Turizm sektörünün en önemli otel zincirlerinden Limak International Hotels & Resorts, Türkiye, Kıbrıs ve Makedonya’da işletmekte olduğu toplam 9 otelde uygulanmakta olan standartlara ilaveten Covid-19 pandemisi nedeni ile aşağıda belirtilen hijyen önlemlerini uyguluyor. Koronavirüs salgını kapsamında uyulması gereken öncelik misafirler ve çalışanların sağlığı için toplu alanlarda maskesiz bulunulmaması, sosyal mesafenin sürekli korunması ve yüzeylere minimum temastır. İşte Limak otelleri COVID-19 önlemleri..

Çalışanlar İle İlgili Hijyen Kuralları

Uçaklı Kıbrıs Paketleri - Limak
 • Limak otelleri misafirleri ile doğrudan ya da dolaylı şekilde temas halinde olan tüm çalışanlarına, yaşanan pandemi korunma yöntemleri ile ilgili detaylı eğitim verirken, sık aralıklarla hatırlatıcı eğitimlerle de süreklilik sağlamaktadır.
 • Departman yöneticilerinin toplantılarını telekonferans ve çalışanlara yönelik eğitim programlarının uzaktan eğitim (e-eğitim) metoduyla yapabilmesi için gerekli düzenlemeler oluşturulmuştur.
 • İnsan kaynakları müdürleri, işyeri hekimleri ile koordineli olarak her personele işbaşı yapmadan önce sağlık kontrolü yaptırmaktadır.
 • Çalışanlarımızın işe giriş ve çıkışlarında vücut ısısı ölçümleri termal sensörle yapılarak ve biometrik yüz tanımları aynı anda kayıt altına alınarak takibi sağlanmaktadır.
 • İşe geliş ve gidişlerde araçlara binerken ve inerken her personelin ateşi ölçülmekte, seyahatleri sırasında maske kullanmaları sağlanmaktadır. Araç içi dezenfeksiyon işlemleri her servis öncesi yenilenmekte ve elle temas edilen yüzeyler dezenfektanlar ile silinmektedir. Araçlar %50 kapasite ile güvenli sosyal mesafe kuralına uyularak taşıma yapmaktadır.
 • Personel ortak kullanım alanlarında ve geri plandaki çalışma ünitelerinde el dezenfektan üniteleri mevcut olup, her personel ellerini sıklıkla dezenfekte etmektedir. Bununla birlikte düzenli aralıklarla ellerini kuralına göre yıkamaları hatırlatılmakta ve spot kontroller ile denetlenmektedir.
 • Personel lojmanları 24 saat gözlem altında olup dışarıdan ziyaretçi, arkadaş, akraba vb. kabul edilmemektedir.
 • İlgili tüm çalışan ve alt taşeronlar MEB onaylı hijyen eğitim sertifikasına sahiptir. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı, Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi’ne istinaden tüm çalışanlar genel kişisel hijyen eğitimi alarak ve sertifikalandırılmıştır.

Dezenfeksiyon İşlemleri

Limak Lara - Pavilion

Limak otelleri bünyesinde oluşturulan eğitimli dezenfeksiyon ekipleri otellerde bölgelerin ve yüzeylerin özelliklerine göre dezenfektan kimyasalları ve ULV cihazları ile düzenli olarak dezenfeksiyon işlemleri uygulamaktadır.

Misafir Odaları, Restoranlar, Barlar, Rekreasyon alanları, Çocuk Kulübü ve Oyun Alanları, Toplantı ve Kongre Salonları gibi tüm misafir genel kullanım alanları eğitimli dezenfeksiyon ekipleri tarafından 24 saat boyunca ULV (Ultra Low Volume – İnce Püskürtme Tekniği) cihazları ile Sağlık Bakanlığı onaylı Corona virüse karşı etkili dezenfektanlar ile dezenfekte edilmektedir. Ayrıca mutfak alanları, depolar, ofisler ve personel genel kullanım alanları da rutin olarak aynı şekilde aynı ekip tarafından dezenfekte edilmektedir.

Uzman personel tarafından ATP (hızlı hijyen kontrol kiti) cihazı ile yapılan temizlik ve
dezenfeskiyon işlemlerinin etkinliği her gün doğrulanmakta ve kayıt altına alınmaktadır.

Genel Mekanlar Temizlik ve Hijyen Kuralları

Limak Atlantis De Luxe Hotel - Havuz

Limak Otelleri tüm misafir genel kullanım alanlarında kimyasal temizlik ürünleri konusunda uluslararası profesyonel markalar ile çalışmaktadır. Doğru kimyasalların ve uygun dozajların kullanımları ile ilgili tüm temizlik personeli işbirliği yapılan firmalardan ve departman yöneticilerinden periyodik olarak eğitim almakta ve takip edilmektedir.

 • Tüm misafir genel kullanım alanlarında yeterli sayıda el dezenfektan üniteleri bulunmakta ve düzenli kontrolleri yapılmaktadır.
 • Misafir genel kullanım alanlarında; tuvalet ve lavabolar, sürekli temas olan yüzeyler, kapı kolları, merdiven tırabzanları, asansör ve butonları, kat telefonları, bataryalar, pisuvar ve klozetler lisanslı kimyasallar ile temizliği yapıldıktan sonra uygun şekilde dezenfekte edilmektedir.
 • Temizlik ve dezenfeksiyon aralıkları sıklaştırılarak detaylı kontrol listeleri ile denetlenmektedir.
 • Misafir alanlarında bulunan masa, sandalye ve oturma grupları güvenli sosyal mesafe kuralına uyularak yerleştirilmiştir.
 • Asansör girişlerine kullanım kuralları asılmıştır. Asansör kapasiteleri, yeniden düzenlenmiş, ağırlık kapasiteleri revize edilmiştir. Aynı anda maksimum 2 misafir tarafından kullanılacak şekilde sınırlandırılmıştır.
 • Tüm havuz ve plaj şezlongları güvenli sosyal mesafe kuralına göre yerleştirilip her kullanım sonrasında düzenli dezenfekte edilmektedir.
 • Genel mekan klima ve havalandırma filtreleri düzenli olarak temizlenmekte ve sıklaştırılmış periyodik bakım-onarımdan geçmektedir.
 • Geç Çıkış Odaları, soyunma odaları ve duş kabinlerinin temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri sıklaştırılmış olarak günlük yapılmaktadır.
 • Haşere ilaçlama ve kontrol işlemleri Sağlık Bakanlığı onaylı profesyonel firmalar tarafından yapılmaktadır.

Limak Otelleri Giriş ve Çıkış İşlemleri

Kıbrıs'ın En Lüks 10 Oteli - Limak 1

Limak otelleri, tatilinizin başlangıcından bitişine kadar mükemmel, huzurlu ve sağlıklı geçmesi için her detay düşünülmektedir. Hızlı ve güvenli bir şekilde otellere giriş ve çıkışlarınız için önlemler alınmıştır. Kişisel sağlığınız ve toplum sağlığı için misafirlerin ilgili önlemlere uyması önemle rica edilmektedir.

 • Misafir rezervasyon konfirmesi ile birlikte misafir e-mail adreslerine otellerde uygulanan Hijyen ve Sanitasyon Uygulama Manifestosu ile ilgili bilgilendirme yapılmaktadır.
 • Giriş işlemleri sırasında misafirlere, Covid-19’a karşı alınmış olunan önlemlerin ve kuralların olduğu misafir bilgilendirme broşürü verilmektedir.
 • Hijyen sebeplerinden dolayı otellerde Vale Servisi yapılmamaktadır. Dileyen misafirlere ULV (Ultra Low Volume – İnce Püskürtme Tekniği) cihazıyla araç içi dezenfeksiyon hizmeti sunulmaktadır.
 • Misafir bagajları ve kişisel eşyaları özel hazırlanan bir odada bellboylar tarafından ULV püskürtme sistemi ile dezenfekte edilerek misafir odalarına güvenle taşınmaktadır. Dezenfeksiyon işlemi nedeni ile bagajlarınızın odanıza gelmesi biraz süre alabilir.
 • Misafirlere ve gelen ziyaretçilere, termal kamera veya temassız termal sensörlü ateş ölçerlerle vücut sıcaklığı kontrolleri gerçekleştirilmektedir.
 • Otellerin lobi ve restoran giriş kapılarına yerleştirilen termal kameralar ile misafirlerin ateşi ölçülmektedir. Ateşi yüksek tespit edilen misafirler, iş yeri hekimine yönlendirilmektedir. Muayene sonucu doktor raporu, otel yönetimine bildirilerek, gerekli aksiyonlar alınmaktadır.
 • Misafirlere verilen kapı kartları, geri dönüşüm için temas olmadan UVC (Ultraviyole – Yüzey Dezenfeksiyon) cihazı yerleştirilmiş olan kutuların içine misafirler tarafından atılıp, daha sonra hijyen işlemine tabi tutulmaktadır.
 • Misafirlere, giriş işlemleri sırasında son on dört günlük seyahat hareketleri ile ilgili anket yapılmaktadır.
 • Konaklama Kayıt Kartlarının minimum temasla elektronik ortamda doldurulması giriş işlemlerini hızlandıracak ve misafir kimlikleri, optik okuyucuda taratılarak bilgiler sisteme aktarılacaktır.
 • Misafirlere, oda kapı kartları dezenfekte edilmiş olarak, steril ambalaj içerisinde yüz maskesi ile birlikte sunulmaktadır. Misafirlere verilen kapı kartları, geri dönüşüm için temas olmadan UVC (Ultraviyole – Yüzey Dezenfeksiyon) cihazı yerleştirilmiş olan kutuların içine misafirler tarafından atılıp, daha sonra hijyen işlemine tabi tutulmaktadır.
 • Konaklama ve ekstra ödemelerinin, kredi kartı ve banka kartlarının temassız özelliği kullanılarak yapılması tercih edilmektedir. Nakit ödemeler için resepsiyon para kasalarına dezenfekte edici UVC cihazı yerleştirilmiştir.
 • Otellerde misafirler ile mobil uygulamalar üzerinden hızlı iletişim sağlanarak gerekli duyurular ve anketler yapılmaktadır.
 • Koronavirüs salgını döneminde oda temizlik ve dezenfeksiyon süreleri uzun zaman aldığından otellerde uygulanan giriş saati 15:00, çıkış saati 11:00’dır.

Misafir Odaları

Limak Cyprus - Oda

Misafir odaları, misafirlere sağlıklı ve konforlu konaklama ortamı sunmak için özenle dezenfekte edilmektedir.

 • Kat Hizmetleri temizlik çalışanları ve şefler her farklı oda temizliğinde ellerini yıkayarak yeni eldiven, maske ve kullan-at temizlik bezleri kullanmaktadır.
 • Misafir odaları konaklama süresince günlük olarak temizlenmekte ve dezenfekte edilmektedir.
 • Çıkış yapılan odalar havalandırılıp, gerekli temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri ardından belirli bir süre boş bırakılarak misafir kullanımına sunulmaktadır.
 • Misafir odaları klima ve havalandırma filtreleri düzenli olarak temizlenmekte ve periyodik bakım-onarımdan geçmektedir.
 • Misafir odalarında sürekli temas olan yüzeyler; kapı kolları, bataryalar, tuvalet ve lavabolar, klima kontrol panelleri, aydınlatma butonları, telefon ahizeleri, televizyon kumandaları, su ısıtıcıları ve minibarlar, lisanslı kimyasallar ile temizliği yapıldıktan sonra uygun şekilde dezenfekte edilmektedir.
 • Tüm havlu ve tekstil ürünleri standartlar dahilinde değiştirilmektedir. Ürünler katlanarak, çırpma ve silkeleme yapılmadan toplanıp, özel kirli poşetlerinde çamaşırhaneye ulaştırılmaktadır. Kirli havlu ve tekstil ürünleri 60 – 90 derecelerde ve yeterli sürelerde yıkanmaktadır.
 • Misafir odalarında çay-kahve ikram tepsilerine porselen kupa ve cam bardak yerine kullan-at bardak bırakılmaktadır.
 • Misafirlerin sağlığı ve dezenfeksiyonun daha iyi sağlanabilmesi için vanity set kutuları kaldırılmış olup, buklet ürünler paketlenmiş olarak sunulmaktadır. Bu ürünlere ilave olarak alkol oranı yüksek kolonya da kullanımınıza sunulmuştur.
 • Hastalık şüphesi yaşayan misafirlerin odaları, temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri sonrasında Hastalık Yönetim Talimatı’na uygun olarak kullanıma sunulmaktadır.
 • İşyeri hekiminin raporu ile hastalık riski taşıyan misafirlerimiz için revire yakın özel izolasyon odaları ayrılmıştır. Bu odalar, misafirlerin hastaneye transferlerine kadar geçecek olan süre içerisinde rahatlarını sağlamak amaçlıdır.
 • Tüm misafir odalarının, minibar dolumları dezenfekte edilmiş ürünler ile gerçekleştirilmekte ve kat şefleri tarafından da kontrolleri yapılmaktadır.
 • Odalar her misafir çıkışında temizlik yapıldıktan sonra özel eğitimli dezenfeksiyon ekibi tarafından ULV cihazı ile dezenfekte edilip havalandırılarak bir sonraki misafir için hazırlanmaktadır.

Yiyecek ve İçecek Üniteleri

Limak Cyprus Deluxe - Restorant

Tüm alanlarda sosyal mesafe uyarılarına uyulması ve her alanda kişisel sağlık ve toplum sağlığı için sosyal mesafeyi (min. 1,5 m.) koruması önemle rica edilmektedir. Oteller belirli bir süre için tam kapasite çalışmayacağından yiyecek ve içecek ünitelerinde güvenli sosyal mesafe korunarak hizmet verilmesi hedeflenmiştir. Tüm üretimler eğitimli, uzman şefler tarafından hijyenik ortamlarda ve kaliteli ürünler ile yapılmaktadır. T.C. Orman ve Tarım Bakanlığı 5996 Sayılı Kanun kapsamında gıda girdi kabul, hazırlık, işleme ve servis-sunum proses basamaklarına istinaden uygulanması gereken gıda güvenliği gereklilikleri Gıda Mühendisleri tarafından takip edilmektedir. Tüm ürünler kontrol amaçlı rutin olarak akredite laboratuvarlara analize gönderilmektedir.

 • Gıda üretiminde kullanılan su, “İnsani Tüketim Amaçlı Sular hakkında Yönetmelik” içeriğinde belirtilen koşulları sağlamaktadır.
 • Yiyecek ve içecek departmanında görevli tüm personel maske ile hizmet vermektedir ve düzenli aralıklarla ellerini dezenfekte ederek kullandıkları eldivenleri değiştirmektedir.
 • Tüm yiyecek ve içecek ünitelerinde bulunan masa, sandalye, tabure ve oturum aralıkları güvenli sosyal mesafe kuralına uygun düzenlenmiştir. Masa, sandalye ve tabureler her kullanım sonrasında dezenfeksiyon ekibi tarafından dezenfekte edilmektedir. Dezenfekte edilen masaların kullanması rica edilmektedir.
 • Ana Restoran kapı girişinde termal kamera ile misafirlerin ateşi ölçülmektedir. Yüksek ateş tespit edilen misafirler, işyeri hekimine yönlendirilmektedir. Muayene sonucu doktor raporu otel yönetimine bildirilerek, gerekli aksiyonlar alınmaktadır.
 • Büfelerde yiyecek ve içecek servisi personel tarafından yapılacaktır.
 • Snack restoran büfeler, yoğunluk göz önünde bulundurularak set menü servisi ile ya da sosyal mesafenin korunduğu sıralı şekilde servis ile hizmet vermektedir.
 • Tüm sıcak ve soğuk içecekler, servis personeli tarafından servis edilmektedir. Barlardan misafirlere direkt servis edilmemektedir.
 • Çocuk büfelerinde tüm ürünler ambalajlı olarak sunulmaktadır. Dileyen küçük misafirlere özel üretim yapılmaktadır.
 • Dileyen misafirler için ana restoran, a’la carte restoranlar, snack restoran ve çocuk büfelerinde ambalajlı plastik çatal-bıçak setleri bulunmaktadır.
 • Gece büfelerinde adetli ürün ve ambalajlı ürünler sunulmakta ve sıcak yemekler şefler tarafından servis edilmektedir.
 • Açık büfede 3 öğün bağışıklık sistemini güçlendiren özel sağlık köşemiz bulunmaktadır.
 • Ekmek çeşitleri kese kağıtlarında porsiyonluk verilmektedir.
 • Tüm mutfak bölümlerinde üretim sonrası gece vardiyasında detay temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri yapılmaktadır.
 • Oda servisinden misafir odalarına talep edilen tüm ürünler, özel sunum tabaklarında kapalı olarak servis edilmektedir.
 • Limak International Hotels & Resorts otellerinde “Sıfır Atık Projesi” kapsamında atık ayrışımı yapılmaktadır. Atık Yönetimi gereği maske, eldiven ve tek kullanımlık peçeteler gri renkli, kapaklı atık kutularında ayrı toplanmaktadır.

Chiva Spa, Fitness ve Spor Alanları

Limak International Hotels & Resorts Chiva Spa Merkezleri’nde uygulanan bakım
hizmetleri, güvenli ve en üst düzey hijyenik şartlarda verilmektedir. Etkin sosyal mesafeyi korumak amacı ile; sauna, buhar odası ve hamam kullanımları rezervasyon ile yapılmaktadır. Kullanım yapmak istenildiğinde uygun saatler için rezervasyon yaptırılması önemle rica edilmektedir.

 • Spa Merkezlerine girişte, Spa görevlileri tarafından misafirlerin ateşi ölçülmektedir. Yüksek ateş tespit edilen misafirler, işyeri hekimine yönlendirilmektedir. Muayene sonucu doktor raporu otel yönetimine bildirilerek, gerekli aksiyon alınmaktadır.
 • Hamam, sauna ve buhar odası kullanım kapasiteleri revize edilerek hijyen kuralları gereği rezervasyon ile hizmet vermektedir. Sauna, hamam, buhar banyosu gibi alanların, misafir tarafından kullanım süresi maksimum 30 dakika ile sınırlandırılarak her kullanımdan sonra minimum 15 dakika alanın temizlenmesi ve ULV cihazıyla dezenfekte edilmesi sağlanmaktadır.
 • Hamam kurnaları ve soyunma odası dolapları güvenli sosyal mesafe korunarak (birer atlamalı şekilde) kullanılmakta ve her kullanım sonunda dezenfektanlar ile temizlenmektedir.
 • Misafir havlu, bornoz ve peştamalları her kullanım sonrası çırpma ve silkeleme yapılmadan toplanıp, özel kirli poşetlerinde çamaşırhaneye gönderilmektedir. Ürünler 60 – 90 derecelerde ve yeterli sürelerde yıkanmakta ve çamaşırhaneden Spa Merkezine dağılımı da özel poşetlerde yapılmaktadır.
 • Masaj hizmeti almak isteyen misafirlerimizin öncelikle Sağlık Bilgi Formu doldurmaları istenmektedir.
 • Terapistler her uygulama öncesi ve sonrası belirlenmiş dezenfeksiyon kurallarına uyarak maske ve siperlik ile hizmet vermektedir.
 • Masaj yatakları her terapi sonrasında dezenfektan solüsyonlar ile temizlenmekte ve belirlenen sürede havalandırıldıktan sonra tekrar hizmete sunulmaktadır.
 • Spa alanlarında uygun hava kalitesi sağlanmakta ve nem oranı kontrol edilmektedir.
 • SPA ve hamam dinlenme alanlarında bulunan yataklar güvenli sosyal mesafeye göre yerleştirilip, her kullanımdan sonra dezenfekte edilmektedir.
 • Fitness center kullanım kapasitesi revize edilerek hijyen kuralları gereği rezervasyon ile hizmet verilmektedir.
 • Tüm misafirlerin Fitness Kullanım Kurallarına uymaları önemle rica edilmektedir.
 • Fitness salonlarında bulunan tüm spor alet ve aparatları güvenli sosyal mesafeye uygun olarak düzenlenmiştir. Her kullanım sonrasında dezenfeksiyon işlemi yapılmaktadır. Misafirlerin spor aletlerini eldivenle kullanmaları istenmektedir.
 • Dış oyun alanları, plaj oyun parkurları, tenis kortları, futbol, basketbol, voleybol ve golf sahalarının düzenli olarak temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri yapılmaktadır. Periyodik olarak da bakım-onarımdan geçmektedir.

Çocuk Oyun Alanları ve Eğlence Aktiviteleri

En değerli misafirler çocukların, güvenli ve eğlenceli bir tatil geçirmeleri çok büyük önem taşımaktadır. Misafirlerin çocuklarını maske kullanımı ve sosyal mesafe konusunda bilinçlendirmesi gerekmektedir. Pandemi süresince, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi’ne istinaden; tesis içerisinde çocuklara ayrılmış oyun odaları, çocuk kulübü, oyun bahçesi-alanı gibi üniteler hizmete açılmaz. Yasal izin kapsamında bu alanların hizmete açılması halinde;

 • Çocuk misafirler Limi Kids Çocuk Kulüplerine ebeveynleri tarafından kayıt formu doldurularak ve ateşleri ölçülerek kabul edilmektedir.
 • Eğitimli ve uzman Limi Kids Club çalışanları tüm hijyen kurallarına uyarak, konuklar keyifli zaman geçirirken, çocuklara güvenli sosyal mesafeyi koruyarak yaratıcı aktiviteler, oyunlar ve yarışmalarla onların mutlu olmaları sağlanmaktadır.
 • Hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymayan çocuklar klüplere kabul edilmeyecektir.
 • Tüm Limi Kids Çocuk Kulüplerinde kullanılan güvenli oyuncakların ve alanların kullanım sonrası temizlik ve dezenfeksiyonu titizlikle ve sık aralıklarla yapılmaktadır.
 • Teenage Club’ta bulunan tüm oyun makineleri gençlerin sosyal mesafelerini koruyacağı bir şekilde düzenlenmiştir. Oyun makinelerinin temizliği ve dezenfeksiyonu her kullanım sonrasında yinelenmektedir.
 • Animasyon Departmanı organizasyonunda gerçekleşen tüm spor ve aktiviteler, fiziki mesafe kurallarına uygun olarak küçük grup katılımları ile açık havada yapılmaktadır.

Havuz ve Plaj Alanları

 • Kapalı havuz, açık havuzlar ve plaj şezlongları sosyal mesafe kuralına göre yerleştirilip, her kullanım sonrası dezenfekte edilmektedir.
 • Plaj ve tüm havuzlarda bulunan soyunma kabinlerinin temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri sık aralıklarla gerçekleştirilmektedir.
 • Şezlong sehpaları, sahil ve iskele Pavillionları ve malzemeleri günlük olarak lisanslı kimyasallar ile temizliği yapıldıktan sonra uygun şekilde dezenfekte edilmektedir.
 • Tüm havuzların, kimyasal ve mikrobiyolojik su analizleri akredite laboratuvarlar tarafından periyodik olarak yapılmaktadır. Analiz sonuçları misafirler ile her havuz başında bulunan panolara asılarak paylaşılmaktadır.
 • Havuz temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri T.C. Sağlık Bakanlığı Yüzme Havuzlarının Tabi Olacağı Sağlık Esasları ve Şartları Hakkında Yönetmeliğe uygun olarak yapılmaktadır.

Ek olarak, Merit Otelleri COVID-19 Önlemleri başlıklı yazımızı okuyarak Merit otellerinin almış olduğu koronavirüs önlemleri hakkında da detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here