Tatil Dükkanı Blog’dan herkese merhaba, bugünkü yazımızda; turlarımız kapsamında tanıtımlara devam ediyor ve sizler için düzenlediğimiz Rumeli’de 3 ülke turumuzu mercek altına alıyoruz. Vize şartı olmaksızın gezebileceğiniz üç ülkeyi, tam 4 gece 5 gün Tatil Dükkanı güvencesi ve konforu ile gezmek isterseniz; siz de yazımızda tura dair detaylı bilgiler edinebilir, hemen rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

Ekspres Balkan Turu - Ohrid

2019 Boyunca devam edecek turlarımızın tamamını görüntülemek için ise yapmanız gereken tek şey, Yurtdışı Turları sayfamızı ziyaret etmek. Ayrıca, daha önce kaleme aldığımız ekonomik yurtdışı turlarından Belgrad – Sofya Turu: Ekonomik ve Eğlence Dolu! ilginizi çekebilir!

Bir Bakışta Rumeli’de 3 Ülke Turu

Ekspres Balkan Turu - Üsküp

Çok okumayı sevmeyen ziyaretçilerimiz için, Rumeli’de 3 ülke turumuzu maddeler halinde aşağıda özetledik, ancak tüm ayrıntıları ile turu keşfetmek için elbette yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

 • Turumuz, 4 gece 5 gün boyunca, toplamda 3 ülkede gerçekleşiyor.
 • Herhangi bir vize şartı yok, bu bağlamda ekstra masraf yapmanızı gerektirecek pek az şey var.
 • Lüks otobüslerle ülkeler ve şehirler arası ulaşımlar sağlanıyor, bunun yanında panoramik şehir turları da yine tur kapsamında sunduğumuz ayrıcalıklardan.
 • Ülkelere ulaşım, Türk Hava Yolları işbirliği ile gerçekleştiriliyor.
 • Beş gün boyunca, hemen her gün serbest zaman olanağınız mevcut, bu sayede kendi başınıza şehirleri keşfedebilmeniz mümkün.

Ne Zaman Başlıyor?

Rumeli’de 3 ülke turumuz, 16 Ekim 2019’da başlıyor ve 20 Ekim 2019’da sonlanıyor. Şimdilik, bu tura dair sadece bir organizasyonumuz mevcut, ancak rağbet görmesi halinde elbette organizasyonlar yeniden düzenlenebilir. Gelecek ay, vizesiz bir tur ile beş gün, dolu dolu keşfetmek isterseniz, rezervasyonunuzu şimdiden yaptırmanızı öneririz. Gün Gün, Neredeyiz? Gelelim, Rumeli diyarında, gün gün nerede olacağımıza. Aşağıda, beş günü ayrıntılı bir biçimde görebilir, serbest zamanları, keşfedeceğiniz yapıları ve dahasını bulabilirsiniz.

Birinci Gün: İstanbul – Tiran – Ohrid

Turumuz, Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferleri ile Arnavutluk’a gidişimizle başlıyor. Buna binaen, saat 05:15’te Atatük Havalimanı Dış Hatlar bölümünde buluşuyor ve Türk Hava Yolları’na ait TK1073 sefer sayılı uçuşla saat 07:40’da Tiran’a uçuyoruz. Takriben saat 08:25 civarında varacağımız Tiran’da, pasaport işlemlerini hallettikten hemen sonra; lüks otobüsümüz bizleri bekliyor.

Lüks otobüsümüzle birlikte, rotamızı Tiran şehrine çeviriyor ve panoramik bir şehir turu ile sizleri baş başa bırakıyoruz. Panoramik turumuz kapsamında, 500 yıl boyunca Osmanlı idaresinde kalmış bu şehirde Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Opera Binası gibi yapıları görüyoruz. Tiran’da otobüslerimizden inip serbest zamanımızı değerlendirdikten sonra, yolculuğumuz Ohrid’e doğru devam ediyor.

Büyüklüğü ve mistik duruşu ile Makedonya’nın mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden bir tanesi. Ayrıca, şehir UNESCO tarafından dünya mirasları listesine de alınmış durumda. Otobüsümüzden inip şehri gezmeye başlıyoruz, burada görülmesi gereken Ayasofya Kilisesi, Roma döneminden kalma amfi tiyatro, Osmanlı döneminden kalma Halveti Tekkesi ve eski evleri ile bilinen Çınar Meydanı gibi yerler bulunuyor. Şehir turumuzdan sonra, serbest zamanımızı değerlendiriyor ve ardından otelimize doğru yola çıkıyoruz.

İkinci Gün: Ohrid

Ohrid’de görülmesi gereken onlarca şey var ve birkaç saat, bunun için kesinlikle yeterli değil. Sabah, zengin bir kahvaltıdan hemen sonra, rotamızı dileyen misafirlerimizle St. Naum Manastırı’na çeviriyoruz. Bu tura katılmak istemeyen misafirlerimiz için ise serbest zaman imkanı bulunuyor.

St. Naum, 16. yüzyılda inşa edilen bir manastır ve Ohrid’in simgesi olan Ohrid Gölü’nün kıyısında bulunuyor. Buraya ilk görüşte aşık olabilmeniz muhtemel, çünkü suyu tertemiz ve büyüleyici bir manzarası mevcut. Gölette, bir sandal gezisinin hemen ardından, serbest zaman imkanınız bulunuyor.

Serbest zamandan hemen sonra ise Resne ve Manastır’a doğru yola çıkıyoruz. Resne, bilhassa elma bahçeleri ve yeşil tonları ile bilinen bir bölge. Burada, tarihimizde önemli bir yer tutan Resneli Niyazi Paşa’nın sarayını görme fırsatı da buluyoruz.

Kısa bir yolculuğun ardından ulaştığımız Manastır, Makedonya’nın görülmesi gereken şehirlerinden bir diğeri. Bu şehir, günümüzde Bitola olarak da biliniyor. Panoramik şehir turumuzun ardından otobüslerden inerek, şehri göz alıcı yapıları ile gezmeye devam ediyoruz. Görmemiz gereken ilk yer, Askeri İdadi. Burası, Mustafa Kemal’in eğitim gördüğü yapı ve günümüzde müze olarak kullanılıyor. Atamızın eğitim gördüğü sınıf ise; Atatürk Anıtı Odası olarak adlandırılmış.

Müze gezimizden hemen sonra, şehirde Türk Çarşısı, Osmanlı döneminden kalma Bedesten, İshak Camii, Yeni Camii gibi yapıları da geziyoruz. Sonrasında ise, şehrin kalbi olarak da bilinen Şirok Sokağı göze çarpıyor. Şık binalar, kafeler, restoranlar ve dahası ile şehrin merkezi olan Şirok’ta, serbest zaman imkanınız mevcut.

Bu uzun geziden sonra, otelimize doğru yola çıkıyoruz. Akşam, katılmak isteyen misafirlerimiz için organize ettiğimiz Makedon Gecesi, sabahın ilk ışıklarına kadar geleneksel bir eğlencenin adresi; katılmayı ihmal etmeyin deriz!

Üçüncü Gün: Ohrid – Kalkandelen – Üsküp

Üçüncü günün sabahında, Ohrid’den ayrılma vakti geliyor. Eşyalarımızı toplayıp, güzel bir kahvaltıdan sonra rotamızı Üsküp’e çeviriyoruz. Yol üstünde ise Kalkandelen’e bir uğramayı ihmal etmiyoruz. Günümüzdeki ismi Tetovo olan bu şehirde görülmesi gereken en önemli yapı, büyüleyici güzelliği ile 1483 yılında inşa edilen Alaca Camii. Mimarisi dillere destan, tipik camii mimarilerinden oldukça farklı bu yapıyı gezdikten sonra; Üsküp’e doğru yol alma vakti.

Şehre vardıktan sonra, panoramik bir şehir turu yerine yürümeyi tercih ediyor ve keşfetmeye başlıyoruz. Aynı zamanda Yahya Kemal Beyatlı’nın doğduğu yer olan Üsküp’te, öncelikle Üsküp Kalesi’ne gidiyor ve buradan şehrin ihtişamlı manzarasına bir göz atıyoruz. Kaleden dönüşümüzde ise, göreceklerimiz arasında Yahya Paşa Camii, Mustafa Paşa Camii, Kapan Han, Davut Paşa Hamamı gibi yapılar bulunuyor. Yapıların hemen ardından, kendinizi Türkiye’de hissedebileceğiniz Türk Çarşısı da, görebileceğiniz yerler arasında yer alıyor.

Çarşıyı ve yapıları yeterince görüp incelediyseniz, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ya da günümüzdeki adıyla Taş Köprü üzerinden, Makedonya Meydanı’na geçme vakti. Meydanda, Büyük İskender Heykeli ile karşılaşıyor, ardından Rahibe Teresa Anıtı’nı ziyaret ediyor ve Üsküp turumuzu şehrin sembolü olan Eski Tren Garı’nda sonlandırıyoruz. Gün sonuna dek serbest zaman imkanınız bulunuyor.

Dördüncü Gün: Üsküp

Ekspres Balkan Turu - Üsküp - Kale

Üsküp’te ikinci günümüzün sabahında, güzel bir kahvaltıdan hemen sonra rotamızı dileyen misafirlerimizle birlikte Matka Kanyonu ve Vodno Dağı’na çeviriyoruz. Gelmek istemeyen misafirlerimiz için ise serbest zaman imkanı sunuluyor. Matka Ulusal Parkı, şehrin en güzel yerlerinden biri ve burada keyifli bir doğa yürüyüşünden hemen sonra tekne turu yapıyoruz.

Balkanların en derin mağarasını keşfetmek ve doğanın mucizevi manzaraları ile buluşmak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan bu ulusal parktan hemen sonra; Üsküp’ü kuş bakışı görebilmeniz adına Vodno Dağı’na çıkıyoruz. Burada, St. Pantelejmon manastırını da ziyaret ediyoruz.

Beşinci Gün: Üsküp – Prizren – Priştina – İstanbul

Turumuzun son günü, ancak son günde de Tatil Dükkanı sizi uzman rehberleri ile harika keşiflere davet ediyor. Kahvaltıdan hemen sonra eşyalarımızı toplayıp, rotamızı Prizren’e çeviriyoruz. Burası, Kosova’nın tarihi kentlerinden bir tanesi, belki de en önemlisi. Osmanlı idaresindeyken toplamda 37 camii inşa edilen bu küçük, ancak değerli bölgede; süslemeleri ile dikkat çeken Sinan Paşa Camii, geçtiğimiz yıllarda restore edilen Gazi Mehmet Paşa Hamamı ve Şadırvan; göreceğimiz başlıca yapılar arasında yer alıyor.

Bu yapılardan hemen sonra ise, Priştina’ya gidiyor ve buradan transfer işlemlerimizi tamamlayıp Türk Hava Yolları’nın TK1020 tarifeli seferiyle saat 20:30’da İstanbul’a uçuyoruz. Takriben 23:10’da vardığımız İstanbul’da, turumuz son buluyor.

Fiyata Dahil Hizmetler

Tatil Dükkanı tarafından organize edilen Rumeli’de 3 ülke turuna özel, fiyata dahil hizmetler aşağıdaki gibi listelenebilirler.

 • Otelden alanlara, lüks otobüslerle transfer.
 • Panoramik şehir turları.
 • 4 Yıldızlı, belirtilen otellerde, toplamda 4 gece konaklama.
 • Ekonomi sınıfı uçuşlar.
 • Havaalanı vergileri.
 • Uzman rehberlik hizmetleri.
 • Zorunlu seyahat sigortası.

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Rumeli’de 3 ülke turumuzun fiyata dahil olmayan hizmetleri ise, aşağıdaki şekilde listelenebilir.

 • Yapılacak ekstra turlar.
 • Kişisel harcamalar.
 • Müze giriş ücretleri.
 • Seyahat güvence paketi.
 • Yurtdışı çıkış harcı.

Genel Yorum

Osmanlı idaresinde kaldığı dönem boyunca, pek çok yapının inşa edildiği ve birden fazla kayda değer ismin çıktığı Rumeli, ölmeden önce mutlaka keşfedilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Siz de, Tatil Dükkanı ve Türk Hava Yolları güvencesi ile; uzman rehberler eşliğinde Rumeli’de 4 gece 5 gün geçirebilir, 3 farklı ülkede bolca keşfedebilirsiniz. Rumeli’de 3 Ülke Turu’na hemen rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Farklı konu başlıklarımızda görüşmek üzere!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here