Daha önce Güneydoğu Anadolu’yu gezme fırsatınız oldu mu? Peki, muhteşem bir turla Adana’dan Diyarbakır’a bir serüvene ne dersiniz? Tatil Dükkanı, Gap Rüyası ile sizlere 4 gece 6 günlük, harika bir keşif turu vadediyor. Beş yıldızlı otellerde konaklayacağınız, fiyata dahil pek çok hizmetin ve avantajın bulunduğu Gap turumuzu bu yazımızda detaylı olarak inceleyeceğiz.

Tanrılar ve Kralların Gizemli Dağı Nemrut - Genel

Nereden başlıyor, nerelere gidiyor ve neleri keşfedebiliyorsunuz; siz de öğrenmek isterseniz, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Ek olarak, bir yurtdışı turuna katılmayı planlıyorsanız, Şeker Bayramı tatilinde organize ettiğimiz, rüya gibi bir Londra turu da sizi bekliyor. Şeker Bayramı’nda Sizi Londra’ya Uçuruyoruz! Yazımızda, bu turumuzu da ayrıntılı olarak incelemiştik.

Ne Zaman Başlıyor?

Sonbahar Tatili - Midyat

2019 Boyunca, pek çok tarihte bu organizasyonu düzenliyoruz. Kültür turları kapsamında organize edilen Gap Rüyası’na, 2019 boyunca, aşağıdaki tarihlerde katılabileceksiniz.

 • Nisan 2019 – 4 Program
 • Eylül 2019 – 5 Program
 • Ekim 2019 – 3 Program
 • Kasım 2019 – 4 Program

Yukarıdaki tarihlerin herhangi birinde, programların herhangi birine dilediğiniz zaman katılımınızı yapabilir ve rüya gibi bir tur için ilk adımı atabilirsiniz. Belirlenmiş tarih aralıkları ve programların tam olarak ne zaman başlayacağına dair ayrıntılı bilgi için ise: GAP Rüyası Turları sayfamızı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Nerede Başlıyor, Nerede Sonlanıyor?

GAP Turu - Şanlıurfa

Gap Rüyası turumuz, İstanbul çıkışlı olarak başlıyor ve İstanbul’dan ilk durağınız Adana oluyor. 4 Gece 6 gün boyunca, Güneydoğu Anadolu bölgesinin pek çok yerini ziyaret ediyorsunuz; son durağınız ise Şanlıurfa. Şüphesiz GAP bölgesinin en ilginç yerlerinden biri olan Şanlıurfa’da, çok güzel şeyler keşfettikten sonra, İstanbul’a dönüş için hazırlanıyorsunuz.

Hangi Gün, Neler Yapılıyor?

GAP Turu - Hasankeyf

Gelelim tur kapsamında, gün gün neler yapılacağına. GAP Rüyası boyunca, pek çok hizmetten ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz gibi, bölgenin doğal ve tarihi güzelliklerini, rehber eşliğinde keşfedebiliyorsunuz. Nemrut Dağı, Midyat Telkaricileri, Hasankeyf, Şahtana Konağı, bunlardan sadece birkaçı.

Birinci Gün: Yolculuk Vakti!

GAP Turu - Adana

Organizasyon kapsamında birinci günde, oldukça lüks bir otobüsle gece yolculuğu yapıyoruz. İlk durağımız olan Adana’ya kadar, gece boyunca pek çok şey keşfedebilmek elbette mümkün. İstanbul’dan kalkacak olan otobüsümüz, aşağıdaki duraklarda sizi bekliyor olacak.

 • 19:00 Bakırköy İncirli Doğtaş Mobilya Önü
 • 19:45 Mecidiyeköy Meydan TEB ve Yapıkredi Bankaları Önü
 • 20:30 Kadıköy Evlendirme dairesi Önü
 • 20:45 Kartal Köprüsü Metro Durağı Yanı
 • 21:00 Çayırova Mc Donalds Önü
 • 21:45 İzmit Halk Evi Durağı (İzmit –Adapazarı yönünden)

Konuklarımızı aldığımız son duraktan sonra, Bolu – Ankara – Aksaray – Ulukışla – Pozantı rotası üzerinden, Adana’ya ulaşıyoruz.

İkinci Gün: Adana’dan Gaziantep’e Uzanan Bir Keşif

Zeugma Mozaik Müzesi - Çingene Kızı

Adana, şüphesiz gazetelerde ve haberlerde sıklıkla kötü anılan bir şehir, ancak buranın sadece kötü haberlerden ibaret olmadığı ve çok değerli yapıların bulunduğu da aşikâr. Turun ikinci gününde, Adana’da harika bir kahvaltıdan sonra, Taşköprü’ye gidiyoruz. Şehrin simgesi olarak da bilinen Taşköprü’den hemen sonra, mimarisi ile dikkat çeken Sabancı Cami ve Adana Ulucami, rotamız üzerinde bulunuyor. Camileri gördükten sonra, durağımız Büyüksaat. Tam 32 metre büyüklüğündeki bu saat, Adana’nın bir diğer simgesi.

Adana’da bu yapıları hayranlıkla inceledikten sonra, durağımız Gaziantep. Konforlu bir otobüs yolculuğundan sonra, kısa süre içerisinde Gaziantep’e varıyoruz. Öğle yemeği vaktinde, şehrin en güzel mekanlarında geleneksel lezzetleri tadıyoruz. Ardından, Mozaik Müzesi, Gaziantep Kalesi, Zincirli Bedesten, Bakırcılar Çarşısı gibi Antep’in mutlaka görülmesi gereken noktalarına doğru yola koyuluyoruz. Adana’dan Gaziantep’e doğru uzanan bu yolculuktan ve görülmesi gereken yerleri gördükten sonra, durağımız kalacağımız otel oluyor.

Üçüncü Gün: Halfeti’den Nemrut Dağı’nda Büyüleyici Bir Gün Batımına…

Saklı Cennet Halfeti - Güneş Doğarken

Adana ve Gaziantep’i çok seveceksiniz, ancak yolumuza devam etmemiz ve daha çok seveceğiniz pek çok şeyi tur kapsamında sizlerle buluşturmamız gerek. Üçüncü günde ilk durağımız, Halfeti! Şanlıurfa’nın ünlü ilçelerinden biri olan Halfeti’de, Siyah Gül, Rum Kale gibi noktaları, harika bir tekne turu ile görmenizi istiyoruz. Oldukça keyifli bir tekne turundan sonra ise, durağımız Atatürk Barajı oluyor. Barajın seyir kısmına geçerek, hem harika manzarayı görmek hem de anıtları incelemek mümkün oluyor.

Halfeti ve Atatürk Barajı gibi noktalardan sonra, sizi Adıyaman’a götürüyoruz. Burada, tahsis ettiğimiz minibüsler eşliğinde Nemrut Milli Parkı’na, o büyüleyici dağın olduğu bölgeye gitme vakti. Ancak milli parka gitmeden önce, Kommagene Krallığı’ndan kalma harika eserleri keşfetme şansınız da oluyor. 1800 Yıllık mazisi olan ve hâlâ ilk günkü gibi sağlam Cendere Köprüsü’nü görmeden, bu şehirden gitmek olmaz.

Tanrılar ve Kralların Gizemli Dağı Nemrut - Günbatımı

Krallıklardan kalma yapıları keşfettikten sonra, durağımız Nemrut. Heykelleri, Antik dönemden kalma yapıları ve dahası ile burası, büyüleyici bir yer. Ayrıca, Nemrut’ta günbatımı; unutulmaz bir anı olarak zihninizde yer edinecek.

Dördüncü Gün: Siverek’ten Batman’a

GAP Turu - Hasankeyf Manzara

Nemrut Dağı ve daha pek çok güzelliği tanıdıktan sonra, dördüncü gün, huzur dolu bir uykudan hemen sonra durağımız Hasankeyf. Restorasyon yapılsa da, burada bir şeyleri görebilmek ve fotoğraflayabilmek hâlâ mümkün. Mağara Evleri ve Küçük Saray gibi yapıları burada mutlaka görülmeli. Hasankeyf’ten hemen sonra, Kör Zeynel Türbesi ve Midyat’a doğru yol alıyoruz. Sokakları, gizemleri, kozmopolit kültürü ile bilinen Midyat sokaklarında küçük bir turdan sonra, Konuk Evi’ne geliyoruz. Midyat’ta serbest zaman diliminde, mutlaka Süryani Şarabı denemenizi tavsiye ediyoruz.

Beşinci Gün: Mardin’den Harran’a

GAP Turu - Harran

Türkiye’nin en mistik şehri Mardin’de, harika bir güne uyandıktan hemen sonra; ilk durak Deyr-ul Zafaran Manastırı. Mimarisi, mistik yapısı ve daha pek çok özelliği ile ünlü bu manastırda vakit geçirdikten sonra Meryem Ana Kilisesi ve Mezopotamya kültürünün en güzel örneği Kasımiye Medresesi’ni ziyaret etme şansı buluyoruz.

Bu üç yapıyı gezdikten sonra, öğle yemeği vaktinde, Mardin’in geleneksel lezzetlerini tadabileceğiniz harika bir restoran sizleri bekliyor. Sonrasında ise duraklarımız, bitmiyor; sırada, Mardin’in muhteşem sokakları var. Sokakları gezerken pek çok yapıya da elbette uğruyoruz, bunlardan bir tanesi de Ulu Cami.

Mardin’de kültür turumuzu bitirdikten sonra, rotamızı Harran’a çeviriyoruz. Harran’ın konik bacalı evleri, pek çok kalıntısı ve dahası, sizleri bekliyor. Akşam vakti, dilerseniz geleneksel Sıra Gecesi etkinliğine katılabilir, dilerseniz serbest zamanınızı değerlendirebilirsiniz.

Altıncı Gün: Şanlıurfa, Göbeklitepe ve Dönüş

GAP Turu - Göbeklitepe

Harran’da unutulmaz bir günden sonra, altıncı, yani tur kapsamındaki son gün başlıyor. Rotamızı Şanlıurfa’ya çeviriyoruz ki, muhteşem bir kapanış olsun. Bu şehirde ilk durağımız ise, elbette Balıklı Göl. Şehrin simgesi olan Balıklı Göl’den hemen sonra, pek çok camiyi ziyaret ediyor; Bedesten’e doğru yola koyuluyoruz. Burada, dilediğiniz gibi alışveriş yapabilmeniz için serbest zamanınız olacak.

Bedesten’den hemen sonra, Arkeoloji Müzesi’nde ilk çağlardan kalma kalıntıları keşfediyor; Urfa Kebabı menüsü ile şehrin en güzel restoranında, harika bir öğle yemeği yiyoruz. Şanlıurfa’da size tanıtmak istediğimiz son nokta, bilhassa son yıllarda insanlık tarihine büyük etkiler yapmış Göbeklitepe Ören Yeri.

12 bin yıllık bir mazinin yattığı Göbeklitepe’de, dinlerken şaşırabileceğiniz pek çok şey var ve mutlaka görülmesi gerekiyor. Göbeklitepe’yi de gördükten sonra, ilk gün olduğu gibi bir gece yolculuğuna çıkıyor ve sabahında İstanbul’a varıyoruz.

Fiyata Dahil Hizmetler Nelerdir?

Tanrılar ve Kralların Gizemli Dağı Nemrut - Heykeller

Tatil Dükkanı’nın en çok rağbet gören turlarından biri olan Gap Rüyası kültür turu kapsamında, fiyata dahil hizmetler aşağıdaki şekilde listeleniyor.

 • Hem şehir içinde hem de şehirlerarası yolculuklarda, lüks araçlar ile ulaşım hizmeti.
 • Açık büfe ya da set menü şeklinde geleneksel sabah kahvaltıları.
 • 4 Gece, dört ya da beş yıldızlı otellerde konforlu bir konaklama.
 • Açık büfe ya da set menü akşam yemekleri.
 • Profesyonel rehberlik hizmetleri ile gittiğiniz her yerin tarihi hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilme şansı.

Genel Yorum

Saklı Cennet Halfeti - Asma Köprü

Önümüzdeki aylarda, Türkiye’nin farklı yörelerini keşfetmek ve rehberlerin anlatacağı şeylerle şaşkınlık yaşamak ister misiniz? O halde, farklı yörenizin rotası kesinlikle Güneydoğu Anadolu bölgesi olmalı. Mistik ve eşsiz şehirleri ile bu bölgede, Mezopotamya tarihinden yapılar, gelenekler ve dahası; gidenlere unutulmaz bir deneyim vadediyor. GAP Rüyası turu kapsamında, Tatil Dükkanı aracılığıyla bu bölgeyi keşfetmeye ne dersiniz? Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here