Fethiye sadece Muğla’nın değil aynı zamanda ülkemizin hatta dünyanın en önemli turizm cennetlerinden bir tanesi. Özellikle yaz aylarında nüfusu milyonları geçen Fethiye, bir çok tarihi ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. İklim şartları ve konumu ile tarih boyunca birçok medeniyetin merkezi olan Fethiye, çok özel bir adaya sahip. Büyüleyici bir doğal güzelliğe sahip olan Şövalye Adası, bölge halkı tarafından Fethiye Adası ya da Megri Adası olarak da biliniyor.

Şövalye Adası - Genel

Uzun ve ince yapısı ile adeta bir kapı görevi gören Şövalye Adası, bu özelliği ile ilçeyi daha korunaklı bir bölgeye çevirmiştir. Bölgede, üzerinde yerleşim bulunan tek ada olma özelliğine sahip Şövalye Adası, Karagözler Mahallesi’ne bağlıdır. Ayrıca, Ege’nin Saklı Cenneti Kalem Adası adlı yazımızı okuyarak keşfedilmeyi bekleyen bir diğer doğa harikası adamız hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

Şövalye Adası - Genel Manzara

Fethiye’de en çok ilgi gören merkezlerden biri olan Şövalye Adası, 1. derece sit alanı olmakla birlikte üzerinde 50’den fazla yazlık ev, pek çok otel, restoran, plaj ve piknik alanlarının bulunuyor. Akdeniz meltemiyle yazın en sıcak dönemlerinde dahi serin bir havaya sahip olan ada, Mayıs ayının başından Eylül ayının sonuna kadar yerli ve yabancı tursitlerin akınına uğruyor.

3Şövalye Adası Tarihi

Şövalye Adası - Manzara

İsminin Şövalye olmasının sebebi ünlü Rodos şövalyeleridir. Ünlü şövalyeler bu bölgede yaşamış, yerleşim birimleri kurmuş ve burayı adeta bir üs olarak kullanmışlar. Ada üzerinde günümüzde Rodos şövalyeleri tarafından yaptırılan kalenin kalıntılarına rastlamak mümkündür.

Şövalye Adası - Tesisler

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Şövalye Adası’na Likyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Haçlı Şövalyeleri ve Osmanlılar’ın özellikle savunma alanında önemli merkezlerinden biri oldu. Rodos Şövalyeleri, 15.yüzyılda yaptırdıkları kale ile adada uzun bir süre hakimiyet kurmuş. Roma döneminde de kullanılan bu ihtişamlı kalenin surları ve  inşa edilen evlerin ve sarnıçların kalıntıları günümüzde de görülebilmektedir. 

2Şövalye Adası Ulaşım

Şövalye Adası - Ulaşım

Fethiye’ye 2-3 km uzaklıkta olan adaya ulaşım deniz otobüsleri ile sağlanıyor. Yaz aylarında adaya 10:00 ile 19:00 arasında düzenli olarak deniz otobüsü seferleri düzenleniyor. Konumu ile güvenlik açısından her zaman stratejik bir öneme sahip olan Şövalye Adası, yaz döneminde turist akınına uğruyor. Popülaritesi her geçen yıl artan adayı Eylül ayında ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Doğa Harikası Fethiye’nin En İyi 5 Oteli adlı yazımızı okuyarak bölgenin en donanımlı ve lüks otelleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

1Genel Yorum

Şövalye Adası - Genel Yorum

Fethiye denince akla Ölüdeniz, yamaç paraşütü ya da Kabak Koyu gibi şeyler geliyor kuşkusuz! Muhteşem iklimi, eşsiz doğal güzellikleri ve her konsepte uygun tesisleriyle tam bir tatil cenneti olan Fethiye, her köşesi ayrı ayrı keşfedilmeyi hak eden çok özel bir bölge. Bu doğa harikasının en çok ilgi çeken noktalarından bir tanesi de Şövalye Adası! Akdeniz bölgesinin yaz mevsiminde aşırı sıcak olmasına rağmen meltem rüzgarlarıyla serinleyen ada, tatil için harika bir atmosfer sunuyor. Her konsepte uygun konaklama seçeneği bulabileceğiniz Şövalye Adası’nı yolunuz Akdeniz’e düşerse mutlaka keşfetmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here