeniyetlere dek uzanan, sonsuz bir yeşille örtülü olan Kocayayla, Bursa’da konumlanmış, havasıyla, suyuyla ve insansızlığı ile dikkat çeken yerlerden.

Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Merkez - Kocayayla - Genel

Doğayla iç içe bulunabileceğiniz, pek çok ahşap evde konaklayabileceğiniz Kocayayla içerisinde, özellikle av sporu sık sık gerçekleştirilebiliyor. Deniz olmaksızın, yeşillerin etrafınızı sardığı bir tatil isterseniz, bu yerleşke tam da size göre.

Ek olarak, daha önce kaleme aldığımız Bursa’nın sessiz Kıyı Kasabası Trilye adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here