KKTC’de alınan sıkı önlemlerle koronavirüs ile mücadelede mutlu sona ulaşıldı! Kıbrıs’ta Covid-19 salgını kabusu tedavisi süren son hastanın 11 Mayıs 2020’de iyileşerek hastaneden taburcu edilmesiyle birlikte yeni koronavirüs vakası ve koronavirüs tedavisi gören kişi kalmadı.

Girne'de Gezilecek Yerler - Girne Limanı

Kıbrıs’ta ilk koronavirüs vakası Mart ayı başında 32 kişilik bir Alman turist kafilesinde tespit edilmişti. Covid-19 virüsü tespitinin ardından önce turistler, daha sonra da Kıbrıslı Türkler arasında vaka sayısı hızlı bir şekilde artış gösterdi. Vaka sayısındaki hızlı artışın ardından KKTC Hükumeti sıkı önlem paketlerini uygulamaya soktu. İlk adım olarak Kıbrıs’ta ilk vakaların görüldüğü kafile başta olmak üzere Ada’da bulunan 815 Alman turist kaldıkları 3 otelde karantinaya alındı. 10 Mart’ta okullar tatil edilirken, 3 gün sonra kısmi sokağa çıkma yasağı uygulandı ve böylece işyerleri de kapatıldı. Kıbrıs’ta bu süreçte sadece marketler ve eczaneler açık kaldı. Ek olarak limanlar ve sınırlar kontrol altına alınırken, Kıbrıs’ta sokaklar sessizliğe büründü.

Alınan bu sıkı önlem paketlerinin uygulamaya geçmesiyle birlikte ilk olarak 23 Nisan’da 0 yeni koronavirüs vakası ve 0 yeni ölüm haberi yayınlandı. 11 Mayıs’ta ise koronavirüs tedavisi süren son kişi de iyileşerek hastaneden taburcu edildi ve Kıbrıs’ta koronavirüs vakası kalmadı.

Yeni Vaka ve Tedavi Gören Yok

Kıbrıs’taki sıkı önlem paketlerinin devamı olarak kısmi sokağa çıkma yasağının, geceleri tam sokağa çıkma yasağıyla genişletilmesi kararı alındı. İlk vakanın görülmesinden bugüne uzun bir zaman geçti ve bu süreçte vaka sayıları alınan önlemlerle giderek azaldı. Nisan ayının ortasından itibaren “sıfır vaka” başarısı elde edildi. 11 Mayıs’ta ise koronavirüs tedavisi gören son kişi de iyileşerek hastaneden taburcu edildi ve Ada’da Covid-19 salgını son buldu. Kıbrıs’ta bugüne kadar toplam 27 binin üzerinde koronavirüs testi yapılırken, tespit edilen 108 vakadan 2’si Alman turist olmak üzere 4 hasta hayatını kaybetti. Kıbrıs’ta toplam 104 hasta da iyileşerek taburcu oldu. Kıbrıs Koronavirüs Raporu başlıklı yazımızı okuyarak KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından gün gün açıklanan Covid-19 verilerinin tamamını detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Sıkı Tedbir Paketleri Uygulandı

  • Koronavirüsün önüne geçilmesinde Kıbrıs nüfusunun 350 bin kişiyle sınırlı olması ve yerleşimin dağınık olması ile toplu ulaşımın sınırlı olması büyük rol oynadı. Ek olarak, Türkiye’den gelen tıbbi malzeme desteği de büyük avantaj sağladı.
  • Kıbrıs halkı önlem paketlerine uyum sağladı ve evlerine kapandı. Sosyal mesafe kuralı korundu ve maske takmak gibi kritik koruyucu önlemlere tam anlamıyla uyuldu.
  • KKTC Sağlık Bakanlığı, polisin de desteğiyle “filyasyon” adı verilen pozitif vakaların temas ettiği kişileri hızlı bir şekilde tespit etti ve belirlenen yeni vakalar ile çevreleri vakit kaybetmeden karantina altına alındı.
  • KKTC üniversitelerinde öğrenim gören öğrencilerin büyük bölümü Türkiye’ye dönerken, Ada’da bulunan askeri birlikler de çok sıkı önlemler uyguladı.

Kıbrıs’ta kademeli olarak normal yaşama dönüş başlarken, bazı işyerleri Kıbrıs Koronavirüs Önlem Genelgesi kapsamında gerekli önlemleri alarak yeniden hizmet vermeye başladı. Ada hakkında merak edilen en önemli soruların başında ise turizm ve otellerin durumu geliyor kuşkusuz!

Yaz döneminin gelmesi ve Kıbrıs’ta koronavirüs salgının sona ermesiyle birlikte otellerin de çok yakın bir süre içinde konuk ağırlamaya başlaması bekleniyor. Özellikle Haziran ayının başından itibaren Kıbrıs’ta turizmin önemli ölçüde canlanacağı uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Turizm sektörü ve oteller de Covid-19 salgını sürecinden önemli ölçüde etkilense de Kıbrıs, uyguladığı sıkı önlem paketleriyle koronavirüs ile verdiği mücadelede mutlu sona ulaşmayı başardı. Ancak tedbirleri elden bırakmayan Ada’da oteller de misafirlerini olası koronavirüs tehdidinden korumak için çeşitli önlemler alıyor. Otellerde Alınan Koronavirüs Tedbirleri başlıklı yazımızı okuyarak otellerin aldığı önlemler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here