Kıbrıs denilince akla gelen ilk kent bir liman kenti olan Girne. Akdeniz kıyısına kurulu bir liman kenti olmanın tüm avantajını taşıyan Girne, bu yüzden dünyanın sayılı tatil merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Girne'de Gezilecek Yerler - Girne Limanı

Kıbrıs ve tabii ki Girne, binlerce yıllık bir geçmişe sahip ve bu da Girne’yi gezi konusunda da popüler kılıyor. Eğer bu güzelliklerle dolu şehre gitmeyi planlıyorsanız, burada gezip görebileceğiniz yerleri sizler için derledik. İşte Girne’de nereye gidilir? Sorusunun yanıtları:

Girne Kalesi

girne-gidilecek-yerler-girne-kalesi

Girne Kalesi yalnızca kentin değil tüm Kıbrıs’ın en önemli yapılarından biri; çünkü bu kale Orta Çağ’dan bugüne korunmuş halde gelebilen sayılı kalelerden biri. Kalenin dış mimarisi kadar içinde sergilenen tarihi eserlerin de ilgi çekici olduğunu eklemeden geçmeyelim. Kalenin içinde yer alan eserleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Lüzinyan Kulesi

girne-gidilecek-yerler-luzinyan-kulesi

Erken Bizans dönemi tahkimat kalıntılarının üzerine, 1208-1211 yılları arasında, Kıbrıs Kralı Jhon D’İbelin tarafından inşa ettirilmiştir. Kulede Bizans, İngiliz, Lüzinyan, Venedik, Osmanlı ve İngiliz asker bayrakları sergilenmektedir.

St. George Kilisesi

girne-gidilecek-yerler-st-george-kilisesi

12. yüzyıl Bizans yapılarından biri olan St. George Kilisesi en çok ilgi çeken eserler arasında yer alıyor. Bizans ve Lüzinyan dönemlerinde kale dışında bağımsız bir yapıt olan kilise, Venedik döneminde yapılan değişikliklerle kale içine alınmıştır.

William Dreghorn Sergi ve Konferans Salonu

Girne'de Gidilecek Yerler - William Dreghorn Sergisi

Bu ünlü konferans ve sergi salonu, Lüzinyan dönemine ait bir salon. En çok ilgi çeken bölümlerden biri olan salonda Dr. William Dreghorn’un, Girne şehrini konu alan özgün resimleri turistlerle buluşuyor.

Zindanlar

Girne'de Gidilecek Yerler - Zindanlar

Girne Kalesi içindeki ilgi çeken yapılardan bir tanesi de zindanlar! Lüzinyan dönemine ait olan yapı, Kral I. Peter döneminde birçok işkenceye sahe olmuştur. Zindan odalarında gerçek olaylara bağımlı kalınarak yapılan canlandırmalar sergilenmektedir.

Batık Gemi Müzesi

Girne'de Gezilecek Yerler - Batık Gemi Müzesi

Batık Gemi Müzesi’nde sergilenen gemi, günümüze kadar gelen gemi batıklarının en eskisi olarak bilinmektedir. Gemi, İskenderin ölümünden sonra Akdeniz’de kurulan Helenistik krallıkların sahip olduğu donanmaya aittir. 1965 yılında bir sünger avcısı tarafından Girne kıyılarından 1,5 km açıkta, suyun 24 metre derinliğinde fark edilen gemi, Pennsylvania Üniversitesi tarafından çıkarılmıştır.

Venedik Kulesi

Girne'de Gezilecek Yerler - Venedik Kulesi

Erken Venedik dönemi mimarisi özelliklerini yansıtan Venedik Kulesi, en çok ilgi çeken bir diğer yapı olarak öne çıkıyor. Günümüzde Kulede, top atışı hazırlığı yapan askerler ve benzeri canlandırmalar sergilenmektedir.

Kırnı Mezarları

Girne'de Gidilecek Yerler - Kırnı Mezarları

Kalenin bu bölümünde, erken ve orta Tunç dönemlerinde Kırnı Köyü’nde bulunmuş bir mezar ve mezardan çıkan kalıntılar sergileniyor. Akdeniz Mezar Kazısı bölümünde ise, helenistik dönemden erken Bizans dönemine kadar kullanılan mezarın maketi ve kalıntıları sergileniyor.

Ağa Cafer Paşa Camii

girne-gidilecek-yerler-cafer-pasa-camii

1589 senesinde Kıbrıs Valisi Ağa Cafer Paşa tarafından inşa ettirilen camii, Girne gezilerinin önemli duraklarından biri. Kendine has görüntüsü ve tarihi dokusuyla bu camiyi görmeden kentten ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Buffavento Kalesi

Girne'de Gidilecek Yerler - Buffavento Kalesi

Başparmak Dağları’nda oldukça yüksek bir noktaya kurulu olan kale Arap akıncılarına karşı yapılmış. Kaleye çok yüksek merdivenleri tırmanarak ulaşılıyor. Kaleye çıktığınızda manzaraya da bayılacaksınız.

Lambusa Antik Kenti

Kıbrıs’ın binlerce yıldır yerleşim merkezi olduğunu söylemiştik ve ülke, bu sebeple birçok tarihi kente de ev sahipliği yapıyor. Girne’deki Lambusa Antik Keti de bu tarihi kentlerden biri. Kent milattan önce 1200 yılında Akalar tarafından yapılmış. Bugün bir açık hava müzesi olan kent, Girne’de gezilecek yerler listesinin üst sıralarında yer buluyor. 

Bellapais Manastırı

Girne'de Gidilecek Yerler- Bellapais Manastırı

Şehre hâkim bir konuma kurulu bu özel manastır, kendisi kadar manzarası ile de görenleri etkiliyor. Bir Latin manastırı olan Bellapais, Girne gezilerinin vazgeçilmez ziyaret noktalarından biri olarak dikkat çekiyor.

Tatil cenneti Kıbrıs’ın tarihi zenginlikleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Kıbrıs’ın Görmeniz Gereken Tarihi Yerleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

[destination name=”girne”][/destination]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here