Deniz araçlarına ve Osmanlı tarihine düşkün olan herkesin mutlaka uğraması gereken çok
değerli bir yapı Beşiktaş Deniz Müzesi. Saltanat kayıkları dolu olan bu müze, İstanbul’un
en güzel ilçelerinden birisi olan Beşiktaş’ta bulunuyor. İlçeye çok sık gidenlerin dahi genelde
farkında olmadığı Beşiktaş Deniz Müzesi, sadece tarihe oldukça ilgili olan kişiler tarafından
ziyaret ediliyor. Halbuki ferah ortamı ve 20 bin üzerindeki eser sayısı ile Beşiktaş Deniz Müzesi her yaştan vatandaşın mutlaka 1-2 saat ayırması gereken çok eğerli bir müze.

Beşiktaş Deniz Müzesi - Genel

Eğer tarihe ilgi duyuyorsanız ve Türkiye’nin en önemli tarihi müzeleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız Türkiye’nin Tarihine Işık Tutan En Ünlü Müzeleri ve Tarih Kokulu Çanakkale’nin Gezi Rehberi başlıklı yazılarımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

3Beşiktaş Deniz Müzesi Gezisi

Beşiktaş Deniz Müzesi - Kayık

Öğrenciler için tamamen ücretsiz olan Beşiktaş Deniz Müzesi girişi yetişkinler için ise sadece
7 liralık sembolik bir ücrete sahiptir. Müze içerisinde dilediğiniz kadar fotoğraf çekerek, güzel anılar biriktirebilirsiniz. Fakat lütfen gittiği yerlere sadece fotoğraf depolamak için gidenlerden olmayın, etrafınızdaki tarihi dokuyu anlamlı kılmak için çaba sarf edin ve o dönemde verilen mücadeleleri hissetmeye çalışın.

2Müze Çalışma Saatleri ve Bölümleri

Beşiktaş Deniz Müzesi - Kayıklar

Müze sadece resmi bayramların ilk günlerinde kapalı olup, sabah 9 ve akşam 17 saatleri arasında ziyaretçilerine hizmet vermektedir. İçerisinde eserlerin kategorize edildiği müze, toplamda 4 ana bölüme ayrılmıştır. Bu bölümler, Piyada Kayıkları, Atatürk Kayıkları, Tarihi Kadırgalar ve Saltanat Kayıkları olarak isimlendirilmiş. Bu ana bölümler haricinde yılın belirli dönemlerinde farklı sergileri de müze de bulabilmek mümkün. Bu sergilerin detayları için Beşiktaş Deniz Müzesi’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

1Beşiktaş Deniz Müzesi Eserleri

Beşiktaş Deniz Müzesi - Atatürk

Beşiktaş Deniz Müzesi’nde 20 binden fazla eser bulunmakta ve müze ülkemizin ilk askeri
müzesi olması ile de ayrı bir yere sahip. Müzede Atatürk ve Osmanlı padişahlarının bindinkleri kayıkları görebilmeniz mümkün. Türkiye’nin ve Osmanlı’nın tarihinde çok büyük öneme sahip kişilerin kullandığı eşyaları tek bir çatı altında görebilir ve dönemin koşulları hakkında çok daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer daha önce bu özel müzeyi gezme fırsatınız olmadıysa mutlaka kendinize fırsat yaratmanızı öneriyoruz. Beşiktaş gezinizin bir parçası olması gereken Beşiktaş Deniz Müzesi’ni gezmek en fazla 2 saatinizi alacaktır.

Beşiktaş Deniz Müzesi - Osmanlı

Ek olarak, Antalya’nın En İyi Tarihi Otelleri başlıklı yazımızı okuyarak tatil cenneti Antalya’nın tarihine ışık tutan otelleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here