Ekim ayı geldi! Yer yer ülkemiz soğumaya başladı ancak soğuk da olsa tatil yapılabilecek yerler hala var. Bugünkü yazımızda Ekim ayında Türkiye’de tatil yapılabilecek muhteşem yerleri kaleme alacağız. Siz de, yakın zamanda bir hafta sonu kaçamağı ya da daha uzun vadeli bir tatil düşünüyorsanız, listemizdeki pek çok yere göz atabilir, ek olarak Tatil Dükkanı üzerinden harika konaklama fırsatları ile erken rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

İğneada Gezi Rehberi - Bulanık Dere Longozu

Ek olarak, termal sularla sağlıklı bir tatil yapmak isterseniz, sizler için geçtiğimiz günlerde Ekim Ayı İçin En İyi 5 Termal Otel Önerisi sunmuştuk. Bu yazıyı da inceleyerek, termal sularla şifa bulmayı ve muhteşem bir tatil seçeneğini listenize ekleyebilirsiniz.

11Şile

İstanbul'un Cennet Köşesi Şile - Akçakese Köyü - Manzara

Genelde İstanbul’dan gelen tatilciler için biçilmiş kaftan bir tatil merkezi olan Şile, uzun ve masalsı manzaralı sahilleri ile dikkat çeken bir bölge. Karadeniz kıyısında oldukça tatlı bir ilçe olarak bilinen Şile’de Ekim ayında tatil ise; tatlı sert havası ile sizleri mest edebilir.

İstanbul'un Cennet Köşesi Şile - Şile Feneri

Sadece merkezi ile değil, aynı zamanda köyleri ve ormanları ile bir turizm merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen ve metropol şehir İstanbul’a oldukça yakın olduğundan sıkça tercih edilen Şile’de, kaleyi, feneri görmeyi ihmal etmeyin. Ek olarak, zamanınız olursa Akçakese köyüne de uğrayıp manzarayı izlemenizi öneriyoruz.

10İğneada

İğneada Gezi Rehberi - İğneada Ormanları Sazlıklar

Keşfedilmeyi bekleyen bir cennet olan İğneada, henüz pek fazla popüler olmayan ancak yakın dönemde epey insanın ilgisini çekebilir. Kırklareli’nin en güzel ilçelerinden biri olan İğneada’nın oldukça dar bir yolu var; ancak iki yanında bulunan Langoza ormanının muhteşem havası ve manzarası, sizi mest etmeye yetiyor.

İğneada Gezi Rehberi - İğneada Ormanları

Dupnisa mağarası, yaklaşık 22 kilometrelik sahili –ki bu sahil Türkiye’nin en uzunu olarak kabul görür-, tertemiz denizi ve oldukça huzurlu ortamı ile İğneada’ya bu denli ilgi çekmiyorken kesinlikle gitmeli, görmelisiniz. Türkiye, gerçek bir tatil cenneti ve hala keşfedilmeyi bekleyen pek çok yer var; “Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Merkez” daha ayrıntılı bilgi alabilir ve ilgi duyuyorsanız bu merkezleri de seçeneklerinize ekleyebilirsiniz.

9Gökçeada

Ekim Ayı Tatil Önerileri - Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası olarak bilinen Gökçeada, Çanakkale’nin bir ilçesi ve Ekim ayında tatil yapabileceğiniz en özel yerlerden bir tanesi. Özellikle huzurlu ve sakin atmosferi ile birkaç gün içerisinde konuklarını dinlendirebilen, eğlenceli etkinlikleri ile aynı zamanda bolca eğlenebileceğiniz, sıcak insanlarının sürekli gülümsediği bu adaya bayılacaksınız.

Ekim Ayı Tatil Önerileri - Gökçeada - Genel

Rum köylerinin çok ayrı bir hava kattığı ve kozmopolit bir ada olarak bilinen Gökçeada, ek olarak Aydıncık Plajı içerisinde denize girebilmenize de imkan veriyor ve görebileceğiniz en güzel, en berrak sular kesinlikle Gökçeada’da yer alıyor olabilir. Son olarak, Yıldız Koyu’na da uğramayı ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz.

8Bergama

Ekim Ayı Tatil Önerileri - Bergama

Tarihi mirasları ile bilinen Bergama, UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alınan merkezlerden bir tanesi. Tarihin tozlu raflarındaki pek çok detayı burada bulabilmeniz mümkünken, ek olarak Türkiye’nin ilk yerel festivali olan Uluslararası Bergama Festivali de burada yapılmaktadır.

Ekim Ayı Tatil Önerileri - Bergama Eserler

Tarih boyunca Hititlerden Yunanlara kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Bergama’da, Akropol, Asklepion Tapınağı, Bergama Müzesi gibi yerleri gezerek muhteşem bir tarih keşfine kendinizi kaptırabilir ve günün nasıl geçtiğini kesinlikle anlamayabilirsiniz. Ek olarak, Bergama’ya özgü çığırtma, çam fıstığı ve tulum peynirini de tatmayı, hatta evinize getirmeyi ihmal etmeyin deriz.

7Şirince

Ekim Ayı Tatil Önerileri - Şirince

Özellikle 2012 yılındaki Maya takvimine göre kıyamet senaryoları sonrasında ünlenen Şirince, Türkiye’nin en güzel köylerinden bir tanesi ve Ekim ayında gidip görülmesi çok zevkli olacaktır. Tarihi atmosferi, trafiğe tamamıyla kapalı ve araç giremeyen sokakları, zanaatkarları ile Şirince; sessiz, sakin bir yer olarak tatlı insanları ile varlığını sürdürüyor.

Ekim Ayı Tatil Önerileri - Şirince Pazar

Buraya uğrarsanız, öncelikle şarabını tatmayı kesinlikle ihmal etmeyin; çünkü bu köy şarapları ile ünlü. Bunun yanında, köy sokaklarını turlamak, sokakları turlarken Mürver Şurubu içmek ve son olarak kumda kahve yapan kafelerden birinde oturup soluklanmak, rotanızı çizerken dahil edebileceğiniz şeyler arasında muhakkak bulunsun!

6Datça

Muğla'nın Görmeniz Gereken Tatil Bölgeleri - Datca Denizi

Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olan Datça; Alaçatı, Bodrum gibi kalabalık tatil mecralarından sıkılanlar için gidilebilecek, onlara nazaran daha sakin tatil merkezlerinden. Gebekum Kumulu adında, muhteşem bir sahil şerifi bulunan Datça’da, Ekim ayı içerisinde muhteşem bir tatil yapabilirsiniz.

85 Bitki çeşidi ve 19 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan ormanı, tertemiz havası ve Knidos Antik Kenti, Kargı Koyu gibi gidilip görülmesi gereken muhteşem yerleri olan Datça’nın hem yürüyüş yapabileceğiniz hem de sessiz, sakin, huzurlu bir şekilde oturup manzarayı doyasıya izleyebileceğiniz pek çok yeri mevcut. Siz de, Ekim ayında sadece dinlenmeyi planlıyorsanız ve kaçmak istediğiniz bir yerler arıyorsanız, Datça’yı kesinlikle öneriyoruz.

5Köyceğiz

Dalyan Gezi Rehberi - Köyceğiz1

Mis gibi bir havayı solumak, her sabah organik ve muhteşem bir kahvaltı yapmak; bunun yanında da gün boyu narenciye kokuları ile mest olmak ister misiniz? O halde, sizleri Köyceğiz’e alalım.

Türkiye'nin En Sakin Tatil Kasabaları - Köyceğiz

Dinlenmek isteyenlerin en çok tercih ettiği bölgelerden bir tanesi olan Köyceğiz’de, doğanın armağanı olan ve dünyada sadece 7 adet bulunan ayaklı göllerden biri; yani Köyceğiz Gölü de yer alıyor. Kaplıcaları ile bilinen ve termal sular bakımından zengin olan Köyceğiz’de, Sultaniye kaplıcalarında da bir gününüzü geçirmenizi öneriyoruz. Yaylaları, gezilebilecek pek çok mekanı ve muhteşem atmosferi ile Ekim ayında Köyceğiz, sizlere çok başka gelecek.

4Adrasan

turkiye-en-guzel-koylar-adrasan

İki kilometrelik uzunca sahili etrafında bulunan çam ormanları ile hem temiz havayı içinize çekip hem de sonsuz mavi manzarasını doyasıya izleyebileceğiniz Adrasan da, Ekim ayında ziyaret edilebilecek tatil merkezlerinden. Tekne turları ile görebileceğiniz Suluada, Sazak gibi ıssız koyları bulunan, berrak sularının çok ilgi çektiği bu merkezde; eğer havalar biraz iyiyse dalış dahi yapabiliyorsunuz.

antalya-bolgeler-adrasan-1

Tavsiyemiz, köye inerek muhakkak meyve ve sebze tedarik etmeniz yönünde. Dört mevsim taze ve tamamen organik meyve, sebzeler, Adrasan’da bulunabilir. Doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz, çam ormanlarında dilediğiniz gibi dinlenebileceğiniz, sessiz ve sakin bir tatil merkezi arıyorsanız, Adrasan kesinlikle önerimizdir.

3Şavşat

Ekim Ayı Tatil Önerileri - Şavşat

Artvin’in en güzel ilçelerinden biri olan Şavşat, Karagöl’ü ile ünlü bir ilçe ve hem temiz havası hem de gölü etrafındaki dinlence yerleri ile oldukça ilgi çekiyor. Bir hafta sonu kaçamağı yapmak isterseniz, Ekim ayında tavsiyemiz mutlaka Şavşat’a gitmeniz yönünde olacaktır. Arsiyan Yaylası gibi muhteşem bir yeri bulunan Şavşat, insanlarının da konukları oldukça sıcak karşıladığı yerlerden.

2Kerpe

Günübirlik Kaçabileceğiniz Tatil Yerleri - Kerpe

İstanbul’a yakın ve kısa sürede kaçamak yapabileceğiniz tatil merkezlerinden biri olan Kerpe de Ekim ayı boyunca önerilerimiz arasında yer alan konumlardan. Ölüdeniz kadar güzel bir manzarası ve coğrafyası bulunan Kerpe, Kocaeli iline bağlı bir ilçe olarak bilinmekte. Mavi bayraklı plajları ve tertemiz suları, sahili ile bilinen bu tatil merkezi, sizler için iyi bir seçim olacaktır.

Günübirlik Kaçabileceğiniz Tatil Yerleri - Kerpe ve Kefken

Halk plajı, sosyete plajı gibi plajların sezon içinde açık oldukları bilinir; denize girmek istemeseniz dahi, bu mavi suları akşamları bir tepeden izlemek, kesinlikle yapmanız gereken şeylerin başında geliyor. Ek olarak, zamanınız olursa Güneş Piknik Alanına gitmeyi ve güzel bir piknik yapmayı da ihmal etmeyin.

1Yedigöller

Sonbahar Tatili - Yedigöller

Bolu sınırları içerisinde bulunan Yedigöller bölgesi, zengin bitki örtüsü ile dikkat çeken, koruma altında olan bir milli park. Doğanın mucizesi olan heyelan göllerini görebileceğiniz Yedigöller’de, oldukça huzur bulabilmeniz kesinlikle mümkün.

Sonbahar Tatili - Yedigöller

Dilerseniz bin yıldız altında kamp yapabileceğiniz, çadır kurabileceğiniz bir bölgesi bulunan; dilerseniz tesislerde kalabileceğiniz Yedigöller; size çok iyi gelecek! Tatil Dükkanı içerisinde sizler için en uygun konaklama fırsatlarını sunmaya devam ediyor.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here