Tasavvuf denince akla gelen belki de ilk Ulema olan Mevlana, Horosan’da yaşamış ve hayatının önemli bir dönemini de Konya’da geçirmiştir. Döneminin belki de en ünlü şahsiyetlerinden olan Mevlana, ölümünden sonra çok daha bilinir olmuştur. Mevlana Celalettin Rumi’nin kendini bilmeye ve aşka dayanan felsefesi yüzyıllar boyunca bütün dünyayı etkisi altına almıştır ve bu süreç de aynı şekilde devam etmektedir.

Mevlana Müzesi - Genel

Mevlana bütün dünyanın ilgisini ve dikkatini çekmeyi başarırken, UNESCO 2007 yılını Mevlana Yılı ilan etmiştir. Mevlana’nın yarattığı hoşgörülü felsefe bir yıl boyunca çeşitli etkinliklerle anılmış, yaşlı, genç ya da çocuk denmeden herkese aktarılmıştır. Tarihi yapılara ve miras kültürümüze ilgi duyuyorsanız, Dünya Mirası Kapadokya’nın Gezi Rehberi başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. 

Mevlana Müzesi - Müze Sergi

Günümüzde Mevlana’nın hoşgörü felsefesi tüm dünyaya yayılmış ve Konya’ya sırf Mevlana’ya daha yakın olabilmek için binlerce yabancı turist gelir olmuştur. Mevlana tarafından yazılmış olan Mesnevi, günümüzün en fazla dile çevrilen edebi eserlerinden bir tanesidir.

Mevlana Müzesi - Müze Camii

Mevlana önceleri ders veren ve vaaz eden bir hoca iken, Şems-i Tebrizi ile tanışmasından sonra bu işleri bırakıp tamamen tasavvufi düşünceye kendini vermiştir. Bu hareketi, Şems-i Tebrizi’nin Konya halkının en sevmediği kişilerden birisi olmasını sağlamıştır.

4Mevlana Müzesi

Mevlana Müzesi - Manzara

Tebrizli Bedrettin tarafından inşaatı yapılan Mevlana Müzesi, asırlar içerisinde sürekli restorasyona uğramış ve eklemeler ile yapı genişletilmiştir. Son büyük restorasyonunu ise 1954 yılında gören Mevlana Müzesi bugünkü halini almıştır. Dünyadan her sene yüzbinlerce turistin gelmesini sağlayan müze Konya’nın en çok, ülkemizin ise ikinci en çok ziyaret edilen müzelerinden bir tanesidir.

3Mevlana Dergâhı Öyküsü

Mevlana Müzesi - Neyzenler Mezarlığı

Günümüzde müze olarak kullanılan Mevlâna Dergâhı, Selçuklu Sarayı’nın Gül Bahçesi olarak kullanılırken, Sultan Alâeddin Keykubad bu özel bahçeyi Mevlâna’nın babası Sultânü’l-Ulemâ Bâhaeddin Veled’e hediye etmiştir. Mevlana Müzesi aslında ünü ile doğru orantıda büyüklüğe sahip değil, aslında burası bir müzeden çok geniş bir türbe. Mevlana’nın yattığı bölümdeki maneviyat inanılmaz, o bölgede dua eden ve dua ederken göz yaşlarını akıtan insanlar görmek mümkün. Üstelik sadece müslümanlar değil çeşitli dini inançlara sahip insanlar da burada dua ediyorlar.

2Mevlana Müzesi’nde Neler Var?

Mevlana Müzesi - Türbe

Müzenin içerisinde türbe bölümü haricinde mevlevi inancına dair eserler, o dönemin yaşayışını gösteren insan simgeleri ve dönemde kullanılmış bir çok eşya sergilenmekte. Müzede en çok ilgi çeken parçalar, Mevlana Celaleddin Rumi’nin Kubbe-i Harda (Yeşil Kubbe) olarak bilinen türbesi, dergâh eşyaları, değerli el yazmaları ile birlikte günümüzde kemanların öncüsü olarak kabul gören sekiz telli keman, sabır taşları ve Galileo’nun asıldığı dönemde astronomi dersleri vermek için kullanılmış olan küredir.

1Mevlana Müzesi Ulaşım

Mevlana Müzesi - Rekor

Müzeye ulaşım çok kolay. Konya’nın neresinde olursanız olun sizi Mevlana Müzesine getirecek olan bir dolmuş veya otobüs bulmanız mümkün. Müze Konya’nın tam kalbinde, merkezinde bulunuyor.

Eğer siz de büyüleyici bir atmosferde Mevlana Müzesi’ni ziyaret etmek isterseniz, Konya’nın en iyi otellerinden biri olarak gösterilen Mirel Hotel’de konaklayabilir ve hoşgörü felsefesini yerinde keşfedebilirsiniz. Ayrıca, Tanrılar ve Kralların Gizemli Dağı Nemrut adlı yazımızı okuyarak bir diğer kültür merkezimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here