Türkiye’nin tatil cenneti Antalya’nın en önemli merkezlerinden Alanya, her yıl binlerce yerli ve yabacı turiste ev sahipliği yapıyor. Muhteşem doğası, sahilleri ve tarihi dokusu ile tam anlamı ile bir cazibe merkezi olan Alanya, Kleopatra Plajı, Dim Çayı ve Sydera Antik Kenti gibi birçok önemli merkezi ile sizleri Akdeniz’in büyülü dünyasına davet ediyor. Yazımızda, Alanya’nın mutlaka görmeniz gereken merkezlerini detaylı bir şekilde listeledik. İşte Alanya’da gezilecek en güzel yerler…

Alanya Limanı

Alanya şehri, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Antalya’nın bir ilçesi olan Alanya, şehir merkezine 154 km uzaklıktadır. Güney sahilinde bulunan bu ilçe, 1.598.51 kilometrekarelik alana yayılmıştır. 2018’de yapılan son sayıma göre nüfusu 312.319 kişidir. İdari olarak Antalya’ya bağlıdır. İçinde yer alan Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2012 yılında faaliyete geçmiştir. Antalya’ya bağlı olması nedeni ile 07 plaka kodunu kullanır.

Alanya’ya Nasıl Gidilir?

antalya-bolgeler-alanya-1

Alanya’ya ulaşım olanakları havayolu ve kara yoludur. Hava yolu için 120 kilometre ötede bulunan Antalya Havalimanı kullanılabilir. Bunun yanında 40 kilometre doğuda kalan Gazipaşa Havalimanı da kullanıma açıktır. Havaalanından tesislere ve şehir merkezlerine ulaşım için kullanılacak araçlar belediye tarafından tahsis edilir. Kişiler dilerse, HAVAŞ isimli belediye araçlarını tercih edebilir. Karadan ulaşım için Mersin üzerinden kullanılacak bir giriş yolu bulunur.

Alanya’da Nerelere Gidilir?

Akdeniz'in En Ünlü Plajları - Kleopatra

Alanya’nın gezilecek yerleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Alanya Kalesi: Alanya’da gezmeye çıktıysanız, kaleyi kesinlikle görmelisiniz. Selçuklu zamanında inşa edilen tarihi kale, kırmızı kulesi ile ünlüdür.
  • Kleopatra Plajı: en temiz plajlar arasında adı sayılan bu deniz kıyısı, Alanya’da gezilecek yerler arayanlar için yaz aylarının en güzel alternatiflerinden. Temiz olmasının yanında kum özellikleri ile de tercih sebebi olan bu plaj, belediye tarafından yönetilmektedir.

Alanya’nın Tarihi Mekânları

Alanya’nın tarihi merkezleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Alanya Müzesi: Alanya tatili sırasında tarihi de görmek isteyenler için uygun bu müze, içinde yüzlerce yıl öncesinden kalma pek çok eser içermektedir.
  • Sydera Anti Kenti: Yüzyıllar önce kurulmuş bir antik kenti inceleyerek tatilinizi daha heyecan verici bir hale getirebilirsiniz. Bu antik kent, şehrin dışında yer alması nedeniyle fazla tahrip olmamıştır. 

Alanya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Alanya’nın doğal güzellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Dim Çayı: Alanya’da gezilecek yerler ararken doğa ile iç içe olmayı hayal edenler için uygun bu çay, etrafında pek çok küçük hayvan barındırır. Sakin ortamı ile misafirlerin gözdesidir.
  • Dim Mağarası: Dim Çayı’nın hemen yanında bulunan bu mağara, zaman içinde kayaların aşınması ile ortaya çıkmıştır. Doğal güzelliği ile dikkat çeken mağara, her nisan mayıs aylarında ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.

Alanya’nın Önemli Etkinlikleri

Alanya’nın festivalleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Uluslararası Alanya Turizm ve Sanat Festivali: Kısa film yarışmalarından yılın oyuncuları ödüllerine kadar pek çok alanda ödül verilen bu festival ile, Alanya tatilinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.
  • Alanya Caz Günleri: Dünyanın her yerinden katılımcılarla süslenen müzik festivali, ziyaretçilerine unutamayacakları akşamlar yaşatmaktadır.

Alanya Yeme-İçme Yerleri

Alanya’da yemek yenecek mekânlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Cadde Balık ve Et Restoran: Balık ve etin en lezzetli halini burada bulabilirsiniz. Restoran, ağırlıklı olarak deniz mahsulleri bulundurmaktadır.
  • Ravza Restoran: Akdeniz mutfağının salatalarını, zeytinyağlılarını en güzel burada bulursunuz.

Alanya’ya Hangi Mevsimde Gidilir?

Alanya’nın hava durumu genellikle sıcaktır. İlçe, kışın bile sıcaklık bazında eksilere düşmez. Eğer amacınız gezmekse nisan mayıs aylarında gelmeniz daha doğru olur. ancak denize girmek istiyorsanız, haziran ayından sonra gelebilirsiniz. Turizmin bu bölgede erken başlaması, Alanya otellerinde Mart ayından itibaren doluluğa neden olmuştur. Grand Atilla Otel ve Wasa Hotel, Alanya balayı otelleri arasında sayılabilir. Bunun yanında Alaiye Hotel ile Villa Sonata Apart Hotel de,  Alanya otelleri arasında sık tercih edilenlerdendir. Özellikle yalnız kalmak istiyorsanız, bölgede denize yakın yerlerde çok fazla apart otel ve kiralık evler bulunur. daha uygun fiyatlarla buralarda konaklamanız mümkündür.

Ek olarak, Alanya’da Eşsiz Bir Tatil: Justiniano Deluxe Resort başlıklı yazımızı okuyarak bölgenin en iyi ve en güvenli otellerinden biri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here