Doğanın sunmuş olduğu en büyük zenginliklerden biri de elbette ki şifalı su kaynakları olan kaplıcalar. Kaplıcalar Türkiye’de bir hayli yaygın olsa da hepsinin sıcaklık ve mineral değerleri birbirinden farklıdır. Bu yüzden tercih edeceğiniz termal otel sizin istek ve ihtiyaçlarınıza uygun olmalıdır.

Mcg Çakmak Thermal Hotel - Termal Havuz

Hayal ettiğiniz termal tatili gerçeğe dönüştürmek ya da en azından hayal kırıklığı yaşamamak için termal tesisleri ve özelliklerini önceden araştırmalı ve hangi otele gideceğinize bu özellikleri karşılaştırarak karar vermelisiniz. Bazı kaplıca otellerinde odalarda termal su bulunurken, bazılarında ise bu imkan bulunmamaktadır.

Gülümser Hatun Termal - Termal Sular

Termal otellerin birçoğunda sadece ortak alanlarda termal havuz ve hamamlar yer almaktadır. İstediğiniz zaman kolaylıkla termal suya erişebilmek ve şifalı sulardan dilediğiniz kadar faydalanabilmek için odalarında termal su bulunan otelleri tercih etmelisiniz.  Ek olarak, Türkiye’nin En Lüks 10 Termal Oteli başlıklı yazımızı okuyarak en lüks termal oteller hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Termal Otel Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

En Ünlü Kaplıcalar - İkbal Termal Hotel

Termal otel seçiminde bazı önemli noktalara ve hususlara dikkat ederek kusursuz bir termal tatili için ilk adımı atabilirsiniz. İşte hayalinizdeki tatili gerçeğe dönüştürmek için kaplıca oteli seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar:

  • Termal otel seçerken, ilk olarak Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan tesisleri tercih etmelisiniz. Böylelikle konaklayacağınız otelin kontrollerden geçtiğinden emin olarak sağlığınızı garanti altına almış olursunuz.
  • Odalarında özel termal su bulunan otelleri tercih ederek hijyen, mahremiyet ve rahatlık konularında kendinizi evinizdeki konfora çok yakın hissedebilirsiniz.
  • Otellerin termal su özelliklerinin yanı sıra eğlence ve dinlenme için sunduğu hizmetlerin de istediğiniz koşullara sahip olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Ulaşım konusunda rahat bir konumda yer alan kaplıcaları tercih ederseniz sizin için termal tatil çok daha konforlu ve kaliteli olacaktır.
  • Tesislerinde uzman doktor bulunduran ve çocuklarınızı emanet etmek için çocuk kulübü olan otelleri tercih etmelisiniz. Aynı zamanda tesislerin temizlik ve hijyen koşullarına uyup uymadığını, havuzların, hamamların ve çamur kürlerinin temizliği konusunda da dikkatli olmalı, detayları öğrenmeli ve araştırmalısınız. 

Odalardaki Termal Suyun Önem Nedir?

Türkiye'nin En İyi Muhafazakar Termal Otelleri - Emet Termal Otel - Havuz

Termal otellerin bazılarında her odada termal su havuzları, jakuziler ve içme suları bulunmaktadır. Bu sayede banyo kürü, buhar kürü, içme kürü gibi birçok kür türünden doktorların tavsiye ettiği ölçüde rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Bazı otellerde odalara özel termal su bulunmasa da tesiste misafirlerin ortak kullanabildiği sıcak su havuzları, banyoları, hamamları yer almaktadır.

Kuzuluk Kaplıcaları - Termal Küvet

Termal su için ortak havuz kullanımı özellikle hijyen anlamında akıllarda soru işareti bırakabiliyor. Başta hijyen olmak üzere kendi odanızdaki rahatlık nedeni ile her odaya termal su hizmeti bulunan tesisleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Ek olarak, Şifa Dolu Bir Tatil İçin Aile Kaplıcaları başlıklı yazımızı okuyarak ailece kusursuz bir termal tatil yapabileceğiniz kaplıcalar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here