Kasım ayı geldi ve 2018 yavaş yavaş sonlanıyor, peki sizler Kasım ayında bir şeyler yapmayı planlıyor musunuz? Küçük bir hafta sonu kaçamağı ya da günübirlik yakın bir yerleşkeye huzur dolu bir gezi, kafanızı boşaltabilir ve stresinizi azaltabilir. Bu yazımızda sizler için Türkiye’de Kasım ayında gezilebilecek en iyi yerleri listeledik.

Kapadokya Gezi Rehberi - Peri Bacaları Mevsim

Siz de, ilerleyen günlerde gezmek için bir yerler arıyorsanız, hem doğası hem de sundukları ile sizlere iyi gelebilecek birkaç yeri sizin için listeleyeceğiz. İş yükünüzden, şehrin kaotik ortamından ve elbette tüm meşguliyetlerinizden bir süreliğine ayrılıp, huzur bulmaya ne dersiniz? Ayırca, Karadeniz’e açılan Doğa Harikası: İğneada başlıklı yazımızı okuyarak bölge hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. şte sizler için hazırladığımız tatil merkezleri önerilerimiz…

8Erikli

Kasım Ayında Tatil Önerileri - Erikli

Berrak sularına şüphe yok ki Kasım ayında girmeniz pek olası değil, ancak Erikli; berrak sularına plajından bakmak için dahi gidilebilecek saklı cennetlerden bir tanesi. İstanbul’a yakın olması sebebiyle İstanbul’da yaşayan hemen herkesin günübirlik gidip kafasını dağıttığı Erikli, sakin ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin tercihi.

Kasım Ayında Tatil Önerileri - Erikli - Manzara

Çok büyük mağazaların ve alış veriş merkezlerinin yer almadığı, bu bakımdan tam bir kasaba havasını gözler önüne seren Erikli’de, olabildiğine huzur ve sessizlik hakim. Eski yapıların aşığıysanız, biraz da sıcak ve samimi insan görmek istiyorsanız; Kasım ayında bir kaçamak yapın ve buraya gidin. Berrak sularını izlerken, sokaklarında gezerken, kasabaya aşık olmanız yüksek bir ihtimal; her hafta sonu gitmek istemeniz de keza öyle.

7Assos

Mavilikler İçinde Bir Sahil Kasabası: Assos - Genel

Mavilikler içinde bir kasaba olan Assos, şüphe yok ki Erikli kadar bilinmeyen bir yer değil ve özellikle yaz sezonunda oldukça kalabalık; ancak Kasım ayında bir Assos kaçamağı yapmak, inanın pek az insanın aklına gelir. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yer alan kasaba, tarihi dokusu, bol oksijenli tertemiz havası ve elbette tatlı halkı ile gidilebilecek en güzel yerlerden.

Mavilikler İçinde Bir Sahil Kasabası: Assos - Antik Liman 2

Antik yapılardan Athena Tapınağı gibi görkemli ve korunan bir yapıyı Assos’ta görebilmeniz mümkünken, bunun dışında antik kente de bir yürüyüş yapıp burada günbatımını izlemek hiç fena fikir olmaz. Antik liman etrafındaki kafelerden birine oturup bir zamanlar ticaretin en yoğun olduğu limanda bir bardak çay içmek ise; tarihe dokunmanızı sağlayabilir.

Mavilikler İçinde Bir Sahil Kasabası: Assos - Antik Kent

Denizi pek çok şehrin ve kasabanın denizine göre çok daha soğuk olan Assos’ta, Kasım ayında denize girmenizi elbette önermiyoruz; ancak denize yakın bir yerde oturup sıcak içeceklerinizi almak ve birkaç saat dinlenmek, sizlere iyi gelecektir. Ek olarak, Mavilikler İçinde Bir Sahil Kasabası: Assos yazımızda Assos’u detaylı olarak incelemiştik, gitmeyi planlıyorsanız okumayı ihmal etmemenizi öneriyoruz. 

6Selimiye

Marmaris Gezi Rehberi - Selimiye

Masmavi bir kasaba hayal edin, işte orası; Selimiye! Pek kimsenin bilmediği, görmediği bu kasaba, stresi çok uzağınızda bırakabileceğiniz; deniz kokusunu içinize çekip aynı zamanda kendinizi doğanın kollarına bırakabileceğiniz en güzel yerleşkelerden bir tanesi. Marmaris’e bağlı bir belde olan Selimiye, dağların arasından geçerek gidebileceğiniz bir bölge olarak biliniyor ancak inanın, bu yolları arşınlamaya değiyor. Yolları arşınladıktan hemen sonra, karşınıza sonsuz bir mavilik ve yeşilin her tonu çıkıyor.

Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Merkez - Selimiye - Liman

Korunmayı başarmış tatil cennetlerinden bir tanesi olan Selimiye’de kalacak yerler genelde eski tip ve bu sebeple, günübirlik bir gidiş tercih edilebilir. İki ya da üç katlıdan fazla olmayan evleri, dar ve eski yapı taşlı yolları, mavi ve beyaz tonlu renkleri ile restoran ve kafeleri ile bu kasabanın, özellikle bakir kalmış alanlara gitmek isteyenlerin tercih ettiği bir yerleşke olduğu söylenebilir. Siz de, doğa ile baş başa günübirlik ya da birkaç günlük bir tatil düşünüyorsanız, Marmaris’e bağlı Selimiye kesinlikle önerimizdir!

5Narlıkuyu

Kasım Ayında Tatil Önerileri - Narlıkuyu

Mersin’e bağlı Narlıkuyu, saklı cennetlerden bir diğeri olarak nam salmış, yeşilin her tonunun bulunduğu ve tertemiz bir havayı her an içinize çekebileceğiniz yerleşkelerden. Mersin, Silifke’ye sadece 20 kilometre uzaklıkta olan Narlıkuyu’da, sıra sıra dizili harika balıkçı restoranları mevcut. Cennet Cehennem gibi gezilip görülebilecek, keşfedilebilecek yerlere çok yakın olan, bunun yanında yeşile çalan muhteşem koyları bulunan kasaba; sizlere çok iyi gelecek.

Kasım Ayında Tatil Önerileri - Narlıkuyu - Manzara

Balığınızı yerken, hem denizdeki balıkları incelemek hem de pek çok kaplumbağa görmek Narlıkuyu’da mümkün. Siz de, günübirlik ya da bir hafta sonu tatili için bu kasabaya gidip stres ve düşüncelerinizi bir yana bırakabilir; ayrıca Narlıkuyu Mozaik Müzesi’nde muhteşem eserlere göz atabilirsiniz.

4Kapadokya

Kapadokya'da Balayı Tatili - Kış

Doğanın dünyaya bahşettiği en güzel yerlerden biri olan Kapadokya, sadece Türkiye’nin değil, dünyadan tüm ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Her yıl binlerce ziyaretçisi olan Kapadokya’ya Kasım ayında gitmek ise, bambaşka bir deneyim. Bakıldığında, biraz soğuk, biraz sert havası ile sizi Kasım ayında şaşırtabilecek olan Kapadokya’da, Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’dan püsküren lav ve zamanla oluşan küllerden meydana gelen meşhur peri bacaları ise en dikkat çeken doğa harikalarından biri.

Kapadokya Gezi Rehberi - Yeme-İçme

Rengârenk vadileri, beyaz atları ve Romalılar döneminden kalma pek çok eseri ile Kapadokya, özellikle soğuk aylarda gidilip görülmesi gereken yegâne yerlerden bir tanesi. Tavsiyemiz, ek olarak ölmeden önce Kapadokya’ya kışın da gitmeniz yönünde. Son olarak, Kapadokya ile ilgili ayrıntılı bir inceleme arıyorsanız, Dünya Mirası Kapadokya’nın Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

3Oylat

Oylat Kaplıcaları - Oylat Merkez

Kasım ayında gidilip sağlıklı bir tatil yapılabilecek en güzel yerlerden bir tanesi de Oylat! Kaplıcaları ile bilinen bu yerleşkede pek çok tesis var ve bölgede hem doğa içinde yürüyüş yapabileceğiniz alanlar, hem de temiz bir hava bulunuyor. Şifalı suları ile size iyi gelebilecek bölgede, ne stres var ne de gürültü!

Oylat Kaplıcaları - Otel Genel

Oylat; şelalesi, mağarası ve tüm doğa güzelliklerini görmek adına iyi bir havada bolca gezilmesi gereken yerlerden. Tesislerde ve kaplıcalarında ise saatlerce kalıp hem ruhunuzu hem de bedeninizi dinlendirebilirsiniz. Yüksek mineralli suları ile her yıl yüz binlerce ziyaretçisine şifa dağıtan bu merkezi sizin için Şifa Dolu Sularıyla Oylat Kaplıcaları başlıklı yazımızda incelemiştik, detaylı bilgi için o yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

2Kabak Koyu

Türkiye'nin En Güzel Koyları - Kabak Koyu

Türkiye’nin henüz pek çok insan tarafından keşfedilmemiş bir diğer güzelliği de Kabak Koyu olarak bilinmekte. Kasım ayında gidilip görülebilecek en güzel yerlerden biri olan bu koy, kızıl çam ormanları içinde temiz havası ve muhteşem manzarası ile görülmeye değer.

Kasım Ayında Tatil Önerileri - Kabak Koyu

Henüz el değmemiş bir doğası bulunan ve bir zamanlar Likya Yolu olarak bilinen yolun çevresinde bulunduğundan Antik medeniyetlerden pek çok eser görebileceğiniz Kabak’ta, çakıllı bir plajda, saatlerce dinlenebilmeniz ve sonsuz maviliği izleyebilmeniz de mümkün.

Kasım Ayında Tatil Önerileri - Kabak Koyu - Manzara

Kelebekler Vadisi, Mavi Mağara gibi görülmesi gereken yerleri de olan Kabak Koyu’nu Kasım ayında olmasa da, mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Tatil Cenneti Türkiye’nin En Güzel 10 Koyu yazısında da ayrıntılı bir biçimde hem Kabak Koyu hakkında hem de diğer saklı cennetler hakkında bilgi vermiştik.

1Kazdağları

Kasım Ayında Tatil Önerileri - Kazdağları

Kazdağları ya da İda Dağı olarak bilinen haşmetli dağlar, şehirlerin korkunç ve kaotik havasından kurtulmak için gidilebilecek en güzel yerlerden bir diğeri. Kasım ayında havası biraz soğuk olsa da, güzelliğinden ödün vermeyen bu muhteşem dağlarda, zeytin bahçeleri, kızılçamlar ve bolca meşe var. Ormanları ile ünlü bu güzel coğrafyada birkaç günlük bir tatil ise paha biçilemez bir deneyim!

Kasım Ayında Tatil Önerileri - Kazdağları - Manzara

Kalabalık ortamlardan uzak, hem sakin hem de huzurlu bir tatil planı yapıyorsanız ve bunu Kasım ayında gerçekleştirecekseniz; birkaç günlüğüne Kazdağları etrafında bulunan bir tesise yolunuz düşsün. Cıvıl cıvıl kuş sesleri, şelaleleri ve tertemiz havası ile burası, size çok iyi gelecek!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here