Üzerinde yaşadığımız topraklar yüzyılar öncesinde de şimdi olduğu gibi çok kıymetli ve değerliydi. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu toprakların tarihi dokusunu attığınız her adımda rahatlıkla hissedebiliyorsunuz. Türkiye’nin en önemli tarihi miraslarından antik kentler, sunduğu eserler ve kalıntılarla bizlere ışık tutuyor. Bu yazımızda, Antalya’nın Kaş İlçesi’ndeki Simena Antik Kenti’ni sizler için detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Sular Altında Saklı Bir Kent Simena Antik Kenti - Genel

Antalya, şehir olarak büyük turizm potansiyeli bulunan ve bunun yanında antik kentler ile dolu olan bir bölgemiz. Kaş İlçesi de yine turistik olarak büyük potansiyel taşıyan ve özellikle yaz mevsiminde milyonlarca yabancı turisti ağırlayan bir ilçemiz. Ayrıca, Türkiye’nin En Sakin Tatil Kasabaları başlıklı yazımızı okuyarak sessiz ve huzurlu bir tatil için ipuçları biriktirebilirsiniz. 

Sular Altında Saklı Bir Kent Simena Antik Kenti - Tiyatro

Simena Antik Kenti de Kaş İlçesi’nde bulunan antik hazinelerimizden bir tanesi. Halk arasında Kaleköy olarak anılan bölgeye ulaşmak için öncelikle Kaş İlçesi’ne gelmeniz gerekiyor. Buradan ise mini tekneler ile Simena Antik Kenti’ne ulaşım sağlamak oldukça kolay ve çok keyifli.

3Kaleköy (Simena)

Sular Altında Saklı Bir Kent Simena Antik Kenti - Kekova

Tarihteki başlangıcı bundan 2000 yıl önceye yani ilk yüzyıla dayanan Simena Antik Kenti, ilk kez Likya uygarlığı döneminde adını duyurmuştur. Çok stratejik bir bölgede olması nedeniyle daima medeniyet merkezi olan bölgenin en sağlam kalan yapısı bir kale, o yüzden de bölge aynı zamanda Kaleköy olarak biliniyor.

Sular Altında Saklı Bir Kent Simena Antik Kenti - Kale

Bakanlık tarafından özel koruma alanı olarak ilan edilmiş Simena Antik Kenti, 1. derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmiştir. Bu sayede tüm eserlerin geleceğe daha da güvenli olarak ulaşacağını bilmek sevindirici, ancak yapıların korunması için farklı önlemlerin de alınması gerekiyor. Kekova bölgesi ise Simena Antik Kenti, Akvaryum Koyu ve Gökkaya Koyu’nu da kapsayan genel bölgeye verilen isim.

2Simena Antik Kenti Gezisi

Sular Altında Saklı Bir Kent Simena Antik Kenti - Deniz

Antik kent içerisinde iskele kalıntıları, ev kalıntıları, taş merdivenler bulunmakta. Adeta sulara gömülmüş olan koca bir şehri görmek oldukça ilgi çekici. Bölgenin sembolü ise Simena Antik Kenti’nde bulunan Kral Mezarları.

Sular Altında Saklı Bir Kent Simena Antik Kenti - Manzara

Her yerde karşınıza çıkan bu mezarların manzarasını görünce ise ağzınız açık kalacak. Özellikle manzarası iyi olsun diye tırmanma bölümlerine yerleştirilmişler. İnanışa göre Krallar, bu mezarlara değerli eşyaları ile gömülürlermiş. Depremler bu antik kente büyük zarar vermiş.

Sular Altında Saklı Bir Kent Simena Antik Kenti - Kalıntılar

Gerçekleşen depremin ardından şehrin büyük bölümü sular altında kalırken, bir kısmı da Kekova Adası’nın üzerinde kalmış. 1990 yılından önce bu bölgede yüzmek mümkündü, fakat kentin sit bölgesi ilan edilmesiyle birlikte yüzme yasağı da gelmiş. Suyun altında kalan kısımlarında bir liman gözlemleniyor. Liman da depremle birlikte sular altında kalan bölümde yer alıyor. 

1Sular Altında Batık Bir Kent

Sular Altında Saklı Bir Kent Simena Antik Kenti - Surlar

Eski çağlarda bölgeye hükmeden Likyalılar, dağdan gelen kaynak sularını su sarnıçlarında toplayarak tekrar içme suyu elde etmek için kullanıyormuş. Batık şehrin altında kalan yapılardan bir tanesi de kilise. Gemi turu ile bölgeye ulaştığınızda bir kilise kapısı görebilmeniz mümkün! Yapının kilise kapısı olduğunu ise kapının tam ortasında yer alan haç kabartmasından anlayabiliyorsunuz.

Sular Altında Saklı Bir Kent Simena Antik Kenti - Harabeler

Sular altında ve üstünde birçok tarihi yapıyı görebileceğiniz bölge, keşfetmeniz gereken listesinde mutlaka ön sıralarda yer almalı! Yerli ve yabancı turistlerin tatil için en çok tercih ettiği merkezlerden biri olan Kaş, yaz aylarında çok yoğun oluyor. Eğer kalabalık ortamlarda bulunmayı sevmiyorsanız bu özel antik kenti sonbahar aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. 

Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kaş’taki tesisler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Masmavi Cennet Kaş’ın En İyi 5 Oteli başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

La Kumsal Hotel
Türkiye/Antalya/Kaş
Oda Kahvaltı
94
tripadvisor 302 yorum
Gecelik Kişibaşı En Düşük
150 TL
Rezervasyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here