Medeniyetlerin buluşma noktası Mardin, tarihi dokusu, mimari yapısı ve öne çıkan daha birçok özelliğiyle keşfedilmeyi bekliyor! Eğer daha önce bu özel şehri görme şansı yakalayamadıysanız üzülmeyin. Tatil Dükkanı güvencesiyle Uçaklı Butik Mardin Turu sizleri bekliyor. Toplam 2 gece 3 gün süren bu özel tura 5 farklı tarihte 1539 TL’den başlayan fiyatlarla katılabilirsiniz. Nisan ayının son bölümüne kadar devam eden Uçaklı Butik Mardin Turu‘na katılmak için yerinizi vakit kaybetmeden ayırtmanızı tavsiye ediyoruz.

Sonbahar Tatili - Mardin

Tatil Dükkanı Blog olarak, bu yazımızda, medeniyetler şehri Mardin’den Hasankeyf’e, Batman’dan Diyarbakır’a Doğu’nun en önemli merkezlerini keşfedebileceğiniz bu özel turun programını detaylı bir şekilde listeledik. Ulaşımdan, konaklama seçeneklerine, tur ücretine dahil olan hizmetlerden tur tarihlerine kadar her detayı yazımızda bulabilirsiniz. İşte Uçaklı Butik Mardin Turu ve turun detayları…

Gün 1: Diyarbakır – Hasankeyf – Midyat – Batman – Mardin

GAP Turu - Hasankeyf Manzara

Uçaklı Butik Mardin Turu, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda buluşarak başlıyor. Ancak havaalanına ücretsiz servis kullanacak olan konuklar aşağıda belirtilen saatte duraklardan alınacaklar:

04:15 Merter Metro istasyonu otoparkı
04:30 Harbiye Acente Önü
05:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü
05:15 Kozyatağı Hilton Otel Yanı (Yenisahra Köprüsü)

Misafirlerin servislerle toplanmasının ardından Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 05:30’da ulaşılıyor. Anadolujet Havayolları’nın TK7210 seferi ile 07:30’da Diyarbakır uçuşu gerçekleştiriliyor ve 09:25’te Diyarbakır’a ulaşılıyor. (Uçuş saatlerinde yaşanabilecek rötarlardan dolayı programda değişiklik olabilir.)

Diyarbakır’a ulaştıktan sonra tarihi Hasanpaşa Hanı’nda kahvaltı yapmak üzere tur aracı ve rehberle buluşup havalimanından ayrılıyoruz. Muhteşem bir kahvaltının ardından Artukoğulları döneminden beri bölgenin en önemli şehirlerinden olan Diyarbakır gezisi Anadolu’nun ilk, İslam Âlemi’nin 5. Harem-i Şerif’i olan Ulucami gezisi ile başlıyor. İçerisinde taş işçiliği ve ahşap boyama sanatlarının ince zevklerini görebileceğiniz bu güzel eseri gezdikten sonra “Yaş otuz beş, yolun yarısı eder” şiiriyle tanıdığımız Diyarbakırlı Şair Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evi’ni ziyaret ediyoruz. Her mevsim için ayrı kullanım alanları yaratılan bu güzel evde bölge sivil mimarisinin ince örneklerini görerek buradaki geziyi sonlandırıyoruz.

Bu turun ardından panoramik olarak dünyanın ayakta kalmış en uzun ikinci surları olan kent surlarında Mardin Kapısı, Keçi Burcu’nu ve 10 Gözlü Köprü ile beraber Dicle Havzası’nı gezdikten sonra Diyarbakır’dan ayrılıyor ve Bismil yolu üzerinden Batman’a geçiş yapılıyor. Öğle yemeklerini yenmesinden sonra antik çağın ilk yerleşim alanlarından biri olan Hasan Keyf’e ulaşılıyor. Binlerce yıldır kıyısına kurulduğu Dicle Nehri tarafından hayat verilen ama Ilı Su Barajı ile Dicle Nehri’nin suları altında kalacak olan Hasankeyf’in benzersiz manzarasına ortak olabileceğiniz bu gezide Hasankeyf Kalesi, gizli su tüneli, El Rızık Camii’nin minaresi ve mağaraları göreceğiniz yerler arasında. Daha sonra verilecek serbest zamanın ardından Abdin Bölgesi’nin kalbi olan Süryani Cemaati’nin en önemli yerleşmelerinden Midyat’ta kısa bir tur yapılıyor.

Süryani ustalarının yüzyılların getirdiği deneyimle özenle işlediği telkari sanatının en iyi örneklerini burada bulabileceksiniz. Mimari yapısıyla hayranlık uyandıran Midyat evlerinin en güzel örneklerinin bulunduğu Midyat’ta verilen serbest zamanın ardından bölgeden ayrılıp yakınlardaki çok önemli bir dini merkez olan Deyrul Umur (Mor Gabriel) Manastırı’na geçiliyor. Kilise, Midyat Resuller, Kırk Şehit, Meryemana, Mor Şamuel gibi ibadethaneleri de içerisinde barındırıyor. Gezinin ardından Mardin’e gidiliyor ve konaklama otelde yapılıyor.

ÖNEMLİ NOT: Hasankeyf kalıntılarının sular altında kalması durumunda su üstünde kalan bölümler ziyaret edilir. Sabah Kahvaltısı: Hasanpaşa Hanı’nda Serpme Kahvaltı, Öğle Yemeği: Batman’da serbest menü.

Gün 2: Mor Yuhanna Kilisesi – Dara Harabeleri

Sabah otelde alınan açık büfe kahvaltının ardından Savur bölgesine hareket ediliyor. Süryanilerin geri dönüş projesi kapsamında tekrar hayata döndürdükleri Kıllıt Köyü geziliyor. Köyde yer alan Mor Yuhanna Kilisesi’ni gezebilir ve dilediğin kadar fotoğraf çekebilirsiniz. Bu gezinin ardından Dara Harabeleri’ne geçiliyor. Bölgede antik çağa ait en iyi kalıntı olan Dara Kenti içindeki Su Sarnıçları, Tapınaklar, Mezarlık bölümü gezileri yapıldıktan sonra Mardin gezisi başlıyor. Uzun yıllar Süryani cemaatinin patriklik mekanı olan ve şu sıralar Metropolitlik statüsündeki Deyrul Zafaran Manastırı gezisine geçiliyor. Burada Sin Mabedi, Mezarlık, Tıp Okulu, Kilise, Vaftizhane ve Teras bölümleri görülebilecek önemli merkezler arasında yer alıyor. Ardından yol üzerinde yer alan Firdevs Köşkü’nü görerek Mardin şehir merkezine geçiliyor ve bu etkileyici orta çağ kale kentinin sokaklarında yürüyüş yapılıyor. Yürüyüş sırasında Ulu Cami Mahallesi, Abbaralar, Şehidiye Cami, Ptt Evi (Şahtana evi), Mardin’in taştan dar sokakları gezileri yapılıyor. Daha sonra Artuklu mimarisinin başyapıtlarından Kasımiye Medresesi’nde duruyor ve Sınıflar, Eyvan, Cami, hayat havuzu gibi kısımlar geziliyor. Bu noktadan bakıldığında Mezopotamya Ovası’nın görüntüsü muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Bu geziyi de tamamladıktan sonra konaklama için otele geçiliyor.

Gün 3: Zinciriye Medresesi – Diyarbakır – İstanbul

Sabah otelde yapılan açık büfe kahvaltının ardından “Gündüz Seyranlık, Gece Gerdanlık” Mardin gezisi kaldığı yerden devam ediyor. Şehidiye Cami, Eski Hükümet Konağı, Zinciriye Medresesi gezileri yaparken yöreye özgü bir mimari unsur olan Abbara örnekleri görüyor ve ardından Kırklar Kilisesi gezisi de yaparak öğle yemeği molası veriliyor. Öğle yemeğinin ardından ise Diyarbakır’a doğru hareket ediliyor. Havaalanında check-in işlemleri yaparak saat 20:15’te Anadolu Jet Havayolları’na ait Diyarbakır-İstanbul uçuşuyla İstanbul’a dönülüyor ve tur sona eriyor.

Tur Tarihleri ve Fiyatları

Tur Tarihleri İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Satın Al
13.03.2020 – 15.03.2020 1369.00 TL Satın Al
20.03.2020 – 22.03.2020 Satın Al
27.03.2020 – 29.03.2020 1589.00 TL Satın Al
03.04.2020 – 05.04.2020 1549.00 TL Satın Al
10.04.2020 – 12.04.2020 1609.00 TL Satın Al
17.04.2020 – 19.04.2020 1539.00 TL Satın Al

Fiyata Dahil Hizmetler

 •  Belirtilen Otellerde Konaklama (2 Gece Oda Kahvaltı Konaklama)
 •  Çevre Gezileri
 •  Ekonomi Sınıfı Uçuşlar
 •  İkramlar (Otobüs İçi İkramlar)
 •  Lüks Otobüsler ile Ulaşım
 •  Zorunlu Seyahat Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 •  Akşam Yemekleri
 •  Ekstra Turlar
 •  İçecekler
 •  Kişisel Harcamalar
 •  Müze Kart
 •  Müze Ören Yeri Giriş Ücretleri
 •  Öğle Yemekleri

Eğer siz de Doğu’nun en önemli merkezlerini büyük fiyat avantajları ve Tatil Dükkanı güvencesiyle keşfetmek isterseniz Uçaklı Butik Mardin Turu sayfamızdan ya da 444 10 31 numaralı çağrı merkezimizden rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here