Dünya üzerinde binlerce festival var ve her biri, belirli dönemlerde sizleri muhteşem bir eğlenceye davet ediyor. Şüphesiz, sizin de seveceğiniz bir festival, mutlaka bulunuyor. Tatil Dükkanı Blog’da bugün, 2020 yılında yapılacak bazı festivallere dair bilgilendirmelerde bulunacak, bu festivallerin ne zaman yapılacağını açıklayacağız. Siz de, 2019 biterken şimdiden tatil ve festival planlarınızı yapmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam ederek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz!

Rio Karnavalı 2019 - Genel

Ayrıca, henüz 2020 yılbaşı eğlencesi planınızı yapmadıysanız, blogumuzda bulunan 2020 Yılbaşı kategorisinde pek çok içerik paylaştık ve paylaşmaya devam ediyoruz. Unutulmaz bir yılbaşı eğlencesi yaşamak, Türkiye’nin en başarılı sanatçıları ile bolca eğlenmek için, göz atmayı unutmayın deriz!

La Tomatina (Domates) Festivali, İspanya

İspanya’nın uykulu kasabası olarak da bilinen Buñol’de; her yıl Ağustos ayının son çarşambası, çok hareketlidir; çünkü La Tomatina Festivali, her yıl buraya binlerce turistin akın etmesini sağlar. Kökeni tam olarak bilinmese de ilkinin 1944’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen Domates Festivali, yalnızca bir saat süren bir domates savaşıdır. Sabah saatlerinde, yağlı bir direğin üzerine konulan jambonun yere düşmesi ile başlar ve festivalde beyaz giymek bir gelenektir. Doyasıya eğlenebileceğiniz La Tomatina için Valencia’da kalmanız tavsiye edilir, çünkü Buñol kasabası buraya oldukça yakındır ve trenle kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Kanamara Matsuri, Japonya

Çelik Fallus ya da Japonya’ya özgü ismi ile Kanamara Matsuri, Şinto inanışı kökenli, geleneksel bir Japon festivalidir. Eski zamanlarda hayat kadınlarının cinsel hastalıklardan korunmak için penis şeklinde bir sunağa gitmesinden doğan festivalin günümüzdeki amacı, bu hastalıkların farkındalığını arttırmak. İlginç kıyafetler, şovlar ve geleneklerle siz de Kanamara Matsuri’de çok eğlenebilirsiniz!

Mardi Gras (Yağlı Salı), Amerika

New Orleans’ın geleneksel festivali Mardi Gras, tarihi 1700’lere kadar uzanan bir eğlence etkinliği. Mor, yeşil ve altın sarısı renklerinin ağırlıklı olduğu, dünyanın en büyük bedava festivali Yağlı Salı’nın 2020’de, 25 Şubat tarihinde gerçekleşeceği biliniyor. Dans şovları, eğlenceli etkinlikler ve kesintisiz müzik ile festival alanında maskeli, maskesiz binlerce turisti her yıl buluşturan Mardi Gras’ta, siz de yerinizi alabilir, bu eğlenceye ortak olabilirsiniz!

Rio Karnavalı, Brezilya

Rio Karnavalı 2019 - Geleneksel

2020 yılı festival takvimi yazımızı kaleme alırken, dünyanın en ünlü festivallerinden birini es geçmek olmazdı. Rio Karnavalı, her yıl yüz binlerce turistin buluştuğu kesintisiz eğlencenin yegâne adreslerinden bir tanesi. Her yıl olduğu gibi, 2020’de de Şubat – Mart ayları arasında gerçekleştirilmesi beklenen karnaval, Cuma günü başlayıp Salı günü bitiyor.

Rio Karnavalı 2019 - Korku Konsepti

1700’lü yıllardan bu yana türlü etkinliklerle beş gün boyunca konuklarını eğlendiren Rio Karnavalı’nda, bilhassa samba geçidini izlemeli ve karnaval boyunca geleneksel lezzetleri tatmalısınız! Rio Karnavalı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Dünyanın Eğlencesi Rio Karnavalı 2019 başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Holi Festivali, Hindistan

Hindistan’a özgü festivallerden biri olan Holi, baharın gelişinin habercisidir. Renklerin Festivali adı ile de bilinen bu festivalde, bu isme yaraşır şekilde Hint halkını rengarenk toprak boyaları ile görebilmeniz mümkündür. İnsanların önce yüzlerine sürdükleri, sonrasında ise birbirlerine attıkları rengarenk boyalar, baharın çok renkliliğini ve yeniden doğuşu temsil etmektedir. Her yıl Şubat – Mart ayları arasında gerçekleşen Holi Festivali’nde, çeşitli gelenekler, danslar ve şovlarla siz de bolca eğlenebilirsiniz.

Dia De Los Muertos – Ölüler Günü Festivali, Meksika

Kökeninin Azteklere kadar gittiği bilinen Ölüler Günü Festivali, Meksika’nın geleneksel etkinliklerinden bir tanesidir. Rengarenk bir festival olan Ölüler Günü Festivali’nin hikâyesi de oldukça ilginçtir. Rivayete göre, ölüler 31 Ekim ila 2 Kasım arasında dünyaya, sevdiklerini ziyarete gelirler. Ölülerin ruhlarını mutlu etmek için ne gerekiyorsa yapılır. Cadılar Bayramı ile karıştırılsa da, Ölüler Günü Festivali’nin oldukça farklı bir seremoni olduğu bir gerçektir.

Peynir Yuvarlama (Cheese Rolling Festival), İngiltere

İngiltere’nin küçük bir köyünde, Brockworth’te ortaya çıkan Peynir Yuvarlama Festivali, oldukça eğlenceli ve ilginç bir festival olarak göze çarpıyor. 2000’li yıllarda yasaklandığı belirtilse de, yapılmaya devam edilen bu festivalde; adından da anlaşılabileceği gibi, yuvarlanan bir peyniri yakalamaya çalışan onlarca insan mevcut. Cooper’s Hill adlı meşhur yokuştan yuvarlanan peynirden bir saniye sonra koşan onlarca insana tanık olup aynı zamanda çok eğlenceli anlar yaşayabileceğiniz Peynir Yuvarlama Festivali, kesinlikle yaşamanız gereken bir deneyim.

San Fermin – Boğa Festivali, İspanya

Her yıl 6 – 14 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen San Fermin, dünyanın en ünlü festivalleri arasında yer alıyor. Elbette, genelde boğa koşularıyla bilinen bu festivalin kökleri, Aziz Fermin’in idamına dayanıyor. Binlerce insanın sadece kırmızı ve beyaz kıyafetlerle katıldığı San Fermin Festivali boyunca, her gün bambaşka bir etkinlik ile karşılaşırsınız. Bunların en ünlüsü ise kimi kovalayacağını kestiremeyen boğaların Pamplona sokaklarında serbest bırakılmasıdır. 18 yaşından büyük herkesin katılabildiği boğa yarışı, 825 metrelik bir parkur boyunca devam eder.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here